Seks od tyłu

Droga redakcjo!
Mam parę pytań odnośnie seksu analnego. Zaczęliśmy się w ten sposób kochać z moją partnerką. Jesteśmy oboje zadowoleni, ten rodzaj seksu sprawia nam prawdziwą przyjemność. Niestety, moja dziewczyna ma jednak poważne obawy. Jak można uprawiać seks analny, aby obie strony czerpały z niego radość? 
Michał

Przyznam, że list mnie nieco zestresował. Nie z powodu tematu. Seks analny to przecież żadna nowość. Pewnie mało kto wie, ale na przykład w XIX wieku był całkiem popularną formą antykoncepcji. Zmieniają się na przestrzeni wieków jedynie jego oceny, no i dostępność. Stres spowodowała niespójną informacją zawartą w liście. Autor w trzecim zdaniu ogłasza, że obydwoje mają z seksu analnego prawdziwą przyjemność. A następnie pyta, jak uprawiać tenże seks, żeby obu stronom sprawiał radość, po drodze ujawniając obawy partnerki - i ani słowa na temat, czego dotyczą. Siłą rzeczy wskazówki będą więc bardzo ogólne.

1. Seks analny jest przyjemny wtedy, gdy obydwie strony mają na to rzeczywistą ochotę.

2. Dla kobiety ważna jest zazwyczaj także estetyczna strona każdego, tym bardziej analnego, kontaktu. Czasem więc spontaniczne stosunki tego typu mogą zostać zaburzone obawą przez zabrudzeniem, natomiast te odpowiednio przygotowane dostarczają silnych wrażeń. Odpowiednie przygotowanie oznacza mniej więcej tyle, że wypróżnienie powinno się odbyć co najmniej kilka godzin przed spodziewaną penetracją analną.

3. Dobrym wstępem, zarówno psycho-, jak i fizjologicznym, do stosunku analnego są coraz bardziej zaangażowane pieszczoty tych miejsc. Pozwala to kobiecie zorientować się, jakiego rodzaju przyjemności może zaznać, jak to mniej więcej wygląda, czy jej pasuje, czy nie. Do pieszczot i pierwszych penetracji analnych najlepiej nadają się: palec lub różnego typu specjalnie do tego przeznaczone, cieńsze niż zazwyczaj, wibratory, sztuczne członki i tym podobne akcesoria dostępne w sex-shopach. Palec jest najbezpieczniejszy, bo najłatwiej nim manipulować, dzięki temu minimalizuje się ryzyko przebicia delikatnych ścian jelita. Pieszcząc okolice analne, trzeba pamiętać, po pierwsze, o dobrym nawilżeniu tych miejsc, po drugie, o bezwzględnym przestrzeganiu zasad higieny. Absolutnie nie wolno przenosić ani wibratorów, ani żadnej części ciała z odbytu do pochwy.

4. Trzeba mieć świadomość, że dla niektórych osób penetracja analna może być bolesna, więc albo po kilku nieudanych próbach rezygnują z tego typu stosunków, albo starają się o miejscowe znieczulenie. Pomocne bywają wtedy żele, które stosuje się do znieczulenia członka w przypadku zbyt wczesnej ejakulacji. Odrobina takiego żelu "zamraża" okolice odbytu na chwilę i jedynie powierzchniowo, ale na tyle skutecznie, że penetracja staje się możliwa.

5. Dla wielu kobiet seks analny jest przyjemniejszy, gdy jednocześnie jest pieszczona ich łechtaczka. A także wtedy, gdy w czasie stosunku analnego ich pochwa jest wy-pełniona, np. sztucznym członkiem. I zawsze, gdy partner jest wówczas wyjątkowo delikatny, czuły i podczas stosunku analnego informuje o swoich pozytywnych doznaniach oraz uspokaja: jeśli kobieta miała na przykład konkretne obawy związane z estetyką takiego aktu.

Tylko w prezerwatywie!

Niestety! Akt analny nie zwalnia z obowiązku ochrony i powinien być przeprowadzany w prezerwatywie i to nawet wtedy, gdy para stosunki pochwowe odbywa bez. Wiąże się to przede wszystkim ze specyficznym środowiskiem bakteryjnym odbytu i możliwością przeniesienia groźnych bakterii na inne części ciała. Także używanie wszelkiego typu przyrządów do penetracji analnej wymaga przestrzegania szczególnie rygorystycznych zasad higieny.

ELIZA NOWICKA, SEKSUOLOG

 

Zobacz też na Logo24:

Seks oralny
Zaskakująco inny seks
Dekalog Don Juana
Więcej o: