Domowa siłownia

Wichury, deszcze, śniegi - zimą nikomu przy zdrowych zmysłach nie chce się biegać na dworze, nie mówiąc już o jeździe rowerem czy wiosłowaniu. Na szczęście są jednak przyrządy gimnastyczne, tzw. aerobowe, dzięki którym nie wyhodujesz sobie brzucha.

 

Tak naprawdę nie jest najbardziej istotne, które z urządzeń aerobowych wybierzemy. Kluczowe dla utrzymania formy jest bowiem umiejętne dozowanie ilości wysiłku. Schemat działania jest za każdym razem identyczny. Ćwiczenia na aerobie podnoszą nam tętno, a w konsekwencji zwiększa się wydolność organizmu i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. W dbaniu o formę nie chodzi jednak o bicie rekordów, co jest częstym błędem początkujących, ale o regularność uprawiania ćwiczeń.

Pamiętaj też, że żadne urządzenie nie zadziała, stojąc w kącie mieszkania. Zanim wybierzesz sprzęt, zastanów się, co najbardziej lubisz robić latem - biegać, chodzić po górach, jeździć na rowerze czy pływać łódką. Jeśli twój nowy sprzęt będzie ci się dobrze kojarzył, łatwiej będzie ci się zmusić do wysiłku.

 


 

Ergometr wioślarski

 

Najbardziej wszechstronne z urządzeń aerobowych. Pracuje najwięcej grup mięśniowych. Najbardziej zaangażowane grupy mięśni: mięśnie nóg, pośladki, mięśnie grzbietu, mięśnie ramion i obręczy barkowej, mięśnie brzucha. Mogą używać prawie wszyscy - od początkujących do średnio zaawansowanych.

Rozpiętość cenowa: od 3 do 6 tys. zł

 

Concept 2 Indoor Rower Model D

 

Cicha praca, ergonomiczny uchwyt (kąt 10 stopni), monitor z funkcją zapisu osobistych danych na karcie pamięci.

 

Cena: 5400 zł

 

 

Water Rower

 

Naturalny, wodny system hamowania, system napędowy Fly Wheel - opór dostosowuje się automatycznie do ilości wykonanej pracy, aby był on proporcjonalny do intensywności wykonywania ćwiczeń, maksymalne obciążenie 180kg.

 

Cena: 6999 zł

 

Kettler COACH LS

 

Magnetyczny system hamowania, komputer treningowy z możliwością programowania, maksymalne obciążenie 150 kg.

 

Cena: 3199 zł

 


 

Bieżnia

 

Z uwagi na sporą wagę, gabaryty oraz cenę urządzenie dostępne raczej dla właścicieli dużych mieszkań i grubych portfeli. Nie warto kusić się na najtańsze modele, np. za 2 tys. złotych, gdyż są zwykle wykonane mało solidnie i szybko się psują. Najbardziej zaangażowane grupy mięśni: mięśnie nóg, pośladki, mięśnie brzucha. Od początkujących do zaawansowanych.

Rozpiętość cenowa: od 10 do 40 tys. zł

 

Technogym Spazio Forma lt

 

Zakres prędkości: 0,8-16 km/h, regulacja kąta pochylenia w zakresie: 0-12%, pas telemetryczny do bezprzewodowego pomiaru tętna w zestawie, maksymalna waga ćwiczącego: 130 kg, możliwość składania - po złożeniu bieżnia zajmuje mniej niż 1 m2 powierzchni.

 

Cena: 13 298 zł

 

Precor 932i PVS

 

7 programów treningowych, prędkość: 1-20 km/h, kąt nachylenia pasa bieżni: 0 do 15 stopni.

 

Cena: ok. 13 400 zł

 

Kettler MARATHON TX5

 

10 programów treningowych, prędkość regulowana w zakresie 1-20 km/h, ustawienie kąta nachylenia 0-12 %, maksymalne obciążenie 150 kg.

 

Cena: 9499 zł

 

SportsArt TR33

 

Kąt nachylenia: 0-15%, prędkość: 0,2-19 km/h, 10 programów treningowych, automatycznie regulowany system amortyzacji.

 

Cena: 12 188 zł

 

Kettler MARATHON ST

 

Zakres prędkości: 1-12 km/h, stopień wzniesienia: 0-12 stopni.

 

Cena: 4299 zł

 

 


 

Rower

 

Jedno z najbardziej popularnych urządzeń do uprawiania fitnessu w warunkach domowych. Szczególnie polecane dla osób z mniejszym doświadczeniem w dbaniu o formę. Najbardziej zaangażowane grupy mięśni: mięśnie nóg, pośladki. Od początkujących do zaawansowanych.

Rozpiętość cenowa: od 600 do 12-15 tys. zł

 

 

 

Technogym Recline Forma

 

Elektromagnetyczna regulacja obciążenia (12 poziomów), pasowy system przenoszenia napędu (cicha praca), podłączenie do komputerowego systemu zarządzania treningiem, obciążenie do 150 kg.

 

Cena: 8900 zł

 

 

Kettler EX3

 

Elektromagnetyczna regulacja obciążenia, komputer treningowy, osiem programów treningowych, obciążenie do 130 kg.

 

Cena: 3599 zł

 

Bremshey Cardio Pacer

 

12 programów treningowych, hamulec magnetyczny, waga 35 kg (relatywnie lekki), obciążenie do 135 kg.

 

Cena: 1799 zł

 

York Fitness C-302

 

Elektromagnetyczna regulacja obciążenia, wielopozycyjna kierownica, pomiar tętna przez sensory dotykowe.

 

Cena: 2599 zł

 

 


 

 

 

Stepper

 

Mimo powszechnej dostępności i popularności ze względu na małe gabaryty jest urządzeniem odradzanym początkującym.

Powodem jest zbyt szybkie wchodzenie na wysokie tętno, które jest trudne do opanowania przez mniej doświadczone osoby. Skutkiem jest zadyszka, przerwanie i nieskuteczność ćwiczenia.

Najbardziej zaangażowane grupy mięśni: mięśnie nóg, pośladki.

Od średnio zaawansowanych do zaawansowanych.

Rozpiętość cenowa:od 1,2 do 6 tys. zł

 

 

Precor EFX 532i EXPERIENCE

 

Regulowany kąt nachylenia rampy - od 13 do 40 stopni, komputer pomaga dostosować intensywność treningu do kondycji ćwiczącego.

 

Cena: ok. 14,5 tys. zł

 

Kettler Montana

 

Komputer treningowy, regulacja obciążenia w tłokach hydraulicznych, wygodne boczne poręcze, maksymalne obciążenie 110 kg.

 

Cena: 1549 zł

 

 


 

Orbitek

 

Młodszy i bardziej zaawansowany brat steppera, dzięki któremu rozwiniesz zarówno górną, jak i dolną część ciała.

Najbardziej zaangażowane grupy mięśni: mięśnie nóg, pośladki, mięśnie brzucha i obręczy barkowej, w mniejszym stopniu również mięśnie pleców i klatki piersiowej.

Od początkujących do zaawansowanych.

Rozpiętość cenowa: od 1,8 do 20 tys. zł

 

 

TechnoGym Vario

 

Kombajn - może spełniać rolę steppera, eliptyka (orbitreka) i bieżni, od stromego podejścia do marszu po płaskim.

 

Cena: 30 500 zł

SportsArt Pinnacle S77

 

Łączy funkcje steppera, orbitreka, bieżni i ergometru wioślarskiego, wentylator 3-strefowy.

 

Cena: 23 058 zł

 

Kettler SATURA P EXT

 

Magnetyczny system hamowania, komputer treningowy z możliwością programowania, 8 programów treningowych, maksymalne obciążenie 150 kg.

 

Cena: 4499 zł

 

PRECOR EFX 534i EXPERIENCE

 

Stały kąt nachylenia rampy - 20 stopni, 6 programów treningowych.

 

Cena: ok. 17 tys. zł

 


 

 

Stan zdrowia

 

Prezentowane urządzenia są bezpieczne dla przeciętnych, zdrowych ludzi. Osoby z niektórymi schorzeniami powinny o nich pamiętać przy wyborze sprzętu.

 

Osoby z chorym kręgosłupem (dyskopatie, kręgozmyki, przepukliny): najlepszy będzie przyrząd, na którym siedzi się z oparciem (rower poziomy).

 

Osoby z chorymi kolanami: wszystko oprócz bieżni (np. rower, który nie obciąża stawów).

 

Osoby z chorym sercem: urządzenie, które pozwoli na lepszą kontrolę intensywności ćwiczeń (nie stepper).

 

 

Platformy wibracyjne

 

Krzyk mody - szczególnie wśród kobiecej części świata. Zdaniem trenerów i instruktorów fitnessu ma wszystkie zalety oprócz jednej - nie działa. Aktywizacja mięśni, która następuje w pierwszym okresie ćwiczenia, i postępujący za nią wzrost wydolności organizmu zatrzymują się po pierwszych tygodniach ćwiczenia i po pierwszym miesiącu nie przynoszą już żadnego rezultatu. Platformy wibracyjne zostały skonstruowane jako forma ćwiczenia dla osób niepełnosprawnych i w tej funkcji sprawdzają się bardzo dobrze. Dla innych są zbędne.

 

 

Spiesz się powoli

 

Niezależnie od rodzaju urządzenia trzeba rozpoczynać od ćwiczeń mało intensywnych, a dopiero z czasem zwiększyć obciążenia. Należy ćwiczyć tak, żeby nie dostać zadyszki.

 

 

 

Dystrybutorzy: SportsArt - imgfitness.pl, Concept 2 - concept2.pl, Kettler - kettler.pl, TechnoGym - matmarco.pl, Precor - medicast.com.pl, Water Rower - medicast.com.pl, York Fitness - yorkfitness.pl, Bremshey - alltosport.com.pl

 

 

Opracowanie: Tomasz Jarmużewski

Zdjęcia: materiały prasowe (montaż)

 

Czytaj w Znam.to: Rolki rollerblade - dobry amatorski model

Zobacz też na Logo24:

 

Niezastąpiona dla aktywnych, którzy wyciskają siódme poty na siłowni.

Zmieści sportowy strój, odpowiednie buty, napój energetyzujący i... sporo zapału.

Zaokrąglił ci się brzuszek? Oglądając transmisje z Mistrzostw Świata, zapragnąłeś być jak mistrzowie? Powód nie jest istotny - po prostu zacznij uprawiać jakiś sport!

Specjalnie dla ciebie zapytaliśmy ekspertów, na co zwrócić uwagę, wybierając którąś z najpopularniejszych dyscyplin.

Lekkie, oddychające materiały, płaskie klejenia zamiast obcierających szwów oraz pełna gama długości rękawów i nogawek - w ciuchach do biegania najbardziej liczy się to, żebyś w ogóle nie musiał zwracać na nie uwagi.
Gra ciałem

Nie samym padem gracz żyje! Użytkownicy Xboksa 360, Sony PlayStation 2 i 3, Nintendo Wii czy zwykłych pecetów mają dziesiątki sposobów, by urozmaicić sobie rozrywkę. Wyobraźnia twórców akcesoriów do konsol i komputerów nie zna granic.

Więcej o: