Diane Kruger

Uwielbiana przez projektantów, przyjaciółka Karla Lagerfelda, nie pokazuje się dwa razy w tej samej kreacji. Ikona stylu, piękna kobieta. Nic dziwnego, że przez Diane Kruger wybuchła wojna trojańska.

Czy w roli brytyjskiej agentki, czy jako Indiana Jones w spódnicy - jest świetna. Na pozór wyniosła i nieprzystępna, o chłodnym typie urody, w rzeczywistości to sympatyczna, chociaż nieco wycofana kobieta, o niesamowitym wyczuciu stylu. Irytuje się, gdy słyszy, że to uroda otworzyła jejdrzwi do międzynarodowej kariery. - Chodzi o emocje, które umiesz wyrazić, a nie o to, jak wyglądasz - złości się. Urodzona w niemieckim Algermissen Diane Kruger, a właściwie Heidkrüger, jest prawdziwą kosmopolitką. Mieszkała w Wielkiej Brytanii, Stanach i we Francji. Jako 13-latka dostała się do prestiżowej londyńskiej The Royal Ballet School, ale los spłatał jej przykrego psikusa. Kontuzja nogi przekreśliła szanse na przyszłość primabaleriny. - Sama nie wiem, co było dla mnie bardziej traumatyczne - mówi dzisiaj. - Wypadek czy świadomość, że nie jestem wystarczająco dobra, by zrobić karierę w balecie. Bo pewnie, gdybym miała osiągnąć sukces, los zadecydowałby inaczej...

Od 15. roku życia była modelką i dla wielkich projektantów porzuciła szkołę. Zdobiła okładki 'Elle' i 'Vogue'a', jednak praca na międzynarodowych wybiegach szybko jej się znudziła. Po przygodzie z modelingiem pozostały spore pieniądze, przyjaźnie z projektantami i znajomość trzech języków. Oraz świetny styl. Brytyjskie 'Elle' pokusiło się nawet o stwierdzenie, że 'kocha wszystko, co założy Diane Kruger'. Sam Calvin Klein zatrudnił ją jako twarz swoich kolekcji i ambasadorkę najnowszego zapachu Beauty.

Na los Diane jako przyszłej aktorki wpłynął Luc Besson - co prawda główną rolę w 'Piątym elemencie' powierzył Mili Jovovich, ale na castingu rzucił zdanie: 'Marnujesz się jako modelka!'. Kruger zapisała się więc na kurs aktorski do paryskiej L'Ecole Florent. Jak przyznaje, od razu zrozumiała, że rzeczywiście traciła do tej pory czas...

NAJWAŻNIEJSZE FILMY

2010 Inhale - Diane Stanton

2009 Mr. Nobody - Anna

Bękarty wojny - Bridget von Hammersmark

2008 Dla niej wszystko - Lisa

2007 Skarb narodów: Księga tajemnic - Abigail Chase

Goodbye Bafana - Gloria Gregory

W pogoni za zbrodniarzem - Marjana

2006 Kopia mistrza - Anna Holtz

Brygady tygrysa - Księżniczka Constance Radetsky

2005 Boże Narodzenie - Anna Sörensen, Frankie - Frankie

2004 Troja - Helena, Skarb narodów - Abigail Chase

Apartament - Lisa

2003 Najlepsi z najlepszych - Julie Wood

2002 Zawód morderca - Erika, Mon idole - Clara Broustal

 

kobieta, celebryci,KrugerNie zniechęciły jej rólki w produkcjach offowych i niezbyt przychylne oceny filmów, w których grała. Gdy również rola u boku męża Guillaume'a Canet (w 'Mon idole') nie przyniosła sławy, postanowiła spróbować sił w Hollywood. To była dobra decyzja. W Ameryce jej kariera nabrała rozpędu. Za to małżeństwo zwolniło, by zakończyć się bolesnym rozwodem. Diane pojawiła się w dramacie 'Apartament', później w wielkim stylu wygrała casting do roli Heleny w hicie 'Troja'. Nicole Kidman i Julia Roberts gryzły palce ze złości, że to nikomu nieznana Niemka otrzymała szansę na grę u boku Brada Pitta odzianego jedynie w przepaskę na biodrach... Zadomowiwszy się w USA na dobre (dyptyk 'Skarb narodów'), Kruger idealnie pasowała do postaci podwójnej agentki Bridget von Hammersmark z obrazu Tarantino 'Bękarty wojny'. Wreszcie przydały się i retro uroda, i znajomość niemieckiego. Kreacja przyniosła nominację do Nagrody Gildii Aktorów Filmowych. - Quentin jest terrorystą - mówi teraz.  Ale mogłabym powtórzyć tę przygodę. Czułam się jak Mata Hari i fenomenalnie się bawiłam. A Brad jest przesłodki. Prześmieszny i przystojny. Chyba naprawdę zazdroszczę Angelinie!         

 

Diane Kruger o...

małżeństwie: Nie jestem religijna, dlatego ślub dla mnie nic nie znaczy. Wiem z doświadczenia, że jeśli coś ma pójść źle, żaden papier cię przed tym nie uchroni.

sukcesie: Trochę martwi mnie całe to zamieszanie wokół mojej osoby. Jestem niezależna i boję się, że mogę ten przywilej teraz utracić.

jedzeniu: Uwielbiam jeść. Jeśli zbyt długo przebywam w Niemczech, opycham się ciastami i sznyclami. Ale gdy spodnie zaczynają robić się ciasnawe, robię się czujna.

 

Tekst: Monika Bielkiewicz-kirschke

Zdjęcia: serwis prasowy Coty (montaż)

 

Czytaj też na Logo24:

Robert Pattinson

Ola Nieśpielak

Maciej Stuhr

Maja Włoszczowska
Więcej o: