Okrutny los kobiet w starożytnym Rzymie. Nie miały imion, żadnych praw, a gdy ośmieliły się wypić wino, karano je śmiercią

ciekawostkihistoryczne.pl, Łukasz Kowalczyk, montaż: Janusz Raczyński, czytał: Błażej Grygiel
12.02.2016 18:13
To, że kobieta ma mniejszą wartość niż mężczyzna w starożytnym Rzymie było kwestią oczywistą i nie podlegającą żadnej dyskusji. Status kobiety w tamtych czasach był niewiele wyższy od niewolnika, kobiety żyły krócej, a bardzo często zaraz po narodzinach niemowlęta płci żeńskiej były porzucane lub zabijane. Za mąż dziewczęta wydawano w wieku 11 lat. Po 25 roku życia, jeśli tylko dostarczyła rodzinie odpowiednią ilość męskich potomków, kobieta powinna była zachować wstrzemięźliwość. Ponieważ według Rzymian kobiety były istotami słabszymi i ułomnymi, uważano, że potrzebują mniej pożywienia, a za picie wina groziła im nawet śmierć.

Ciekawostki historyczne to cykl programów popularnonaukowych tworzony we współpracy z portalem o tej samej nazwie (znajdziecie go tutaj). Razem przybliżamy anegdoty, odkrycia i kontrowersje, czyli 'jak to naprawdę było' w formie przystępnej dla każdego.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat losu kobiet w starożytnym Rzymie, to przeczytaj artykuł, na podstawie którego powstał ten film.Więcej o: