Zaburzenia potencji i choroby układu krążenia - często wspólna przyczyna

Dobry seks
01.03.2016 11:09
Kardiolog Filip Szymański: Masz problemy ze wzwodem, a wstydzisz się o tym powiedzieć nawet lekarzowi? Gruby błąd. To ostatni moment, by rozpocząć leczenie, jeśli chcesz uniknąć zawału w najbliższych latach

Zarówno zawał serca jak i zaburzenia erekcji mogą mieć to samo źródło: miażdżycę. Ponieważ tętnica prącia odpowiedzialna za dostarczenie krwi do penisa jest naczyniem krwionośnym zdecydowanie mniejszym od tych zaopatrujących serce, bardzo prawdopodobne,że zatka się pierwsza. Zatem: zaburzenia potencji coraz częściej są traktowane jako nietypowy, ale istotny czynnik ryzyka zawału serca. Pacjent, który zgłosi je specjaliście, ma nie tylko szansę na właściwe leczenie, które pozwoli znowu cieszyć się seksem, ale przede wszystkim uniknąć poważnego epizodu sercowo-naczyniowego.

Niestety, jak przyznaje dr Szymański z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, specjalizujący się w kardioseksuologii, mężczyźni wstydzą się mówić o swoim problemie. W ankietach nawet 80-latkowie deklarują, że mogą po zawale kilkanaście razy dziennie, a erekcja jest tak silna, że zadowoli każdą partnerkę. Zarazem w badaniach anonimowych okazuje się, że zaburzenia potencji to problem 50% zawałowców, a u większości z nich problemy pojawiły się na długo przed zawałem.

Tak nie musi być. Odpowiednio prowadzony pacjent może wrócić do aktywności seksualnej już 2 tygodnie po zawale. A po co mu w ogóle seks? Jak wpływa na długość życia i jego jakość? Co jest najważniejsze w życiu dla 35 latka, a co dla pana po 50.? Zobacz i przygotuj na zaskoczenie!

Dowiedz się też, jaki jest związek między suchością pochwy, brakiem orgazmu, a zawałem u kobiety

'Dobry seks' to cykl w którym Agnieszka Wirtwein-Przerwa i jej goście rozmawiają o zagadnieniach dotyczących ludzkiej intymności. Ciąża, związki, seks - w tym programie nie ma tematów tabu. Oglądaj, a na pewno dowiesz się czegoś nowego! Pozostałe odcinki cyklu znajdziecie tutaj.
Więcej o: