Polska Wódka popularniejsza od Chopina

Polska Wódka... Pił ją każdy, ale nie każdy zna jej definicję. Tymczasem Polacy twierdzą, że to właśnie ona sławi nasz kraj na świecie. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia Polska Wódka, zagranicą od rodzimego alkoholu bardziej rozpoznawalny jest tylko papież Jan Paweł II.
Polska Wódka Polska Wódka Fot. Muzeum Polskiej Wódki

Polska Wódka - czym jest?

Definicja mówi wprost: Polska Wódka to taka, która jest wytworzona z tradycyjnych polskich zbóż (żyto, jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto) lub ziemniaków, a wszystkie etapy produkcji muszą odbywać się na terenie naszego kraju. Jednocześnie, zgodnie z unijnymi wytycznymi, Polska Wódka jest produktem chronionym oznaczeniem geograficznym.

Jak czytamy na stronie internetowej Polish Vodka Associaton, Polska należy do pasa wódczanego, obejmującego m.in. Rosję, Ukrainę i kraje nadbałtyckie. Stowarzyszenie, podkreślając jakość rodzimych trunków alkoholowych, przypomina, że zespół The Rolling Stones, gdy w 1967 roku koncertował nad Wisłą, w ramach zapłaty za swoje usługi poprosił o dwa wagony właśnie polskiej wódki.

Prawo do stosowania znaku Polska Wódka mają obecnie m.in. Wyborowa, Pan Tadeusz i Krakus.

Zdjęcie Anapol Karafka do wódki z 6 kieliszkami BUDKA TELEFONICZNA 30169 Zdjęcie KOMPLET KRYSZTAŁOWY KARAFKA + KIELISZKI DO WÓDKI 2125 Zdjęcie Komplet kryształowy karafka + kieliszki do wódki 6 szt 4854
Anapol Karafka do wódki z 6... KOMPLET KRYSZTAŁOWY KARAFKA... Komplet kryształowy karafka...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Polska Wódka Polska Wódka Fot. Muzeum Polskiej Wódki

Chopin? Eee tam!

Badanie dotyczące rodzimego alkoholu, na zlecenie Stowarzyszenia Polska Wódka przeprowadził w listopadzie ubiegłego roku instytut badawczy SW Reaserch. Blisko 50% pytanych Polaków stwierdziło, że na świecie nasz kraj jest znany z wódki. Wysokoprocentowy napój zostawił w tyle m.in. muzykę Fryderyka Chopina (34%), Lecha Wałęsę (31%) i Solidarność (27%). Można domniemywać, że gdyby badanie przeprowadzono nieco później, polską wódkę przegoniłby nie tylko Jan Paweł II, ale także święcący ostatnio tryumfy - Robert Lewandowski.

Jednocześnie zaledwie jedynie 23% uczestników badania uznało popularną "czystą" za modny trunek.

Polska Wódka Polska Wódka Fot. Muzeum Polskiej Wódki

Czym chata bogata!

Dlatego nie dziwi fakt, że gości zza granicy częstujemy przede wszystkim właśnie wódką - zadeklarowało to ponad 50% badanych. Gorszy wynik uzyskały takie rodzime specjały jak bigos i pierogi, o tatarze nie wspominając (wskazało go niespełna 7% ankietowanych).

- Jak na trunek o wielowiekowej historii, z którego Polska jest znana, wyniki badań dotyczące wiedzy Polaków na jego temat wypadają słabo. Tymczasem rodzimy alkohol ma wielki potencjał dla promocji naszego kraju, jak whiskey dla Szkocji czy wino dla Francji - komentuje Anna Gołębicka, ekspert ds. komunikacji współpracująca z Centrum im. Adama Smitha.

Polska Wódka Polska Wódka Fot. Muzeum Polskiej Wódki

Jak delektować się wódką?

1. Ocena wzrokowa

Nalej do kieliszka około 40 ml wódki. Dobra wódka powinna być podawana w temperaturze pokojowej. Unieś kieliszek, oceń jej klarowność.

2. Ocena zapachowa

Zamieszaj kilkukrotnie kieliszkiem, energicznie, żeby uwolnić aromaty. Nie zbliżaj kieliszka zbyt blisko nosa, 5-8 cm wystarczy. Powąchaj delikatnie.

3. Ocena smakowa

Przepłucz usta wodą. Spróbuj wódkę. Każda smakuje inaczej, w przypadku Palace poczujesz łagodny, lekko kremowy smak.

4. Ocena finiszu

Przełknij. Finisz, czyli zakończenie, to te smaki, które zostają dłużej. W przypadku Palace będzie to delikatny, przyjemny ziemniaczany posmak.

Więcej o:
Komentarze (13)
Polska Wódka popularniejsza od Chopina
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • panhoryzontu

  Oceniono 12 razy 8

  Papiez i wódka koło siebie.
  Katolicyzm i rozpicie.
  To nie przypadek...

 • ltte

  Oceniono 10 razy 8

  Każdy kraj ma jakąś swoją wódkę, uważając, że słynie z niej w świecie ;-)

  A z Rolling Stones to historia wyglądała nieco inaczej. Zespół za swój występ nie mógł dostać dewiz, tylko nic niewarte złotówki. Dlatego postanowili wymienić je na cokolwiek wartościowego. Tyle, że w Polsce nic nie było, poza wódką. Nawiasem mówiąc ta wódka wróciła do Polski z powodu wysokiego cła, jakie musieliby zapłacić w UK za jej import.
  I nie ma się czym chwalić. Ta przygoda RS, opowiadana na Zachodzie, jako anegdota, miała skutek uboczny. Przez następne długie lata żaden wartościowy zespół do nas nie zajrzał. Jak już ktoś pojawił się na festiwalu w Sopocie to było to bardzo wielkie wydarzenie.

  Czy Rolling Stones wie, że wódczane stowarzyszenie używa ich nazwy do autoreklamy?

 • micant45

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda, że tylko wódka. Tak naprawdę naszym narodowym trunkiem był miód pitny. Tak poza tym jeśli chodzi o kulinaria to chociaż niespecjalnie popularny to ceniony jest polski rak. Powinniśmy w tę stronę iść. A jeśli wódka to marki premium.

 • emeryt21

  Oceniono 3 razy 3

  Na swiecie "vodka" to rosyjski "napitek".....oprócz tego znane sa "pierogies" jako "polish ravioli"....A także "kielbasi" jako wyrob w "polish style".....
  "chopin" to dość znana wodka,ale mało kto wie,ze jest "polish"....

 • corcey

  Oceniono 7 razy 3

  jeśli już, to jak whisky dla Szkocji (a nie whiskey)!

 • dlaczego_jaa

  Oceniono 5 razy 1

  Zaraz, zaraz, a czy Chopin to nie przypadkiem Francuz? ;)

 • nietyp

  Oceniono 5 razy 1

  Naiwni debile... Stoi ten badziew na półeczce i pies z kulawą nogą się tym nie zainteresuje... Nawet Polacy... Bo drogie, bo podłe, bo obok stoi dobry alkohol, który nie wypala oczu...

 • racionalist

  Oceniono 7 razy 1

  Obecnie najbardziej rozpoznawalna polska marka w swiecie jest wiedzmin, dla przecietnego zjadacza chleba z zachodu Chopin byl Francuzem, podobnie Maria Curie-Sklodowska (znana na calym swiecie jako Marie Curie), a o Wojtyle to malo kto pamieta. Gorzala - owszem, ale bez szczegolnego nabozenstwa.

 • zet_over

  Oceniono 4 razy 0

  25 letnią starkę popijali Kaczyński i Orban na spotkaniu.. i to jest właśnie prawdziwa Polska wódka.. Starka zwłaszcza Krakowska.. a reszta to badziewie, a nie wódki.. żydowskie podróby.. wódka która nie leżakuje w dębowych beczkach minimum 13 lat to nie jest alkohol tylko płyn spirytusowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX