Wakacje z whisky: zaplanuj już teraz

Byłem w Irlandii - lało. Byłem w Szkocji - wiało. Byłem nad polskim morzem - było słońce i było morze whisky. Rezerwuj chłopie ostatni weekend sierpnia, bo w Jastrzębiej Górze odbywa się najlepszy Festiwal Whisky na świecie!
Festiwal Whisky w Jastrzębiej Górze to pozycja obowiązkowa na najbliższe wakacje Festiwal Whisky w Jastrzębiej Górze to pozycja obowiązkowa na najbliższe wakacje materiały prasowe

Śladami whisky

Tej prawdziwej wiosny nie możemy się jakoś doczekać. Żeby oderwać myśli od tego, co za oknem, można sobie nalać szklaneczkę whisky i popatrzeć na mieniący się słonecznie płyn. Oraz zacząć planować wakacje. Bo wakacje to słońce, upały... ale tu pojawia się problem.

Prawdziwy miłośnik whisky planuje wakacyjny wyjazd do Szkocji (lub Irlandii), a tam ze słońcem średnio, a z upałami jeszcze średniej. Jest jednak na to rada: Festiwal Whisky w Jastrzębiej Górze. Z jednej strony słońce i morze, z drugiej również morze, ale whisky, whiskey oraz bourbona. W tym roku III edycja, zaplanowana na 26 i 27 sierpnia (zarezerwuj już sobie ten weekend).

INFO: Festiwalwhisky.pl

Ale czy warto? Warto, warto, byłem na dwóch pierwszych festiwalach, więc mogę polecać z czystym sumieniem. A oto dlaczego warto:

Zima za oknami taka, że aż żal. Na przemian kropi, pada, leje, siąpi... Optymizmem to nie napawa. Żeby oderwać myśli od szarugi za oknem można sobie nalać szklaneczkę whisky i popatrzeć na mieniący się słonecznie słońcem płyn. Oraz zacząć planować wakacje. Bo wakacje to słońce, upały... ale tu pojawia się problem.

Prawdziwy miłośnik whisky planuje wakacyjny wyjazd do Szkocji (lub Irlandii), a tam ze słońcem średnio, a z upałami jeszcze średniej. Jest jednak na to rada: Festiwal Whisky w Jastrzębiej Górze. Z jednej strony słońce i morze, z drugiej również morze, ale whiksy, whiskey oraz bourbona. W tym roku III edycja, zaplanowana na 26 i 27 sierpnia (zarezerwuj już sobie ten weekend).

Ale czy warto. Warto, warto, byłem na dwóch pierwszych festiwalach, więc mogę polecać z czystym sumieniem. Żeby nie strzępić języka:

Na festiwalu możesz wybierać z ponad 400 rodzajów whisky Na festiwalu możesz wybierać z ponad 400 rodzajów whisky materiały prasowe

Wybór whisky

Zaczęło się w 2014 r. od około setki, w ubiegłym roku do wyboru było ponad 400 rodzajów whisky. Pokazali się właściwie wszyscy najwięksi producenci. Większość whisky była "w cenie". Czyli tak: płaciłeś stówkę, dostawałeś kieliszek i smycz, wieszałeś sobie kieliszek na szyi i ruszałeś w obchód. Tu raz, tu dwa i próbujesz tak przez dwa dni.

Chyba że chcesz coś z bardzo górnej półki, to musisz dorzucić piątkę lub dychę.

Monkey Shoulder rozkręca imprezę na Festiwalu Whisky Monkey Shoulder rozkręca imprezę na Festiwalu Whisky materiały prasowe

Zajęcia dodatkowe

I to jest fun tysiąclecia. Wparowujesz na przykład na stanowisko Glenfiddicha i możesz sobie coś popróbować, a barmani jeszcze częstują koktajlami (pycha). I możesz sobie zrobić teścik ze znajomości whisky tej marki. Uwierz mi: drugiego dnia wszyscy mają problemy...

W ubiegłym roku na stanowisku Monkey Shoulder pojawił się ich global ambasador, Dean Callan. I tu moja rada - jeśli będzie też w tym roku, idź tam dopiero drugiego dnia. Dean rozkręca taką imprezę, że można zapomnieć o tych pozostałych czterystu z hakiem whisky, a tego chciałbyś uniknąć. Ale wstąp na pewno, to - jak znam Deana to się nie obrazi - niezły świr.

Najzabawniejsza zabawa była u Ajriszy od Tullamore DEW - trzeba było założyć kapelusz, nalać wodę na jego rondo i spróbować, pochylając głowę, przelać wodę do kieliszka - akurat tyle, żeby delikatnie rozcieńczyć swoją whiskey. Każda kolejna rundka oznaczała coraz więcej śmiechu.

Zajęcia z mieszania whisky Zajęcia z mieszania whisky materiały prasowe

Blending sessions

Taką przeżyłem na stanowisku Grant'sa. I tu smaczek: zaczęliśmy o 10 rano. Drugiego dnia. Po imprezie. Było super, a jak chcesz wiedzieć więcej o tym, jak się miesza whisky, żeby powstał fajny blend zajrzyj jak to wyglądało w Szkocji.

Rob Alanson prowadzi wykład o whisky Grant's Rob Alanson prowadzi wykład o whisky Grant's materiały prasowe

Warsztaty

Dwa lata temu załapałem się na polską premierę Glenfiddicha 26 YO, w ubiegłym roku przyjechali mocarze z torfowej wyspy Islay, Martin Taylor z Wild Turkey opowiadał o historii bourbona i prohibicji, był James Buntin z Balvenie, John Queen z Tullamore DEW oraz Rob Alanson z Grant'sa. Sprawdź na stronce, co będzie w tym roku i zapisuj się, bo każdy z nich jest ciekawy. Mnie najbardziej podobały się zajęcia Roba, który arcyciekawie opowiada (i daje posmakować), jak beczki potrafią wpłynąć na smak blended whisky.

Do zobaczenia w sierpniu! Do zobaczenia w sierpniu! materiały prasowe

Miejsce

Pisałem już, że zaraz obok jest plaża i morze, a sam festiwal odbywa się przy Domu Whisky? Tak, miejsce jest naprawdę zacne i bardziej słoneczne niż Szkocja!