Za naszych! Piwa idealne do meczu

Mistrzostwa Europy w pełni! Lewandowski, Krychowiak, Glik i spółka zawojowali Stary Kontynent. Przedstawiamy 10 idealnych piw do kibicowania podczas fazy pucharowej. Nie tylko w czasie meczów naszej kadry.
PGE Arena podczas Euro 2012. Mecz Hiszpania - Włochy PGE Arena podczas Euro 2012. Mecz Hiszpania - Włochy Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Gazeta

Dużo się zmieniło!

Nie ma to jak oglądanie meczu piłkarskiego przy dobrym piwie. Na rynku od czasów Euro 2012, które odbywało się w Polsce i na Ukrainie, wiele się zmieniło. Do dyspozycji kibiców jest już nie tylko rozwodnione "jasne pełne", ale są też wyszukane rzemieślnicze trunki. Nawet duże koncerny po- kusiły się o całkiem nowe style piwne.

Dziś proponujemy więc kilka piw, które jeszcze bardziej spotęgują sportowe doznania. Przy wyborze kierowaliśmy się piłkarskimi skojarzeniami, smakiem, ale też dostępnością, bo nikt nie chce spędzić wieczoru, szukając piwa, gdy nasi grają!

Golden ball Golden ball Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Gazeta

Golden Ball

Browar: Spirifier
Cena: 7,40 zł
Dostępność: sklepy specjalistyczne

Złota Piłka to najważniejsze z piłkarskich trofeów indywidualnych. Pierwszym jej zdobywcą (w 1956 r.) był Anglik Stanley Matthews. Czy kiedyś trafi do Polaka? Trzymamy kciuki.

Złota Piłka z Browaru Spirifer to z kolei piwo w stylu Session India Pale Ale. Do jego uwarzenia użyto słodów jęczmiennych: paleale, karmelowego i monachijskiego, słodu pszenicznego, a także chmieli: Cascade, Huell Melon, Kazbek, Mosaic, Summit. Parametry: ekstrakt - 11 proc., alkohol - 4,9 proc., goryczka - 32 IBU. W aromacie słód, nuty karmelowe i chlebowe. Piana średnia, kolor bursztynowy, zmętniony. W smaku ponownie słodowość, wzmocniona goryczka, plus nuty karmelu, cytrusów i melona. W sam raz na piłkarskie święto.

Kłos Kłos Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Gazeta

Kłos

Browar: Kormoran
Cena: 7,25 zł
Dostępność: duże markety

To piwo znalazło się w naszym zestawieniu, bo po pierwsze: ma bogaty i nietuzinkowy smak, po drugie: kojarzy nam się z Tomaszem Kłosem, który grał w naszej reprezentacji.

Do uwarzenia trunku użyte zostały słody żytni, jęczmienny i pszeniczny, z prastarych odmian pszenicy: orkiszu, płaskurki i samopszy; do tego chmiele polskie i amerykański Citra. Alkohol - 4,8 proc., ekstrakt - 12,5 proc. Piwo ma aromat cytrusów i mango (to zasługa Citry), ale też nuty zbożowe. Kolor słomkowy, zmętniony, piana obfita. W smaku znów owoce tropikalne, ale też wyrazista goryczka, plus nuty trawiaste i żywiczne.

Piwo jest lekkie, orzeźwiające, idealne na długi wieczór sportowych emocji.

Pierwsza pomoc Pierwsza pomoc Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Gazeta

Pierwsza pomoc

Browar: Pinta
Cena: 5,90 zł
Dostępność: sklepy specjalistyczne

Zapewne wszyscy chcielibyśmy, by w naszej pomocy było więcej Krychowiaków, żeby Lewandowskiemu z Milikiem łatwiej strzelało się bramki. Zobaczymy, jak nasza linia pomocy zagra na mistrzostwach, a kibicom proponujemy Pierwszą Pomoc z Pinty.

To polski lekki pils. Do jego uwarzenia użyto słodów Weyermann: pilzneńskiego, monachijskiego (II), Caramunich (I), Carapils oraz rodzimych chmieli Marynka i Lubelskiego. W aromacie dominuje słód. Kolor jasnobursztynowy, piana obfita. Trunek klarowny, mimo że niefiltrowany. W smaku ponownie słodowość, lekka chmielowa goryczka i nuty karmelu. Piwo orzeźwia i poprawia humor. To idealna pierwsza pomoc, w chwili gdy na boisku jest gorąco.

Złote lwy Złote lwy Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Gazeta

Złote lwy

Browar: Amber
Cena: 3,25 zł
Dostępność: duże markety

Ech, chciałoby się, żeby nasi przywieźli z Francji złoto. Mamy nadzieję, że będą walczyć jak lwy. Na ich cześć wychylmy więc szklanicę trunku z odpowiednią nazwą i etykietą. Mowa o Złotych Lwach z Browaru Amber. Ten specyficzny lager warzony jest tradycyjną metodą, rodem z XIII w., ze słodu jęczmiennego, chmielu i polodowcowej wody. Parametry: ekstrakt - 12,2 proc., alkohol - 5,6 proc. W aromacie słodowość i nuty miodowo-chlebowe. Obfita piana długo się utrzymuje. Kolor jasnej herbaty, klarowny. W smaku również słodowość, goryczka zacna, acz nienachalna. W tle jeszcze nuty karmelu.

Piwo jest smaczne, rześkie i pozytywnie nastraja. Trzymajmy więc kciuki za nasze lwy.

Pacific Pacific Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Gazeta

Pacific

Browar: Artezan
Cena: 8,20 zł
Dostępność: sklepy specjalistyczne

Wśród piwoszy panuje przekonanie, że jeżeli ktoś zna tylko koncernowe lagery, a chciałby spróbować trunku rzemieślniczego, trzeba dać mu do skosztowania pacifica z Artezana. Po pierwsze: to jeden z kultowych napitków nowej fali piwnej w Polsce. Po drugie: smakuje wszystkim. Towarzyskie spotkania meczowe są idealną okazją, żeby podzielić się nim z innymi. To piwo w stylu Pacific Pale Ale. Do uwarzenia trunku użyto słodu jęczmiennego oraz amerykańskich i australijskich odmian chmieli. Parametry: ekstrakt - 12,5 proc., alkohol - 5 proc., goryczka - 45 IBU. W aromacie cytrusy, mango, ananasy. Kolor bursztynowy, zmętniony. Piana obfita. W smaku ponownie owoce tropikalne, wzmocnione intensywną goryczką.

W tle nuty żywiczne i trawiaste. Piwo jest rześkie jak bryza znad Pacyfiku.

Książęce ciemne łagodne Książęce ciemne łagodne Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Gazeta

Książęce ciemne łagodne

Browar: Kompania Piwowarska
Cena: 2,99 zł
Dostępność: wszędzie

Rewolucja piwna w Polsce wymusiła na wielkich koncernach urozmaicenie oferty. Jednym z przykładów jest seria Książęce z Kompanii Piwowarskiej. Na mecz proponujemy Ciemne Łagodne. Uwarzone zostało z użyciem czterech odmian słodu jęczmiennego: pilzneńskiego, monachijskiego, karmelowego i palonego, oraz polskich chmieli. Parametry: ekstrakt - 11 proc. wagi, alkohol - 4,1 proc. W aromacie karmel i czekolada. Barwa prawie czarna, z rubinowymi refleksami. Piana średnia. W smaku jest słodko-świeżo palona kawa i czekolada oraz nuty ciasteczkowe i miodowe. Przy finiszu nieco bardziej wytrawnie i daje o sobie znać goryczka. Trunek nada się i do wzniesienia toastu za zwycięstwo, i do rozjaśnienia mroku porażki.

Żywiec APA Żywiec APA Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Gazeta

Żywiec APA

Browar: Żywiec
Cena: 4,29 zł
Dostępność: wszędzie

Sporo nowych trunków wypuściła na rynek w ostatnim czasie Grupa Żywiec. Symbolem zmian stał się trunek Żywiec APA (nazywany też żartobliwie "Żapą"). Do jego uwarzenia użyto słodów: jęczmiennego, monachijskiego, karmelowego i pszenicznego, oraz chmieli: Chinook, Citra, Amarillo, Magnum i Centennial, co jak na "koncerniaka" prezentuje się imponująco. W aromacie cytrusy, mango i nuty kwiatowe. Kolor jasnozłoty, zmętniony. Piana niezbyt obfita. W smaku ponownie tropikalne owoce, ale od razu wzmocnione wyrazistą goryczką. W tle lekkie nuty ziołowe. Parametry - alkohol 5,4 proc., ekstrakt 12,5 proc. Trunek pozwoli przetrwać trudne chwile, gdy akcja będzie rozgrywać się w naszym polu karnym.

Kozel Kozel Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Gazeta

Velkopopovicky kozel

Browar: Plzensky Prazdroj
Cena: 3,49 zł
Dostępność: wszędzie

Jedyne zagraniczne piwo w zestawieniu. Znalazło się tu, bo jednak nikt nie robi lepszych lagerów niż Czesi. To prostu dobre piwo na każdą okazję, także na mecz. Poza tym czeskie trunki pojawiają się już nawet na stacjach paliw, więc nie ma problemu z ich zdobyciem. Kozel uwarzony został ze słodów jęczmiennych, czeskiego chmielu i wyciągu z chmielowych szyszek. Trunek ma przyjemny słodowy zapach, jasny słomkowy kolor i gęstą pianę, która długo się utrzymuje. W smaku nuty żywiczno-chlebowe, na solidnej słodowej podbudowie, i przyjemna, niezbyt intensywna goryczka. Alkohol - 4,6 proc., ekstrakt - 11 proc. A skoro kozioł to rogate zwierzę, warto wychylić małego łyczka przed... rzutem rożnym.

Rowing Jack Rowing Jack Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Gazeta

Rowing Jack

Browar: AleBrowar
Cena: 7,90 zł
Dostępność: sklepy specjalistyczne

Tego trunku również nie mogło zabraknąć w zestawieniu. To sztandarowe piwo AleBrowaru, jednego z symboli piwnej rewolucji. Poza tym charakterystyczna etykieta ma wiele wspólnego z aktywnością sportową - tu, co prawda, nie piłkarską, ale żeglarską, wioślarską bądź strzelecką, ale przecież my, Polacy, kibicujemy naszym w każdej dziedzinie. To piwo w stylu India Pale Ale. Aromat słodowo-cytrusowy. Bursztynową barwa, piana zacna, długo się utrzymuje. W smaku dominują tropikalne owoce, co jest zasługą użycia amerykańskich chmieli aromatycznych: Simcoe, Chinook, Citra, Cascade i Palisade. Ale jest też mocna goryczka, która sprawia, że piwo jest bardzo orzeźwiające. Alkohol 6,2 proc., ekstrakt - 16 proc., goryczka - 70 IBU. Piwo, które da siłę do dalszego kibicowania.

Jasny grom Jasny grom Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Gazeta

Jasny grom

Browar: Perun
Cena: 7,50 zł
Dostępność: sklepy specjalistyczne

To piwo wybraliśmy, bo liczymy, że nasi piłkarze będą dla swoich rywali właśnie jak piorun, błyskawica, grom z jasnego nieba. To udany trunek, którym Browar Perun zadebiutował na polskim rynku. Styl: American Pale Ale. Co ciekawe, każda warka Jasnego Gromu różni się późnym chmieleniem oraz "na zimno". Ta najnowsza powstała z użyciem chmieli: Summit, Chinook, Palisade. Ekstrakt - 13,1 proc., alkohol-  5,6 proc. Aromat cytrusowo-żywiczny. Kolor herbaciany, zmętniony. Piana godna, ale szybko opada. W smaku tropikalne owoce, zwłaszcza grejpfrut i mango, na silnej słodowej podbudowie, z intensywną goryczką. W tle nuty karmelowe. Piwo ma intensywny smak, jest wyraziste i ożywcze. Czas więc na słynny okrzyk: "Kto wygra mecz?!".