Drink pink - różowe wino to dobry pomysł!

Mówią ci, że białe są na lato, różowe są babskie, a męskie wina - ciężkie i ziemiste. Stary, chyba nie kupujesz tego bełkotu? Chcesz pozwolić, by ktoś ci mówił, co masz pić? Choćby na przekór tym wszystkim 'ale przecież wypada' napij się różowego wina.
Różowe wino też jest odpowiednie dla facetów! Różowe wino też jest odpowiednie dla facetów! Fot. Shutterstock

Z jajami

W prawdzie te wina nadal u nas mają łatkę "towarzyszy babskich wieczorów", ale miej to gdzieś. To, że ludzie pijają tylko lekko słodkawe wytłoczyny z zinfandela, to ich problem. My wybraliśmy pięć różowych win, które z tym stereotypowym babskim winem nie mają nic wspólnego. To są różowe wina z jajami.

Świat docenia róż za to, że w idealnych proporcjach łączy świeżość i prostą radość picia wina z głębią, złożonością i smakiem. To wina naprawdę na każdą okazję: od tarasowych butelek na lato po eleganckie różowe szampany. Co więcej, dają okazję do odkrywania nowych smaków, szukania niesztampowych połączeń, poszerzania doznań kulinarnych. To sposób, by wyjść z banału - białe do ryby, czerwone do mięsa.

Jak je łączyć z potrawami? Możliwości jest wiele. Zacznij od tego, co najbardziej oczywiste - im lżejsze wino (mniej smaku, subtelniejsze), tym subtelniejsza potrawa. Sałatki czy łosoś to klasyka, ale jeśli lubisz kuchnię indyjska lub tajską, to właśnie znalazłeś wino doskonałe. Wyraźniejsze rose zabierz na wiosennego grilla lub podaj do zdecydowanych dań kuchni fusion.

JAK POWSTAJE ROSE

Najczęściej - z "czerwonych" odmian winogron. Sok z nich wyciskany jest bezbarwny, a kolor winu nadają skórki. Jeśli długo zostają w kontakcie z sokiem, powstanie wino czerwone. Jeśli ten kontakt trwa 12-24 godziny, powstanie wino różowe.

RÓŻOWA STATYSTYKA

Na świecie wina różowe stanowią jedynie 10 proc. rynku, ale już np. w Prowansji niemal 90 proc. win jest różowych. Eksperci na łamach "Huffington Post" wieszczyli w lutym, że również w Australii w ciągu najbliższych 10 lat wino różowe prześcignie białe.

Scaia rose Scaia rose Fot. materiały prasowe

Scaia rose

GDZIE: Winestory
CENA: 49 zł

Gdy kiedyś odkryłem to wino, byłem przekonany, że kosztuje majątek. Stonowany, lekko goryczkowy smak grejpfruta, krystaliczna wręcz przejrzystość, czystość smaku oparta na bardzo rześkiej kwasowości. Wszystko w niezwykle męskim wydaniu. Prywatnie moje ulubione rose. No i ten korek! Szklany korek robi wrażenie.

Pasuje do: łososia, sałatek, lekkiego kurczaka. Najlepiej sprawdzi się na szykownych przyjęciach.

Miselle rose cotes de gascogne Miselle rose cotes de gascogne Fot. materiały prasowe

Miselle rose cotes de gascogne

GDZIE: Kondrat Wina Wybrane, Marekkondrat.pl
CENA: 31 zł

Kiedyś zakochałem się w białej Gaskonii. Teraz przyszła kolej na różową siostrę. A była to miłość od pierwszego łyku. W rosé zazwyczaj spodziewam się landrynek, różowych jednorożców, przesłodzonych dziubków... Gdy zamiast tego dostaję wyważony, lekko czereśniowy nos, smukłe i wartkie usta i ogromną pijalność-  jak tu - trudno się nie zakochać.

Pasuje do: kolacji. Od poniedziałku do niedzieli.

Hole in the water blush marlborough Hole in the water blush marlborough Fot. materiały prasowe

Hole in the water blush marlborough

GDZIE: Kondrat Wina Wybrane, Marekkondrat.pl
CENA: 55 zł

Różowe sauvignon blanc? Na antypodach wszystko możliwe! Rumieniec (blush) na tym sauvignon pochodzi z odrobiny pinot noir. Pachnie i smakuje jak dojrzały czerwony agrest i będzie gwarantem udanej randki. Pomyśl, ile dobrego może powstać, gdy poruszysz temat poszukiwania nowych wrażeń...

Pasuje do: sałat i lekkich dań. Oraz solo - na randkę.

Cava rose Cava rose Fot. materiały prasowe

Cava rose

GDZIE: Marks & Spencer
CENA: 29 zł

Nie mogło zabraknąć bąbelków. Celebruj swoje sukcesy, nawet te najmniejsze. Ta cava nada się do tego idealnie. Jest bezpretensjonalna, ciekawa, smaczna. Prosecco pije co drugi hipster. Różowa cava jest uberhipsterska!

Pasuje do: najbardziej modnych domówek.

Winnica Turnau Rose Winnica Turnau Rose Fot. materiały prasowe

Winnica Turnau Rose

GDZIE: Kondrat Wina Wybrane, Marekkondrat.pl
CENA: 55 zł

Nasze, polskie i w dodatku bardzo udane rosé z hitowej Winnicy Turnau. Wino robione z głową i z sercem. Smakuje nie tylko w Krakowie na Brackiej, ale także kiedy pada deszcz. Pasuje do: dań polskich. Do kaczki, do ryb, do szarlotki.

Więcej o: