Lizbona na weekend: 5 miejsc, które trzeba zobaczyć

Stolica Portugalii jest górzystym miastem, w którym nie sposób się nie zakochać. Zaprasza na niezapomniane spacery wśród wąskich, romantycznych uliczek, a łatwo dostępne punkty widokowe zachwycają panoramami miasta. Dodaj niespieszny tryb życia mieszkańców, nieprzeciętną ofertę kulinarną i kulturalną oraz kosmopolityzm - lizbona jest jedną z najciekawszych metropolii w południowej europie. W cztery godzinki dolecisz tam bezpośrednio z polski. Na co czekasz?
Lizbona: punkty widokowe Lizbona: punkty widokowe fot. Sean Pavone/Shutterstock

Punkty widokowe

Lizbonę najlepiej ogląda się z góry. Miasto położone jest na siedmiu wzgórzach - na szczytach umiejscowiono punkty widokowe zwane miradouros. Piękne widoki podziwiaj ze szczytów dzielnic: Alfama, Graça i Chiado. Odnalezienie Miradouro de Graça, Miradouro da Senhora do Monte, Miradouro de Săo Pedro de Alcântara czy Miradouro de Santa Catarina jest wyzwaniem dla każdego przybysza! Najoryginalniejsza z dzielnic to Alfama. Warto się tam po prostu zgubić, by nagle się odnaleźć nad samą rzeką Tag.

Esplanada Park Esplanada Park fot. facebook.com/00park

Esplanada Park

Jeśli nie masz dość naturalnych wzniesień, bar Park na dachu parkingu oferuje popołudniowo-wieczorne odprężenie z magicznym widokiem na serce miasta i rzekę. 500 m2 przestrzeni pod gołym niebem usiano zakamarkami, drewnianymi meblami i skrzynkami. Część zabudowana to sala z widokiem panoramicznym, udekorowana w stylu retro. Restauracja serwuje drinki, koktajle i ma spore menu hamburgerów. Odbywają się tu imprezy, wieczory tematyczne i projekcje filmów. Dostęp do lokalu windą lub schodami na siódme piętro.

Calçada de Combro 58

Musicbox Musicbox fot. Joao Silveira Ramos

Musicbox

Wielu słyszało o dyskotece Lux, jednak klub Musicbox zapewnia wielbicielom dźwięków tanecznych nie gorszą ofertę. Umiejscowiony w sercu nocnego życia strefy Cais de Sodré, wyznacza trendy lokalnego życia muzycznego. Szczególnie polecam serię imprez Noite Principe, koncentrującą się na energetycznych kuduro, kizombie czy terrachinha, tworzonych w lizbońskich gettach przez artystów pochodzenia afrykańskiego (Nigga Fox, DJ Marfox i in.).

Rua Nova de Carvalho 24

Musicboxlisboa.com

Can the Can Can the Can fot. Materiały prasowe

Can The Can

Ogromny żyrandol wykonany z trzech tysięcy puszek po konserwach definiuje ofertę tej restauracji. Łącząc tradycję z nowoczesnością, Can the Can oddaje hołd dwóm silnym symbolom portugalskiej tożsamości - konserwom i muzyce fado. Lokal stanowi połączenie kawiarni i jadłodajni serwującej, oprócz tradycyjnego jedzenia, różnorodne petiscos (przekąski), sporządzane z rybnych konserw. W okolicach pory obiadowej można tu posłuchać fado. Na zewnątrz - podziwiać majestatyczny widok Praça de Comércio. Dla fanów konserw: niemal za rogiem, na ulicy Rua Arsenal pod numerem 130 znajduje się uroczy sklep Loja das Conservas, sprzedający wyłącznie portugalskie konserwy gourmet.

Praça de Comércio

Canthecanlisboa.com

Água de Beber Água de Beber fot. facebook.com/pages/Água-de-Beber/688804461135190

Água de Beber

"Água de beber, camará" - śpiewał Vinicius de Morăes do tekstu Toma Jobima. Tasca (czyli tradycyjny bar) o tej nazwie to miejsce skromne i ciasne, ale dzięki marynistycznym azulejos i właścicielom - oddychające morzem, Brazylią i portugalskojęzyczną Afryką. Panują tu duch jedności i zapach wody kokosowej, a sesje muzyki brazylijskiej i afrykańskiej organizowane są codziennie. Do tego świetne, tanie drinki serwowane przez szefa Marco i fantastyczna przekąska coxinha. Gdy w lokalu brakuje już miejsca, zbiorowe tańce naturalnie przenoszą się na ulicę przed barem. Zabawa gwarantowana.

Travessa de Săo Paulo 8

Więcej o:
Komentarze (3)
Lizbona na weekend: 5 miejsc, które trzeba zobaczyć
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • micor

  Oceniono 8 razy 8

  Atrakcja Lizbony - żyrandol z 3 tysięcy puszek.
  Napiszcie jeszcze gdzie można zobaczyć portugalską kobietę z brodą.

 • scandic

  Oceniono 2 razy 2

  Mam fajną traśe: trzeba w Lizbonie zaliczyć 3 ukośne odcinki tramwajowe: najpierw spod rzeki Tag (stacja w bramie kamienicy na Rua S. Paulo - trudno trafić) wjeżdżamy na Chiado, przemierzamy tę dzielnicę pieszo (ok 1 km) mijając Conviento do Carmo (Kościół bez dachu zaraz przy Elevador Santa Justa), dalej za ostatnim placykiem zjazd w dół na Praca do Pombal, idziemy przez plac prosto mijając po lewej stronie Hard Rock Cafe (uliczką w duże prostokąty) i zaraz skręcamy w pierwszą w lewo. Po ok 100 m mamy ostatnią kolejkę, która wiezie nas pod górę na kolejne miejsce widokowe. Cudo!

 • zawiszka83

  Oceniono 9 razy -9

  "Polski" piszemy z dużej litery.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX