Savoir vivre: jak zachować się w hotelu

Gdzie zostawić napiwek dla pokojówki? Co dla ciebie zrobi konsjerż? Czy możesz zabrać ręcznik do domu? 'Logo' pomaga odnaleźć się w hotelowej rzeczywistości, zwłaszcza tej nieco bardziej luksusowej.
Jak zachować się w hotelu: hall Jak zachować się w hotelu: hall rys. Małgorzata Ślińska

Jak zachować się w hotelu: hall

Recepcja (reception)

- Karta kredytowa jest w większości hoteli niezbędna. Możesz zapłacić gotówką, ale przygotuj jej więcej, niż wynika z ceny noclegu. Będziesz musiał zostawić depozyt na poczet przyszłych płatności (minibar, bar, płatna tv). 5-gwiazdkowe hotele poproszą nawet o 50-100 euro na każdy dzień pobytu.

- Jeśli bukowałeś pokój w internetowym serwisie, a nie bezpośrednio w hotelu, pamiętaj, że hotel czasem nie będzie w stanie zmienić twojej rezerwacji. Musisz to załatwiać przez agenta.

- Jeśli recepcjonista czymś ci się przysłuży (np. podwyższy standard pokoju albo umieści cię w pokoju z lepszym widokiem), możesz się odwdzięczyć napiwkiem - najlepiej na koniec pobytu, 20-100 zł. Niektórzy goście zostawiają też napiwki dla całej recepcji do podziału.

- Klucza (nawet metalowego) nie musisz zostawiać w recepcji, nawet jeśli hotel o to prosi. Ale jeśli zgubisz go na mieście, ewentualny złodziej będzie miał na nim nazwę hotelu i numer twojego pokoju.

- Jeśli przyjmujesz kogoś w swoim pokoju, wypada poinformować o tym recepcję. Po godz. 22 w pokoju nie powinno być nikogo, kto nie jest gościem hotelu.

Odźwierny (doorman, porter)

- Pomoże ci wysiąść/wsiąść do taksówki, przytrzyma parasol nad głową podczas deszczu, otworzy drzwi, jeśli idziesz z bagażem.

- Nie musisz mu dawać napiwku za każdym razem. Ale jeśli odźwierny np. postoi z tobą i poczeka na taksówkę, zabawiając rozmową, powinieneś go wynagrodzić. Kwoty - jak przy bagażowym.

Bagażowy (bell boy, porter)

Napiwek dla bagażowego to 2-10 zł za jedna torbę, Jak zachować się w hotelu: hall, hotele, savoir vivre, Savoir vivre: jak zachować się w hotelu

- Zaniesie twój bagaż do pokoju.

- Nie musisz korzystać z pomocy, ale nie wyrywaj mu walizki z ręki. Powiedz grzecznie, że sam sobie poradzisz.

- Idź za nim do pokoju. Możesz też poprosić go o zaniesienie bagażu, a samemu pójść np. do baru na drinka.

- W pokoju daj mu napiwek (2-10 zł, 1-2 euro, 1-5 dol. za każdą torbę). Jeśli nie masz przy sobie gotówki czy lokalnej waluty albo nie idziesz z bagażowym, przekaż napiwek później. Zapamiętaj imię i zostaw kopertę w recepcji.

Konsjerż (concierge)

- Pomoże ci załatwić wszystko. Dosłownie, wszystko (w zgodzie z prawem, oczywiście) - rezerwację w popularnej restauracji, bilety do teatru, organizację wycieczki po okolicy, przebukowanie samolotu, zakup pierścionka zaręczynowego, wypożyczenie smokingu albo limuzyny na wieczorny bal czy odnalezienie portfela zgubionego w jakiejś taksówce.

- Z usług konsjerża mogą korzystać bez dodatkowej opłaty wszyscy goście hotelu. I nie tylko - jeśli nie śpisz w hotelu, też możesz poprosić o pomoc. Tylko nie przesadzaj.

- Napiwek - zwłaszcza przy trudniejszych zadaniach - będzie na miejscu. Zwykle 20-100 zł (10-20 euro, 10-20 dol.), ale jeśli usługa będzie wyjątkowa, górną granicą jest tylko twoja wdzięczność i hojność.

Konsjerż jest w stanie załatwić prawie wszystko. Wypada jednak zostawić mu napiwek odpowiedni do skali trudności zadania, Jak zachować się w hotelu: hall, hotele, savoir vivre, Savoir vivre: jak zachować się w hotelu

Jak zachować się w hotelu: w pokoju Jak zachować się w hotelu: w pokoju rys. Małgorzata Ślińska

Jak zachować się w hotelu: w pokoju

Wyposażenie pokoju

Możesz wziąć do domu:

- szampon, mydło czy balsam w jednorazowym opakowaniu

- jednorazowe kapcie

- czepek kąpielowy

- gąbkę do pucowania butów

- zestaw do szycia i cerowania

Nie zabieraj:

- szlafroka

- ręczników

- poduszek

- wyposażenia pokoju

Room service

- Jedzenie dostarczane z hotelowej restauracji do pokoju.

- Czasem dostępny jest cały jadłospis restauracji hotelowej, czasem tylko specjalne menu room service'u (zwykle kanapka club sandwich, deska serów, butelka szampana itd.).

- Cena - jak w restauracji albo zgodnie z menu, które leży na biurku. Usługa dostępna całą dobę (ale zwykle po godz. 23 tylko specjalne menu).

- Osobie, która dostarczy jedzenie, daj napiwek (jak w restauracji, czyli 10-15 proc.).

- Kiedy skończysz, wystaw naczynia na korytarz.

Pokojówki (housekeepers, chambermaids)

- Wypada zostawić napiwek, ale nie ma obowiązku. Możesz codziennie drobną kwotę (2-5 zł, 1-2 euro, 1-5 dol. za każdy dzień), możesz też zsumować i dać na koniec pobytu. Pamiętaj, że pokojówka nagrodzona napiwkiem dziś może lepiej zadbać o twój pokój jutro.

- Pieniądze zostaw na łóżku. Możesz też położyć je na stoliku, na talerzyku (kiedyś zostawiano w popielniczce). Jeśli masz jakieś swoje pieniądze, które chcesz trzymać w pokoju, schowaj je do szuflady.

- Jeśli w ciągu dnia chcesz się zdrzemnąć lub wykąpać, wywieś tabliczkę "Nie przeszkadzać". Nawet bez tabliczki pokojówka powinna trzy razy zapukać, zanim wejdzie do twojego pokoju.

- Jeśli masz specjalne życzenia (np. nie ścielić łóżka, nie wymieniać ręczników), napisz je na kartce i połóż w widocznym miejscu albo zadzwoń do recepcji. Ręczniki, które chcesz wymienić, połóż na ziemi. Te, które nadają się do dalszego użytku, odwieś na wieszak.

Korytarz

- Raczej nie wystawiaj niczego za swoje drzwi. Wyjątki: naczynia po usłudze room service, buty do czyszczenia i pastowania (jeśli hotel świadczy takie usługi), w ostateczności worek z rzeczami do prania i prasowania (jak wyżej). Buty i pranie możesz jednak też zostawić w pokoju w specjalnym worku.

- Po korytarzach poruszaj się ubrany. Jeśli hotel ma basen lub spa, możesz tam dojść z pokoju w szlafroku, ale nie w samych kąpielówkach. Nawet w hotelach nadmorskich lepiej po holu hotelowym nie chodzić w majtkach.

Minibar

Napoje (woda, kawa, herbata), które stoją na wierzchu, są za darmo. Wszystko to, co w minibarze - kosztuje. Jeśli jest inaczej, hotel powinien to wyraźnie zaznaczyć. Hotele nie przepadają za gośćmi, którzy wnoszą swoje jedzenie i picie, ale w porządnym miejscu nikt ci nie zwróci uwagi. Podobnie jest z zamawianiem jedzenia z zewnątrz - np. pizzy na telefon.

Recepcja do usług

Jeśli czegoś w pokoju ci brakuje, nie krępuj się zadzwonić do recepcji, Jak zachować się w hotelu: w pokoju, Savoir vivre: jak zachować się w hotelu,

Jeśli czegoś w pokoju ci brakuje (np. dodatkowego koca czy wieszaków w szafie) albo coś się skończyło (np. mydło), nie krępuj się zadzwonić do recepcji.

Więcej o:
Komentarze (23)
Savoir vivre: jak zachować się w hotelu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: cobra

  Oceniono 81 razy 35

  dlaczego za wszystko w hotelu nalezy sie napiwek? czy to nie jest w zakresie obowiazkow tych ludzi? pan ktory zanosi walizki ma placone co miesiac za zanoszenie walizek, pani sprzataczka ma placone za sprzatanie pokoju. Ja placac za pokoj place za te wszystkie dodatkowe serwisy ktore sa dostepne w hotelu. Dlaczego mam placic dodatkowo za to ze pokoj jest czysty ? czy ktos kiedys dal napiwek panu ktory zabiera smieci? albo pani w spozywczym? albo sam nie wiem ???

 • Gość: Theodred de Rhovanion

  Oceniono 48 razy 26

  Głupi ten co kupuje luksusowy samochód jeśli go nie stać na benzynę

 • Gość: princesa-de-la-oscuridad

  Oceniono 69 razy 23

  Polacy są zbyt biedni, żeby dawać napiwki, a cudzoziemców można spokojnie oskubać, bo im się na pewno za dobrze powodzi... Ach, widocznie autor artykułu myśli, że skoro już kogoś w ogóle stać na drogi hotel, to stać go też na napiwki... Poza tym, dlaczego tak wysokie? Co to znaczy, dziesięć procent zamówienia z hotelowej restauracji dla ludzi z obsługi? Nie dość, że w **** hotelach jeden nocleg kosztuje nieraz grubo ponad 250 zł od osoby, to jeszcze trzeba dawać jakieś napiwki... Zgadzam się, że takie usługi jak wyżej wymienione powinny być wliczone w cenę noclegu, tj. sprzątanie itd. - i że sprzątającym oraz boyom hotelowym nic się właściwie nie należy, bo w końcu za to im się płaci pensję, żeby pracowali. Z jakiej racji mieliby jeszcze dostawać coś ekstra? Przez te napiwki wygląda na to, że taka pokojówka w hotelu zarabia lepiej za swoją jakże mało prestiżową pracę, niż urzędnik w biurze, któremu nikt nie daje napiwku od każdego odebranego telefonu i/lub wystawionej faktury... Bo też urzędnik dostaje 1500 zł brutto miesięcznie, pracując na pełny etat, podczas gdy pokojówka czy obsługa hotelowa z samych tylko napiwków ma jeszcze dodatkowo drugie tyle oprócz regularnej pensji... Doprawdy, żyjemy w dziwnych czasach...

 • Gość: ludek

  Oceniono 44 razy 16

  Te artykuły pisane są jakby Polacy zarabiali kupę kasy. Wygląda na to, ze same napiwki wyniosą z 50% opłat za hotel i non stop trzeba chodzić z plikiem banknotów w kieszeni. To śmieszne po prostu. Mają swoje wynagrodzenie i niech nie oczekują, że za odpowiedź na moje pytanie zapłacę im 10zł.

 • Gość: nika

  Oceniono 20 razy 6

  Dlaczego daje się napiwki? Ponieważ załóżmy służba parterowa dostaje najmniejsza krajową, ponieważ pracodawcy wiedzą, że dorobią na napiwkach. Inaczej byłoby im ciężej. Jeśli osoby nocujące w hotelach załóżmy 5* są zbyt biedne, to dziwne, że ich stać na taki nocleg. Poza tym, dawanie napiwków nie jest obowiązkowe, więc nie rozumiem dlaczego niektóre osoby tak się oburzają. To jest tylko i wyłącznie wdzięczność.

 • Gość: Gosc

  0

  Nie zadzieraj z pokojówką bo nie wiesz co umyje twoją szczoteczką do zębów.

 • usmiech_nocy

  Oceniono 8 razy 0

  W przeciętnym *** hotelu w Łodzi room service kosztuje 20 zł. Herbata z tego co pamiętam do 10, wniesienie do pokoju 20.
  I jeszcze mam dawać napiwek?
  Czy też pan Mikołaj opowiada o hotelach, w których z braku kasy nie sypiam i gdzie zamiast 20 zł room service daje się 10 zł napiwku? :)

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 6 razy 0

  JAKIE NAPIWKI W HOTELOWYCH RESTAURACJACH SĄ GÓWNIANE TIPY LUDZIE BIORĄ RACHUNKI NA POKÓJ NIC NIE ZOSTAWIAJA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX