Savoir vivre: w czym pić mocne alkohole

To było podczas jakiejś imprezy. Litościwie nie powiem, kto organizował. Mnóstwo ludzi, dobre trunki, konkretnie koniak. Serwowany w plastikowych kubeczkach.
Od tamtej pory wiem, że smak alkoholu zależy od tego, w czym się go podaje. Nie wierzycie? Spróbujcie!
kieliszki do koniaku whisky martini kieliszki do koniaku whisky martini fot. Riedel Glas

1. koniak xo

Wys. ok. 16 cm, poj.: 170 ml.

Ma czarkę szeroką u dołu, bardzo wąską u góry - wspaniale skupia bukiet. Polecany jest także do armagnaku. Napełniamy maks. do połowy szerokiej części.

2. whisky

Wys. ok. 11 cm, poj.: 200 ml.

Szklaneczka na niskiej nóżce, czarka prosta, wąska, u góry rozszerzona, dzięki czemu mniej odczuwamy ostrość alkoholu, a bardziej bukiet. Napełniamy w 1/3.

3. martini

Wys. ok. 18 cm, poj.: 210 ml.

Klasyczny kieliszek o trójkątnej czarce do najsłynniejszego wermutu świata. Napełniamy go w 2/3. W takim kieliszku można też podawać koktajle na martini.

kieliszki do sherry wermutu porto kieliszki do sherry wermutu porto fot. Riedel Glas

1. sherry

Wys. ok. 20 cm, poj.: 190 ml.

Wąską, lekko zwężającą się czarkę napełniamy do 1/3 wysokości. Wzór pochodzi z regionu Jerez de la Frontera. W identycznych kieliszkach można pić tequilę.

2. wermut

Wys. ok. 19 cm, poj.: 170 ml.

Czarka wąska, prosta, napełniamy ją do 1/4 wysokości. Z tego kieliszka można też pić wytrawne sherry, pastis, campari, a nawet becherovkę czy ouzo.

3. porto

Wys. ok. 17 cm, poj.: 240 ml.

Kieliszek jak do sherry, ale o krótszej nóżce i pękatej czarce, napełnianej do 1/3 wysokości. Przyda się też do madery, malvasii oraz vinsanto.

kieliszki do wódki i brandy z owoców oraz grappy kieliszki do wódki i brandy z owoców oraz grappy fot. Riedel Glas

1. wódka z owoców 1

Wys. ok. 20 cm, poj.: 160 ml.

Czarka w kształcie tulipana - napełniamy maks. w 1/3. Kieliszek przeznaczony jest do wódek z aromatycznych owoców jagodowych, np. z malin (himbeergeist).

2. brandy z owoców

Wys. ok. 20 cm, poj.: 140 ml.

Smukła nóżka, mała, pękata, zamykająca się czarka, która skupia zapach. Napełniamy maks. w 1/3. Kieliszek do brandy z jabłek (calvados) i gruszek (williams).

3. wódka z owoców 2

Wys. ok. 17 cm, poj.: 240 ml.

Wysoka nóżka, kulisty dół, wąska góra, tzw. komin. Napełniamy maks. do połowy okrągłej części czarki. Kieliszek nadaje się m.in. do śliwowicy, palinki, kirszu.

4. grappa

Wys. ok. 20 cm, poj.: 110 ml.

Długa, wąziutka czarka łagodzi mocny zapach alkoholu, a rozszerzająca się góra pozwala poczuć aromat owoców. Kieliszek nadaje się do innych brandy z winogron.

Opracowanie na podstawie materiałów dostarczonych przez firmę Riedel Glas

Więcej o:
Komentarze (4)
Savoir vivre: w czym pić mocne alkohole
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • m_ac

  0

  Pozwolę sobie niezgodzić się z tym,że grappę pija się w kieliszkach 4.Lubię ten trunek i zawsze podają go we Włoszech w 3, z tym że brzegi nieco się rozszerzają.Ale poza tym artykuł ok.

 • Gość: nobody

  Oceniono 9 razy -1

  W końcu ktoś zna się na rzeczy i napisał jak pije się Whisky. Żadne pękate szklany z lodem (dla tych bardziej trendy "on the rock"). butle z CocaColą wyrzucić przez okno.
  Tylko 1/3 Whisky Single Malt + 2/3 wody niskozmineralizowanej.
  That`s it, that`s all.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX