Lublin na weekend: nie przegap tych miejscówek

Perła wschodu wciąż czeka na odkrycie. Lublin to nie tylko wyższe uczelnie. To bogate życie kulturalne, piękna starówka i masa miejsc na imprezę.
Lublin: Panorama Starego Miasta Lublin: Panorama Starego Miasta Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta

Lublin: Stare Miasto

W naszym cyklu "5 miejscówek w..." przedstawiamy bardzo subiektywny wybór miejsc w polskich i europejskich miastach, których nie możesz przegapić podczas city break, ale warto pamiętać, że często nie zamieszczamy w ich gronie nawet najbardziej kultowych czy popularnych atrakcji danego miasta. Zabytkowy Lublin należy do tych miejsc w Polsce, w którym ciekawych knajp, pubów i innych atrakcji znajdzie się do obdzielenia na wiele weekendowych wypadów.

Lubelskie knajpy stanowią o unikatowym charakterze lubelskiego Starego Miasta. Często ciągną się od piwnic przez kolejne kondygnacje i dodatkowo wychodzą na ulicę dzięki swoim ogródkom. Odbywają się tam bardzo dobre koncerty muzyki jazzowej i klezmerskiej, a niesamowita atmosfera sprzyja pozostaniu w Lublinie na dłużej.

Ale zanim gdzieś wejdziesz i zaczniesz jeść i pić, najlepiej najlepiej powłócz się przez parę godzin po lubelskiej starówce. Leży ona na malowniczym wzniesieniu. Idąc od placu Pod Zamkiem, trzeba nieźle się natrudzić, żeby dojść do Bramy Krakowskiej, ale wybierając się do Lublina na weekend, jest to dla ciebie miejsce na selfie po prostu obowiązkowe.

W samym centrum lubelskiego rynku znajduje się Trybunał Koronny, w którym podobno swego czasu przewodniczący diabelskiej rady sędziowskiej wypalił na stole swoją dłoń - mebel do tej pory można oglądać w muzeum na Zamku. Znajduje się tam także kaplica Św. Trójcy z bezcennymi freskami. Po co jechać do Rzymu, jak masz bliżej Lublin!

Mandragora.lublin.pl Mandragora.lublin.pl Fot. materiały prasowe

Gdzie zjeść

Tradycyjne potrawy Lubelszczyzny to wywodzące się z kuchni żydowskiej cebularze - bułki z cebulą i makiem, gryczaki - pierogi z kaszą gryczaną i serem, oraz pierogi. Ale stolica regionu ma do zaoferowania więcej.

Na prawdziwą ucztę najlepiej wybrać się do Mandragory. Wystrój tradycyjny i wysmakowany, zróżnicowany. Są freski, zdjęcia z przeszłości, stylowe meble i żydowskie akcenty. Spróbuj wątróbki w sosie cebulowym, pierogów z czosnkiem albo kawioru.

Wolisz steki? Zaprasza knajpa Stół i Wół. Na modzie zyskują slow foody - Zielony Talerzyk to nie tylko restauracja wegetariańska, ale też tętniący życiem ośrodek kulturalny, w którym odbywają się cykliczne imprezy. Wpadaj na śniadanie - przygotowywane na miejscu chleb, humus i masła orzechowe czekają.

Rynek 9, Mandragora.lublin.pl ul. Królewska 3, Fb.com/ZielonyTalerzyk

Muzeumlubelskie.pl Muzeumlubelskie.pl Fot. Piotr Maciuk

Co zwiedzać

Na wzgórzu pręży się zamek z dwoma ikonicznymi toporami, od niego rozpocznij łowy turystyczne. Zbudowany w XII i XIII w., był siedzibą królów, w czasach Kongresówki i II wojny światowej stał się więzieniem, a finalnie - muzeum.

Stąd schodzisz na Stare Miasto. Może konkurować urodą ze starówkami Poznania czy Wrocławia. Jest dużo mniejsze, a przez to bardziej urokliwe - wąskie uliczki, małe knajpki, rodzinne sklepiki... Dochodząc do bramy grodzkiej, zobaczysz pięknie odrestaurowane kamienice. Zajdź na plac Po Farze, by rzucić okiem na zamek z innej perspektywy. Teraz dwa kroki do Archikatedry Lubelskiej, jej fresków i obrazu Matki Boskiej Płaczącej. Jeśli masz więcej czasu, autobusem miejskim dojedziesz do Muzeum Wsi Lubelskiej. Zbiory i ekspozycje skansenu były wielokrotnie nagradzane, świetnie opisane i utrzymane chaty wyglądają, jakby przed chwilą ktoś w nich mieszkał. ul. Zamkowa 9, Muzeumlubelskie.pl

Dklublin.pl Dklublin.pl Fot. Iwona Burdzanowska

Gdzie na imprezę

W mieście studenckim imprezowni co nie miara. Jedno z nowszych miejsc na klubowej mapie Lublina to Dom Kultury. Centralnie zlokalizowany, szybko stał się popularnym miejscem spotkań. Posłuchasz tu jazzu, elektroniki, hip-hopu i folku, na kilkuset metrach kwadratowych czekają bary, parkiety, sale i zakamarki urządzone w oszczędnym i gustownym stylu. Trochę tu neonów, trochę ciekawych plakatów, trochę barowego sznytu - idealna przestrzeń na duże eventy i mniejsze imprezy. Wolisz gitary? Zapraszamy do Graffiti, gdzie od lat organizowane są rockoteki i koncerty gwiazd.

ul. Krakowskie Przedmieście 19, Dklublin.pl

al. Piłsudskiego 13, Graffiti.lublin.pl

http://mosir.lublin.pl/zalew/ http://mosir.lublin.pl/zalew/ Fot. mosir.lublin.pl

Zalew Zemborzycki

Piękny rejon na ciepły jesienny dzień. Na obrzeżach miasta czekają miejsca na piknik, budki z jedzeniem i knajpki, a także infrastruktura rekreacyjna - rowery wodne oraz żaglówki (wyciąg wakeboardowy w tym roku już zamknięty). To też idealne miejsce na spacer czy przejażdżkę rowerową. O ile, oczywiście, dopisze pogoda.

Więcej o: