Top 10: gry o przełomowej grafice

Nie ma chleba bez mąki, a bez 'Ponga' nie byłoby 'Crysis'. Rozpoczęta dobre pół wieku temu historia gier wideo to historia technicznych rewolucji i graficznych przełomów. Oto dziesięć tytułów, które naszym zdaniem przyniosły ważną nowość w warstwie wizualnej. Od trzech pikseli do trzeciego wymiaru.
Top 10: gry o przełomowej grafice Top 10: gry o przełomowej grafice fot. Broderbund Software, Ubisoft

Pong i Shark Jaws

1. Pong, 1972

Naturalnie pierwszym momentem przełomowym dla gier wideo było... pojawienie się gier wideo. Teoretycznie więc tytuł pierwszego przełomu powinien przypaść w udziale pierwszej grze. O zaszczytne miano bije się jednak kilka produkcji - zależy od definicji "gry". Jedni twierdzą, że to "OXO", czyli kółko i krzyżyk z 1952 r. na maszynę EDSAC. Inni, że "Tennis for Two" z 1958 r. - symulator tenisa wyświetlany na ekranie oscyloskopu amerykańskiego ośrodka badań atomowych. Podobnie jak kilka innych takich programów - nie był powszechnie dostępny. My za prawdziwy początek nowej ery uznajemy masowo produkowanego "Ponga" z 1972 r. Ten tytuł odbiera zbiorowe wyróżnienie za graficzną innowację w erze prehistorii elektronicznej rozrywki!

top 10, gry, Top 10: gry o przełomowej grafice

2. Shark Jaws, 1975

Jeśli o tej mało (a mówiąc precyzyjnie: bardzo mało) znanej grze w ogóle się wspomina, to zwykle w kontekście adaptacji hitów kinowych. "Shark Jaws" była produkcją na automaty, opartą na kultowym filmie "Szczęki" Spielberga - jako płetwonurek łapałeś drobne rybki, uciekając przed rekinem. Co ciekawe, twórcom z Atari nie udało się pozyskać licencji na wykorzystanie popularnego tytułu. Mimo to wydali grę, a w obawie przed ewentualnym procesem powołali nową firmę - Horror Games. Nas "Shark Jaws" interesuje z zupełnie innego powodu. Wprowadza innowację, bez której dziś nie wyobrażamy sobie gier wideo - animację postaci. Co prawda wachlarz ruchów podwodnego bohatera był bardzo skromny, ale od czegoś trzeba przecież zacząć.

Top 10: gry o przełomowej grafice Top 10: gry o przełomowej grafice fot. Broderbund Software

Prince of Persia i Wolfenstein 3D

3. Prince of Persia, 1989

To nie jest, oczywiście, pierwsza platformówka, ale na trwałe zapisała się w historii gatunku.

Produkcję ponad przeciętność wynosiły zadziwiająco płynna animacja bohatera i jego przeciwników, z którymi walczył bronią białą (co potęgowało wrażenie, bo w grach lat 80. to nie było standardem). Efekt osiągnięto dzięki rotoskopii, czyli odrysowywaniu z filmu sylwetki postaci w ruchu. Co ciekawe, twórca "Prince of Persia" Jordan Mechner korzystał z technologii także dużo później, m.in. w przygodówce "The Last Express" z 1997 r. Rotoskopię wyparło motion-capture.

top 10, gry, Top 10: gry o przełomowej grafice

4. Wolfenstein 3D, 1992

Ojcec pierwszoosobowych strzelanek. Choć "Wolf" nie był pierwszą grą obsługującą tryb FPP (ang. first person perspective) - nawet w latach 70. pojawiały się tytuły ukazujące świat widziany oczami bohatera - spopularyzował ten model rozgrywki. Dynamiczny, ze swobodą poruszania się i obracania w przestrzennym środowisku. Jeśli spojrzymy na późniejsze, uwielbiane FPS-y (first person shooter), jak choćby "Doom", "Duke Nukem 3D" czy "Quake", dostrzeżemy, że "Wolfenstein 3D" na długo ustalił charakterystyczny interfejs. Obecnie twórcy strzelanek minimalizują widoczność interfejsu, ale wpływ produktu teksańskiego id Software jest nie do przecenienia. Z "Wolfenstein 3D" wiąże się pewna ciekawostka, otóż jej bohater - B.J. Blazkowicz - to Amerykanin o polskich korzeniach. Gdyby więc szukać polskich akcentów w zachodnich grach, "Wolf" byłby ważną pozycją!

Uwaga: darmowy wolfenstein 3d w przeglądarce z okazji 20-lecia gry! - na wolfenstein.bethsoft.com

Top 10: gry o przełomowej grafice Top 10: gry o przełomowej grafice fot. vivdconcepts.blogspots.com

Mortal Kombat i Quake

5. Mortal Kombat, 1992

Można się spierać, czy to "Mortal Kombat", "Street Fighter", "Tekken" czy jeszcze inny tytuł jest bijatyką wszech czasów. Na pewno "Mortal" jest najbardziej rozpoznawalny. I żadne mordobicie nie zrobiło podobnego wrażenia w dniu premiery. Stało się tak za sprawą wyjątkowej brutalności, uwidaczniającej się zwłaszcza w krwawym wykańczaniu przeciwników (wyrywanie serca albo kręgosłupa to chleb powszedni). Wrażenie nie byłoby tak wielkie, gdyby nie przetworzenie zdjęć prawdziwych aktorów. Znów - "MK" nie był pierwszą grą, w której sięgnięto po taką grafikę (jej elementy widać już w "Journey" z 1983 r.). Ale to właśnie z "Mortalem" kojarzymy dziś tę robiącą piorunujące wrażenie w latach 90., teraz niemal zapomnianą technikę.

top 10, gry, Top 10: gry o przełomowej grafice

6. Quake, 1996

Mroczna i krwawa strzelanka pierwszoosobowa, która zrywała beret i wywoływała permanentny opad szczęki, gdy ukazała się na sklepowych półkach. Prawdziwie trójwymiarowy świat z autentycznie przerażającymi przeciwnikami okazał się dla branży gier wideo trzęsieniem ziemi (zgodnie z tytułem). Quake Engine - silnik, dzięki któremu kolejna produkcja id Software wyglądała jeszcze lepiej - wprowadził do gatunku nową jakość, zapowiadając świetlaną przyszłość.

Top 10: gry o przełomowej grafice Top 10: gry o przełomowej grafice fot. Take-Two Interactive

Max Payne i GTA III

7. Max Payne, 2001

Max Payne do dziś pozostaje jednym z bardziej charyzmatycznych i lubianych bohaterów gier wideo. Dlaczego? Za zgorzkniałym, cynicznym policjantem, któremu wymordowano rodzinę, stoi pogłębiona historia, dzięki której łatwo o identyfikację z postacią. Pierwszą część przygód Maksa pamiętamy za bullet time - możliwość spowolnienia na krótki czas otoczenia. Innowacja  w rozgrywce powalała na kolana efektownością scen walki. Widok bohatera rzucającego się w zwolnionym tempie prosto w wir boju (w dodatku oddającego strzały w trakcie lotu) robił obłędne wrażenie. Skojarzenia z kultowym "Matriksem" nasuwały się same. Akcja została poprowadzona w sposób bardzo filmowy, w najlepszym tego słowa znaczeniu.

top 10, gry, Top 10: gry o przełomowej grafice

8. GTA III, 2001

Sandbox (ang. piaskownica) to typ gry, w którym równie ważny, jak bohater i jego losy, jest "świat": duży, otwarty, wypełniony mnóstwem dodatkowych postaci oraz misji. Pozwalający na swobodną eksplorację i nieliniową rozgrywkę. Z takim ogromnym światem wiąże się jednak ogromny problem - trudno połączyć rozmach ze szczegółowością i jakością obrazu. Amerykański Rockstar (nie po raz ostatni) pokazał, że jest to możliwe. "GTA III" jako pierwsza gra z kontrowersyjnej serii została przeniesiona w trójwymiar i z miejsca stała się wyznacznikiem tego, jak należy robić efektowne, świetnie zaprojektowane sandboksy, z wyraźnie wytyczoną linią fabularną. Mimo upływu czasu "trójka" robi bardzo dobre wrażenie - nawet w warstwie wizualnej, która przecież w grach starzeje się najszybciej.

Top 10: gry o przełomowej grafice Top 10: gry o przełomowej grafice fot. Crytek

Crysis oraz...

9. Crysis, 2007

W minionej dekadzie ukazało się naprawdę wiele gier, których warstwa wizualna rzucała na kolana. Na uwagę wciąż zasługuje pierwsza część cyklu "Crysis" z 2007 r. "Jedynka" była tworzona z myślą o pecetach (wersje konsolowe ukazały się dopiero przed rokiem), dzięki czemu twórcy nie musieli iść na technologiczne kompromisy. Niebywała ilość detali, wspaniała gra świateł, feeria barw (walczyliśmy m.in. w koreańskiej dżungli) - strzelanka od niemieckiego studia Crytek po prostu porażała. I zarzynała niejeden komputer. Dość powiedzieć, że gra sprzed pięciu lat do dziś stanowi ogromne wyzwanie dla komputerów i jest wykorzystywana do testów ich wydajności.

top 10, gry, Top 10: gry o przełomowej grafice

10. 3DS, 2011

Możliwość wyświetlania gier z obrazem 3D jest dostępna od dawna. Jednak przenośna konsola 3DS umożliwiła oglądanie trójwymiarowej głębi bez użycia okularów. Gdy sprzęt Nintendo został zaprezentowany, powszechne było wrażenie, że dostajemy do rąk technologię przyszłości. Gracze liczyli, że wraz z nowym sprzętem pojawią się nowe mechanizmy rozgrywki. Tymczasem od premiery konsolki minął rok z okładem, a rewolucyjnych produkcji brak. Jedną z najpopularniejszych jest "The Legend of Zelda: Ocarina of Time 3D", remake tytułu z... 1998 r. Czekam na tak dopracowaną i zaskakującą pozycję, jaką była "GTA: China Town Wars" na poprzednią generację DS-a.

Więcej o: