Dziesięć mitów o winie

Wino z zakrętką ponoć wciąż sprzedaje się u nas gorzej niż to z plastikowym korkiem. A czteroletnie różowe wcale nieźle. Każdy kraj ma nieco inne winiarskie przesądy. Poniżej lista "prawd", które zabijają nam przyjemność.
Z korka możemy wywąchać, czy wino jest w porządku Z korka możemy wywąchać, czy wino jest w porządku fot. luckyraccoon/Shutterstock

1. Z korka możemy wywąchać, czy wino jest  w porządku

Jednym z najgłupszych zwyczajów jest wąchanie korka w restauracji. Nie wiem, skąd się to wzięło. Wciągający powietrze do nozdrzy panowie (jakoś zawsze panom się te korki na spodeczku podsuwa) wydają mi się przy tym wyjątkowo nadęci i bezmyślni. Oglądam wtedy paznokcie, wypatruję plam na obrusie, szukam czegoś w torebce. Potem oni i tak zawsze sakramentalnie potakują, bo przecież nie odeślą wina tylko dlatego, że korek im źle pachniał.

Podawanie korka przy lepszych butelkach służy temu i tylko temu, by sprawdzić, czy informacje na nim podane (rocznik, producent) zgadzają się z tymi na etykiecie. Czy wino jest korkowe, utlenione, zbyt stare, możemy stwierdzić, dopiero je próbując. Jak powiedział znany dziennikarz Matt Kramer: "Wąchając korek, możemy się dowiedzieć o winie tyle, ile o jakości buta po?zapachu skarpetki".

Dziesięć mitów o winie, alkohol, wino, białe wino, czerwone wino, top 10, Białe do ryby, czerwone do mięsa i sera

2. Białe do ryby, czerwone do mięsa i sera

Reguły łączenia win z potrawami są bardziej skomplikowane. Do tuńczyka na przykład dużo lepiej sprawdzi się czerwone niż białe, do schabowego zaś najlepszy będzie riesling, by odwołać się do dwóch tylko przykładów. Niewiele serów pasuje do win czerwonych: sery pleśniowe gryzą się z garbnikami, sery łagodne garbnik zabija. Dla czerwonych win dobrą parą są twarde żółte sery. Największym sprzymierzeńcem serów często okazuje się szampan.

Dziesięć mitów o winie, alkohol, wino, białe wino, czerwone wino, top 10, Łyżeczka włożona w szyjkę butelki szampana hamuje ucieczkę bąbelków

 

3. Łyżeczka włożona w szyjkę butelki szampana hamuje ucieczkę bąbelków

Nie wiem, skąd się wzięło to przekonanie, prawdopodobnie nasze babcie usłyszały je od swoich prababci, powtórzyły naszym mamom, a nasze mamy nam. Ale to nie działa. Szampan to wino do wypicia na jeden raz.

 

4. Medal na butelce gwarantem  jakości

Zbyt często ulegamy magii złotego krążka przylepionego do butelki, który krzyczy, że wino zdobyło medal na międzynarodowym konkursie. Musimy być świadomi, że na wielu konkursach medale idą w setki, a nawet tysiące. Producenci płacą za udział, dlatego limitu przyznawanych nagród się nie określa. Powinniśmy też zdawać sobie sprawę, że najlepsi winiarze nie potrzebują tego typu reklamy i zazwyczaj nie posyłają swoich win na konkursy. Jurorzy rzadko są opłacani i często ich kwalifikacje pozostawiają wiele do życzenia. Konkursy (w dużym skrócie) to maszyny do zarabiania pieniędzy. Za najbardziej miarodajne uważam Decanter World Wine Awards i International Wine Challenge.

Dziesięć mitów o winie, alkohol, wino, białe wino, czerwone wino, top 10, Medal na butelce gwarantem jakości

Korek lepszy niż zakrętka Korek lepszy niż zakrętka fot. Svetlana Lukienko/Shutterstock

5. Korek lepszy niż zakrętka

Zwierzał mi się pewien chilijski producent, od lat stosujący w swoich podstawowych winach zakrętki, że na polski rynek musi specjalnie kupować plastikowe korki. Wino, do którego wkręcamy korkociąg, wciąż wydaje nam się bardziej eleganckie. Użycie tradycyjnego korka wiąże się z ryzykiem choroby korkowej, która skazuje wino na wylanie do zlewu. Dlatego już wiele lat temu poszukiwano alternatywy. Korek plastikowy nie należy do najlepszych, gdyż szybko traci szczelność, co powoduje utlenianie się wina - dlatego nadaje się wyłącznie do win przeznaczonych do szybkiej konsumpcji. Szczelne okazały się zakrętki oraz używane przez producentów niemieckich vin-locki (szklane zatyczki), a także niszowe kapsle.

Argument przemawiający za korkiem dębowym zawsze był taki: wino lepszej jakości do swojej ewolucji potrzebuje minimalnego, jednak stałego, dostępu powietrza. Dziś coraz częściej mówi się o tym, że wino dojrzewa dzięki tlenowi zawartemu w nim samym. Nie bójmy się zatem zakrętek ani kapsli.

Dziesięć mitów o winie, alkohol, wino, białe wino, czerwone wino, top 10, Wino z siarczynami jest szkodliwe

 

6. Wino z siarczynami jest szkodliwe

Nie wiedzieć czemu w 2005 r. Unia Europejska postanowiła, że na butelce wina obowiązkowo musi znaleźć się informacja: "Zawiera siarczyny". Podczas gdy kilkudziesięciu innych składników, na które ludzie mogą być uczuleni w tym samym stopniu co na siarkę, wymieniać nie trzeba. Od lat przecież w winiarstwie używa się węglanu potasu, węglanu wapnia, kwasu askorbinowego, fosforanu amonu, by wymienić tylko kilka nazw związków, których wzorów nie umiem napisać. Dwutlenek siarki stał się więc kozłem ofiarnym, na którego zrzucamy winę za nasze ewentualne złe samopoczucie. Poza rzadkimi przypadkami alergii na siarczyny ich dopuszczalna ilość w litrze wina jest absolutnie bezpieczna. Wynosi 10 mg/l. Dla przykładu, w kilogramie suszonych owoców jest ich 1000 mg. Porcja kompotu z suszu jest więc bardziej zasiarczona niż butelka wina.

 

 

7. Białe wino schłodzone, a czerwone w temperaturze pokojowej

Nie ma takiego wina, które by dobrze smakowało w temperaturze powyżej 20°C. Lekkie czerwone wina - beaujolais, bardolino, pinot noir - zawsze lepiej podawać delikatnie schłodzone. Ale i cięższym trunkom, jeśli trzymamy je w kuchni, gdzie nigdy nie nie jest zimno, lodówka się czasem przyda.

Dziesięć mitów o winie, alkohol, wino, białe wino, czerwone wino, top 10, Białe wino schłodzone, a czerwone w temperaturze pokojowej

Im starsze, tym smaczniejsze Im starsze, tym smaczniejsze fot. andriscam/Shutterstock

8. Im starsze, tym smaczniejsze

Wina przeznaczone do długiego starzenia (a więc mogące zachować żywotność przynajmniej przez 15 lat) stanowią około 1 procent światowej produkcji. 85?procent win przeznaczonych jest do szybkiego wypicia - po roku, maksimum dwóch tracą wszelkie zalety i świeżość. Pozostałe 14 procent może wytrzymać do pięciu lat. Tak w każdym razie wyliczyła królowa winiarskiej krytyki Jancis Robinson.

Czynniki sprzyjające starzeniu to wysoka taniczność (stąd lepiej starzeją się wina czerwone), kwasowość, konserwująco działa też cukier resztkowy. Uogólniając, do win długodystansowych należą klasyfikowane bordeaux, burgundy grand cru, lepsze butelki z Doliny Rodanu (zwłaszcza na bazie syrah), barolo, niemieckie rieslingi, wina ze zbotrytyzowanych gron, jak tokaj czy sauternes. Nie bierzmy więc z supermarketowych półek trzyletnich win różowych, vinho verde czy tanich sauvignon blanc. A gdy w restauracji dostaniemy wino, z którego owoc już uszedł, płaskie, mdłe i pozbawione świeżości, odsyłajmy je bez skrupułów.

Dziesięć mitów o winie, alkohol, wino, białe wino, czerwone wino, top 10, Jeżeli butelka ma wgłębienie, to wino jest dobrej jakości

9. Jeżeli butelka ma wgłębienie, to wino jest dobrej jakości

W życiu bym na to nie wpadła, ale byłam kiedyś świadkiem sceny, kiedy człowiek odmówił kupna rieslinga, bo butelka miała płaskie denko. Wgłębienie w butelce jest prawdopodobnie reliktem z czasów, kiedy szkło było ręcznie formowane i kształtowano je tak, żeby było bardziej odporne na uderzenia. W przypadku win starych wybrzuszenie wewnątrz butelki umożliwia gromadzenie się osadu po bokach i ułatwia dekantację.

Dziesięć mitów o winie, alkohol, wino, białe wino, czerwone wino, top 10, Miesiąc abstynencji regeneruje wątrobę

10. Miesiąc  abstynencji  regeneruje  wątrobę

Hurra! E, wcale nie! Tak przynajmniej stwierdzili ostatnio naukowcy. Znacznie zdrowiej jest po prostu nie pić wina jeden, dwa dni w tygodniu. Umartwianie się przez miesiąc z medycznego punktu widzenia jest całkowicie nieskuteczne.

Tekst ukazał się w miesięczniku "Kuchnia"

Więcej o:
Komentarze (4)
Dziesięć mitów o winie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: WitOld

  0

  'Z korka możemy wywąchać, czy wino jest w porządku' - i owszem, jeżeli wino jest skażone chorobą korkową (patrz Wiki, i literatura winiarska) do daje się to wyczuć wąchając korek bez zanieczyszczania kieliszków i narażania się na komentarze klientów/przyjaciół. Jeżeli pierwszy punkt jest napisany bez wiedzy o winie to nie warto czytać następnych 9. Wygląda z resztą na to, że cały ten portal stworzony został jedynie w celu zarabiania na reklamach.

 • guagnu

  0

  komentowanie tekstu sprzed czterech lat ma niewiele sensu, niemniej...

  wgłębienie w denku butelki służy do ustabilizowania butelki w ręcznej maszynie (prasie) do korkowania. może to dać jakąś nadzieję na lepsze wino, ale nie musi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX