Łódź na weekend: 8 najlepszych miejscówek

Łódź industrialem stoi. Ta obiegowa prawda w ostatnich latach stała się ciałem. Realizowane z rozmachem projekty rewitalizacyjne pofabrycznych obiektów, w których swoje siedziby znajdują najróżniejszej maści przemysły kreatywne, w tym kluby czy gastronomia, tchnęły w miasto nowe życie. Zapraszamy, oprowadzamy.
Niebostan, Łódź Niebostan, Łódź Fot . Marcin Stepien / Agencja Gazeta

Niebostan

Niebostan zajmuje lokal, w którym mieściła się Jazzga. Co prawda nie wypełnił artystycznej luki po legendarnym klubie, ale oferuje nową, oryginalną jakość. Wnętrze zostało gruntownie przerobione, wpuszczono więcej światła i nadano cieplejszy, całkiem stylowy charakter. To bar, imprezownia i od czasu do czasu koncertowania, połączone z antykwariatem. Całą ścianę przy barze zajmuje regał - drzewo na książki. Literacko-alkoholowa aura jest odrobinę pretensjonalna, lecz Niebostan z pewnością ma własną osobowość. Amatorzy Pilcha i Świetlickiego będą się tu czuć jak ryby w wodzie. Program spotkań, warsztatów i koncertów oferuje sporo atrakcji także dla wielbicieli nieco innych klimatów.

ul. Piotrkowska 17, Fb.com/niebostan

. . .

* Łukasz Iwasiński - w Łodzi od pokoleń. Od lat opisuje kulturalno-rozrywkowe życie miasta. Dziennikarz muzyczny, a w wolnych chwilach doktor socjologii.

Pan Tu Nie Stał, Łódź Pan Tu Nie Stał, Łódź FOT . MARCIN STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Pan Tu Nie Stał

Sklep z asortymentem wszelakim: od odzieży, przez najróżniejsze przedmioty użytkowe, po książki. W każdym przypadku nawiązujący do najlepszych tradycji rodzimego wzornictwa sprzed dekad. Autorskie, produkowane na lokalnym podwórku artykuły błyskotliwie igrają ze zgrzebną estetyką i językiem epoki PRL-u. Miejsce od swego zarania kultowe. Po siedmiu latach działalności to jedna z najbardziej charakterystycznych łódzkich marek. Sklep kilka razy zmieniał lokalizację, w końcu zainstalował się na Off Piotrkowskiej.

ul. Piotrkowska 138/140

Pantuniestal.com

Lokal, Łódź Lokal, Łódź Fot. Malgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Lokal

Miejscówka działająca od kilku miesięcy jeszcze nie rozwinęła w pełni skrzydeł, ale ma potencjał. Jej pomysłodawcą i szefem jest Andrzej "Pejo" Sieczkowski, perkusista formacji L.Stadt. Lokal łączy funkcję klubu i restauracji serwującej łódzkie przysmaki. Jasne, utrzymane w białej i szarej kolorystyce wnętrze ma być kilka razy do roku modyfikowane przez tutejszych artystów. Szukaj tajemniczej kamienicy przy Pasażu Schillera - placu z boku ul. Piotrkowskiej, niegdyś jednego z ważniejszych centrów spotkań imprezowiczów, w ostatnich latach opustoszałego. Miejmy nadzieję, że Lokal tchnie więcej życia w - jak nazywano go za złotych czasów - "Pasek".

al. Leona Schillera (dziedziniec)

Fb.com/lokallodz

6. Dzielnica, Łódź 6. Dzielnica, Łódź Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta

6. Dzielnica

Adres zna każdy lokalny clubber, mieszczą się tu Łódź Kaliska i Foto Cafe 102. 6. Dzielnica zajmuje mieszkanie na piętrze kamienicy i wyrasta na jeden z najaktywniejszych koncertowych przybytków miasta. Wypełnia tym samym lukę na kulturalnej mapie Łodzi (choć brzmienie muzyki na żywo pozostawia nieco do życzenia). Oferta jest o wiele szersza, obejmuje niesztampowe akcje artystyczne i debaty nie tylko dla jajogłowych (o tematyce kulturalnej, społecznej czy ekonomicznej). Jak mówią twórcy, to nowoczesny salon pełen twórczej energii.

ul. Piotrkowska 102, Szostadzielnica.pl

Dom, Łódź Dom, Łódź fot. facebook.com/klubDOM

Dom

Klub kierowany przez weteranów łódzkiego techno i punka, w tym będącego filarem Cool Kids of Death Kubę Wandachowicza. Zlokalizowany jest w kompleksie Off Piotrkowska, zrewitalizowanej z rozmachem XIX- -wiecznej przędzalni i tkalni Rami- scha, gdzie siedzibę znalazły najróżniejsze przemysły kreatywne. DOM wśród sąsiadów wyróżnia się zadziornym duchem i undergroundowym klimatem. Chcący posmakować prawdziwie niepokornego oblicza łódzkiego nocnego życia mogą śmiało uderzać do tych minimalistycznych wnętrz!

ul. Piotrkowska 138/140, Fb.com/klubdom

Łącznik, Łódź Łącznik, Łódź Fot. Malgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Łącznik

Nowo otwarty lokal zajmuje halę o powierzchni 300 m2 w przestrzeniach Wi-My (Widzewskiej Manufaktury), tuż obok Bajkonuru (patrz obok). Wielki loft jest - w zależności od potrzeb - restauracją, kawiarnią, salą kinową lub sceną. Właściciele koncentrują się na działalności restauracyjnej, proponując autorską kartę z daniami kuchni francuskiej i włoskiej (ryby, owoce morza, makarony i zupy; nie zabraknie elementów molekularnych). Kolorystyka, nazwa i logo to robota kolektywu Fajne Chłopaki.

al. Piłsudskiego 135

Lacznik.to

Bajkonur, Łódź Bajkonur, Łódź fot. bajkonur.pl

Bajkonur

Jedyny w swoim rodzaju dom kultury, Z salami prób, studiem nagrań i sceną, barem oraz kawiarnią. Zdarzają się tu dobre koncerty: od szeroko pojętej rockowej alternatywy, przez jazz, po dźwięki mniej lub bardziej awangardowe. Ponadto warsztaty i performances. Bajkonur to gospodarz odbywającego się od kilu lat LDZ Music Festival. Znajduje się w pofabrycznym kompleksie Wi-My, który wzorem Off Piotrkowskiej przekształca się powoli w bazę niebanalnych inicjatyw kulturalnych. To industrial pełną gębą. Surowe, nieco siermiężne gmaszyska oferują niepowtarzalną atmosferę.

al. Piłsudskiego 135

Bajkonur.pl

Klub Wino, Łódź Klub Wino, Łódź FOT . MARCIN STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Klub Wino

Najlepszy łódzki sklep winiarski - oraz wine bar. Interes prowadzi małżeństwo koneserów tego szlachetnego trunku, absolwenci prestiżowego kursu Wine & Spirits Education. Klub organizuje regularnie festiwale win i degustacje z udziałem cenionych sommelierów. Popróbować można tu win z całego świata, z niemal każdej półki cenowej. Lokal, do niedawna mieszczący się przy ul. Kościuszki, przeniósł się na teren kompleksu Piotrkowska 217 - kolejnego dużego rewitalizacyjnego łódzkiego przedsięwzięcia, nastawionego przede wszystkim na gastronomię.

ul. Piotrkowska 217

Klubwino.pl

Więcej o: