Apartamenty, salon, hol. Słowa, których używają deweloperzy. Jak je rozumieć?

Deweloperzy dokładają wszelkich starań, aby klient nawet przy zakupie 40 m kw. mieszkania czuł się tak jakby kupował stumetrowy apartament. Ta strategia odbija się w opisie ofert. Jakich słów nadużywają deweloperzy, a jakie wykreślili ze słownika?

Mikroapartament

Tym słowem deweloperzy określają mieszkania - klitki mające przeciętnie od 17 do 24 m kw. Mikroapartamenty sprzedawane są wraz z ideologią, że są to nieruchomości dla inwestorów, pod wynajem. Rynek tzw. mikroapartamentów w Polsce dopiero się rozwija. Czas pokaże czy "mieszkania - szuflady" przyjmą się w naszym kraju.

Panorama Warszawy Panorama Warszawy DARIUSZ BOROWICZ

Apartamenty

Pojęcie jest stosowane zamiennie ze słowem mieszkanie. Przeciętna nieruchomość o powierzchni o 40 do 80 m kw. może stać się apartamentem tylko dlatego, że osiedle leży np. w atrakcyjnie położonej lokalizacji. Tymczasem apartament powinien mieć co najmniej 100 m kw. powierzchni, 3 m wysokości pomieszczeń, garderobę, dodatkową łazienkę i klimatyzację.

Cztery Kąty Cztery Kąty Red.

Otwarta przestrzeń kuchenna

To sformułowanie lekko wypiera aneks. Oba określenia znaczą tyle co pokój i kuchnia na jednej przestrzeni, oddzielonej np. blatem kuchennym.

Aranżacja przedpokoju Aranżacja przedpokoju fot. IKEA

Hol

Słowo hol zupełnie wyparło przedpokój. Mieszkania na rynku pierwotnym mają hol, te na rynku wtórnym - przedpokój.

Na niewielkiej powierzchni idealnym rozwiązaniem będą meble, które można szybko złożyć i łatwo przechowywać. W tej roli doskonale sprawdzi się mały stół składany oraz składane krzesła z serii ASKHOLMEN. To meble pozwalające zaoszczędzić przestrzeń, dzięki którym nawet najmniejszy balkon optycznie się powiększy. Na niewielkiej powierzchni idealnym rozwiązaniem będą meble, które można szybko złożyć i łatwo przechowywać. W tej roli doskonale sprawdzi się mały stół składany oraz składane krzesła z serii ASKHOLMEN. To meble pozwalające zaoszczędzić przestrzeń, dzięki którym nawet najmniejszy balkon optycznie się powiększy. Fot. mat. prasowe IKEA

Loggia

Deweloprzy upodobali sobie to słowo i opisują nim także balkony. Tymczasem loggia to tzw. balkon wnękowy.

mat pras mat pras

Mieszkanie kompaktowe

To nic innego jak mieszkania o większej liczbie pokoi na mniejszej powierzchni, np. dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 40 m kw., a trzypokojowe na 50 m kw.

Park Północny dziś Park Północny dziś PIOTR AUGUSTYNIAK

Mała architektura ogrodowa

Jeśli deweloper w opisie chwali się małą architekturą ogrodową na osiedlu ma na myśli ławki i kosze na śmieci.

  Warszawa Warszawa ADAM STĘPIEŃ

Osiedle kameralne

Określenie często nijak się ma do rzeczywistości. Według słownika PWN słowo "kameralne" oznacza "niewielkich rozmiarów, dający wrażenie spokoju i przytulności". Trudno oczekiwać spokoju od osiedla na kilkaset mieszkań.

Grodzone osiedla w Łodzi Grodzone osiedla w Łodzi Sandra Kmieciak

Patio

To po prostu wewnętrzny dziedziniec między blokami. Deweloperzy zdecydowanie wolą określenie patio.

Salon kąpielowy Salon kąpielowy Fot. producent

Salon kąpielowy

Rzadziej, ale i z takim określeniem można spotkać się w języku deweloperów. Salon kąpielowy jest nieco większą łazienką, w której można np. wyeksponować wannę na nogach.

Narożnik Catania, Agata Meble Narożnik Catania, Agata Meble fot. producent

Salon

Stosowany jest zamiennie z określeniem pokój dzienny. Określenie salon pojawia się nawet w ofertach dwupokojowych mieszkań. Wówczas mieszkanie opisywane jest jako posiadające salon i sypialnię.

Trolle na usługach Chin zamieszczają w internecie pół miliarda postów rocznie Trolle na usługach Chin zamieszczają w internecie pół miliarda postów rocznie Fot. 123RF

Przyłącza multimedialne

Informację o tym, że mieszkanie wyposażone jest w komplet przyłączy multimedialnych należy rozumieć, że można w mieszkaniu podłączyć telefon, internet i telewizję kablową.

Największe tarasy mają mieć aż 40 m kw. Największe tarasy mają mieć aż 40 m kw. RAFIN DEVELOPER

Taras

Według słownika PWN taras jest to "rodzaj dużego balkonu, umieszczonego na parterze, na piętrze lub na płaskim dachu". Deweloperzy czasem chwalą się tarasami na wyrost, które mają powierzchnię do 10 m kw. Jednak o prawdziwym tarasie możemy mówić gdy powierzchnia sięga kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

Więcej o: