Wiemy jak wypoczywa statystyczny Polak. Sprawdź, czy nim jesteś?

Ile wydaliśmy w lipcu na wakacje w kraju, a ile za granicą? W jakim standardzie wynajmujemy hotele? I gdzie wypoczywamy? - znamy odpowiedzi na te pytania. Na półmetku wakacji Travelplanet.pl oraz Agencja Badania Rynku i Opinii SW Research wspólnie przygotowały raport o preferencjach turystycznych. Oto jak wyglądają wczasy po polsku
elafonsi, grecja, wyspy greckie, kreta elafonsi, grecja, wyspy greckie, kreta Wyspy greckie - Kreta. Plaża Preveli (Palmowa)/Fot. Shutterstock

Wczasy za granicą

W lipcu królowała Grecja, którą wybrało aż 41 proc. klientów biur podróży. Na kolejnych miejscach znalazła się Bułgaria - wybrało ją 16,5 proc., Hiszpania - skusiła 14,2 proc., Turcja - odwiedziło ją 8,5 proc. i Włochy - gdzie wypoczywało 4,5 proc. badanych Polaków.

Zabawa! Zabawa! Fot. Shutterstock

Powody wyjazdu na zagraniczny urlop

Aż 66,1 proc. Polaków decyduje się na wyjazd, bo chce zobaczyć ciekawe miejsca za granicami kraju. Dla prawie połowy liczy się gwarancja ładnej pogody. Ponad 40 proc. wskazało chęć poznania innej kultury, a 20,5 proc. ceni wyższy komfort usług.

 CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Wczasy w Polsce

Od 40 do 46 proc. - tylu Polaków spędziło wakacje w kraju. Spośród wypoczywających w Polsce osób aż 55 proc. wybrało Bałtyk.

Międzyzdroje Międzyzdroje CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Powody, dla których wypoczywamy w kraju

Okazuje się, że 40 proc. ma sentyment do wypoczynku w Polsce, 20 proc. - chce wspierać rodzimy rynek. Najważniejsze powody są jednak natury ekonomicznej. Ponad 46 proc. badanych przyznało, że decyduje bliska odległość a 41 proc. - niższy koszt.

Co ciekawe, ponad 9 proc. respondentów rezygnuje z zagranicznych wyjazdów ze względu na brak znajomości języka obcego.

Plaża i molo w Międzyzdrojach w szczycie sezonu Plaża i molo w Międzyzdrojach w szczycie sezonu Fot. Łukasz Wądołowski / Agencja Gazeta

Cena

Lipcowy wyjazd na zagraniczne wakacje z biurami podróży kosztował 2401 zł, zaś w Polsce 1210 zł.

Standard hotelowy

Większość z nas poszukuje hoteli w rozsądnych cenach co przekłada się na liczbę gwiazdek wybieranych obiektów. W lipcu aż 2/3 klientów biur podróży krajowe wakacje spędziło w standardzie maksymalnie do 3 gwiazdek, zaś 6/10 klientów biur podróży zagraniczne wakacje w lipcu spędziło w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych.

fot. Mariordo (Mario Roberto Duran Ortiz) (Wikimedia, CC BY-SA 2.0) fot. Mariordo (Mario Roberto Duran Ortiz) (Wikimedia, CC BY-SA 2.0) fot. Mariordo (Mario Roberto Duran Ortiz) (Wikimedia, CC BY-SA 2.0)

Długość wakacji

Blisko połowa respondentów woli jeden dłuższy urlop niż dzielenie go na kilka krótkich. Ale co innego chęci, a co innego realia. U połowy respondentów łączna suma wyjazdów wypoczynkowych w ciągu ostatniego roku wyniosła od tygodnia do dwóch. 30 proc. odpoczywało krócej, a 22 proc. dłużej.

Więcej o:
Komentarze (2)
Wiemy jak wypoczywa statystyczny Polak. Sprawdź, czy nim jesteś?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Last Ninja

  Oceniono 1 raz 1

  Śmiesznie się czyta wypowiedzi o wspieraniu rodzinnego rynku. Szkoda tylko że ten nasz rodzinny rynek tylko kombinuje jak sprzedać starą rybę zamiast świeżej jak oszwabic wczasowicza na standardzie pokoju i generalnie żeby skubać turystę jak się tylko da.

 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz -1

  No jakim półmetku wakacji? Przecież wakacje się dopiero zaczęły hehe. Chyba, że to artykuł z końca lipca zeszłego roku kopiuj- wklej na rok następny :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX