Ci posłowie latają na potęgę. Rekordziści wydali na podróże ponad 77 tys. zł!

'Super Express' przyjrzał się politykom, którzy najwięcej latają samolotami. Od początku kadencji nowego Sejmu parlamentarzyści wydali na bilety lotnicze ponad 5 mln złotych! Rekordziści mają już na swoim koncie 135 przelotów, czyli średnio latali co trzy dni.

"Jakoś po kraju trzeba się poruszać"

Zgodnie z obowiązującym prawem posłowie i senatorowie mogą latać samolotami po Polsce nie ponosząc żadnych kosztów. Bilety lotnicze fundowane są przez Skarb Państwa, czyli - krótko mówiąc - przez podatników.

Rekordzistami w poruszaniu się samolotem po naszym kraju są Szymon Ziółkowski (PO) i Michał Dworczyk (PiS). Obydwaj politycy wydali na podróże lotnicze ponad 77 tys. zł.

- No jakoś po kraju trzeba się poruszać, a samolot najbardziej mi pasuje, bo mieszkam niedaleko lotniska w Poznaniu - komentuje w rozmowie z "Super Expressem" Szymon Ziółkowski.

Jak wypadają na tle swoich kolegów inny posłowie?

Konsekracja kościoła w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Łagiewnikach: Beata Kempa i Andrzej Adamczyk Konsekracja kościoła w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Łagiewnikach: Beata Kempa i Andrzej Adamczyk ŁUKASZ KRAJEWSKI

Andrzej Adamczyk (PiS)

Poseł Ziemi Krakowskiej V, VI, VII i VIII kadencji Sejmu i szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Okręgu Krakowskim od początku kadencji latał na koszt podatnika 92 razy.

Jego podróże kosztowały 52 600 zł.

Maciej Masłowski (Kukiz 15) Maciej Masłowski (Kukiz 15) PATRYK OGORZAŁEK

Maciej Masłowski (Kukiz'15)

Poseł z Podkarpacia, debiutant w roli parlamentarzysty ma na swoim koncie 92 lotów.

Koszt jego podróży to 52 600 zł.

Kazimierz Gołojuch (PiS)

Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej od początku kadencji odbył 94 loty.

Ich koszt sięga 53 805 zł.

Ireneusz Raś (PO)

Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki odbył 98 lotów.

Łącznie kosztowały one 56 095 zł.

Jacek Protasiewicz Jacek Protasiewicz Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Jacek Protasiewicz (Europejscy Demokraci)

Poseł na Sejm IV i VIII kadencji, w latach 2004-2014 poseł do Parlamentu Europejskiego V, VI i VII kadencji, a od 2012 do 2014 r. jego przewodniczący odbył 102 loty.

Jego podróże kosztowały 58 957 zł.

Spotkanie posłów Nowoczesnej i jej lidera Ryszarda Petru w Centrum Wystawienniczym AmberExpo w Gdańsku Spotkanie posłów Nowoczesnej i jej lidera Ryszarda Petru w Centrum Wystawienniczym AmberExpo w Gdańsku RENATA DĄBROWSKA

Grzegorz Furgo (.Nowoczesna)

Debiutant w Sejmie VIII kadencji, wybrany z okręgu gdyńskiego odbył 118 lotów.

Kosztowały one 67 543 zł.

Borys Budka Borys Budka Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta

Borys Budka (PO)

Poseł na Sejm VII i VIII kadencji, były minister sprawiedliwości i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej odbył 128 lotów.

Ich łączny koszt wyniósł 73 267 zł.

Mariusz Orion Jędrysek Mariusz Orion Jędrysek MIECZYSŁAW MICHALAK

Mariusz Orion Jędrysek (PiS)

Poseł na Sejm VII i VIII kadencji, główny geolog kraju i sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska latał po kraju 132 razy.

Podatnicy zapłacili za jego podróże 77 274 zł.

Więcej o: