Weselny savoir-vivre. Co może pan młody?

Wesele to dla jednych wyjątkowe wydarzenie, w którym uczestniczą raz, i starczy im na całe życie, dla drugich to czasem rutyna, którą znają niemal na pamięć, ale (żeby nie było wątpliwości) to rutyna wyjątkowa. Dlaczego? Zarówno "weteran", jak i ten wiążący się po raz pierwszy, muszą pamiętać, żeby ten dzień upłynął wszystkim w przyjemny sposób. Nie można jednak zapominać, że wesele to też obowiązki, a ich niedopełnienie to ogromna gafa.
Savoir vivre: prezenty na wesele Savoir vivre: prezenty na wesele fot. AISPIX by Image Source/shutterstock.com

Pan młody

Pamiętaj o czasie!

Choć to truizm, to należy dobrze zaplanować ten dzień. Jeżeli pan młody przygotowuje się ze swoim najlepszym kumplem (najczęściej ze świadkiem), warto, by pamiętali, że patrzenie na zegarek, a dokładniej ujmując, biegła znajomość odczytywania ruchów małej i wielkiej wskazówki jest sztuką wielce pożądaną tego dnia. Innymi słowy: nawet jeśli potrafili się kiedyś spóźnić na mecz ulubionej drużyny, to tego dnia jakiekolwiek spóźnienia są niewybaczalne. Pan młody zapewne nie raz, przed podjęciem decyzji o związaniu się z kobietą swojego życia, obejrzał kilka komedii romantycznych, w których wybranka czekała na swego lubego i sytuacja stawała się z minuty na minutę coraz bardziej nerwowa. To gafa dużego kalibru.

Kumple Kumple fot. Wallenrock/Shutterstock

Goście, to nie tylko koledzy

gospodarzem. Rządzi, rzecz jasna wespół z panną młodą. Ich obowiązkiem, poza uśmiechem i pierwszym tańcem, będzie doglądanie, czy gościom niczego nie brakuje. Oczywiście bardziej od strony zarządczej, bo ciężką, przepraszam za określenie, robotę wykonują świadkowie. Mając w pamięci, że świadkowie pomagają ile sił, pan młody robi wszystko, co w jego mocy, by panna młoda wspominała ten dzień z lubością, miłością, a nawet rumieńcem. Nie przystoi, by siedział większość czasu z kolegami bądź wyskakiwał co rusz do przaśnego stołu.

Karnawałowe szaleństwo Karnawałowe szaleństwo Fot. Shutterstock

Alkohol - mierz siły na zamiary

A propos siedzenia z kolegami - w dyplomacji funkcjonuje określenie definiujące, np. ambasadora jako "sprawnego", czyli zręcznie wykonującego obowiązki. Pan młody powinien być sprawny cały czas, jak dobry ambasador. A co jest wrogiem sprawności? Nie, tym razem nie otyłość, tylko nieumiejętność korzystania z alkoholu. Jeżeli wiemy, że alkohol czasem z nami wygrywa, to nie dajmy mu tego dnia sposobności ku temu. A tak na poważnie, pan młody, który zbyt szybko poddał się procentom, to gafa bardzo dużego kalibru.

Pokemon Go w telefonie Pokemon Go w telefonie Fot. ŁUKASZ KRAJEWSKI

Telefon - odłóż i zapomnij

Niedawno świat ujrzał odświeżony model uwielbianego i jednocześnie znienawidzonego telefonu z Cupertino. Jeżeli pan młody go ma, to w tym dniu niech o nim zapomni. Regularne aktualizowanie profilu czy sprawdzanie, co słychać u znajomych w mediach społecznościowych, nie przystoi w trakcie przyjęcia. Oczywiście telefon czasem musi być pod ręką, ale jeżeli już z niego korzystamy, to incydentalnie, z rozwagą i dyskretnie.

Jakie utwory zawsze sprawdzą się na weselu? Jakie utwory zawsze sprawdzą się na weselu? Fot. kadr z filmu 'Ojciec Chrzestny', Paramount Pictures

Tańcz, chłopie, tańcz

Pan młody może być przeciwnikiem tańca, etatowym podpieraczem ściany, "lewą nogą", mistrzem Europy w zadeptaniu stóp podczas cza-czy, ale tańca nikomu, a w szczególności kobietom, odmówić panu młodemu nie wypada. To sytuacja bez wyjścia. Przecież nie będzie się cały wieczór ukrywał w toalecie. Trzeba wziąć byka za rogi, nawet jeżeli chodzi na kilkunastocentymetrowych szpilkach.

Trzy stylizacje na wesele Trzy stylizacje na wesele Shutterstock

Goście

W dalszej części skupimy się na zachowaniach właściwym gościom.

Savoir-vivre: Savoir-vivre: fot. Poznyakov / shutterstock.com

Nie trzymaj pary młodej w niepewności

Gość odpowiada na zaproszenie, najszybciej jak może. Z reguły widnieje na nim R.S.V.P. (z fr. repondez s'il vous plait, czyli uprasza się o odpowiedź). To nie znaczy, że musimy odpowiedzieć tego samego dnia, ale powiedzmy niech 10 dni będzie maksymalnie wydłużonym okresem na odpowiedź: przychodzę lub nie. Brak odpowiedzi to dyskomfort dla pary młodej. Bez niej gospodarze nie wiedzą, czy uruchamiać listę awaryjną gości, ile zamówić nakryć. To kosztuje!

"Cztery wesela i pogrzeb" materiały prasowe

Zapraszają tylko ciebie? Trudno

Pozostając na chwilę przy zaproszeniach. Jeżeli para młoda zdecydowała, że nie zaprasza osób towarzyszących, to gość się o to nie upomina. Jeżeli jednak ktoś zmienił status i unosi się na skrzydłach Amora, a jest wystarczająco dużo czasu, żeby poinformować o tym świadków, którzy zarządzają sytuacją, to zważywszy na okoliczności... Ale tylko w wyjątkowych sytuacjach i bardzo delikatnie, nie roszczeniowo. Co innego w dyplomacji - takie zachowanie byłoby dużym nietaktem.

Olśnij wszystkich Olśnij wszystkich Fot. Shutterstock

Zadbaj o wygląd

Gość ma obowiązek dostosować ubiór do okoliczności. Jak nie wie, jak powinien się ubrać, niech pyta świadków. Nawet jeśli jest wyznawcą mody alternatywnej, cokolwiek by to znaczyło, na wesele ubiera się tak, by nie budzić zamieszania. Oczywiście nie każdy musi nosić krawat czy muchę, ale czasem sami organizatorzy proponują (lepsze słowo niż "narzucają") pewną konwencję, do której posłusznie się dostosowujemy. Przy czym państwo młodzi nie powinni wymagać, by goście, np. ich męska część, przybyli w uniformach Storm Trooperów, a ich partnerki występowały jako Księżniczki Leje (swoją drogą ciekawe, kto byłby przebrany za Lorda V, a kto za Yodę). Mierzmy siły na zamiary, nie oczekujmy niemożliwego, wtedy wszyscy będą się czuli komfortowo.

Weselny savoir-vivre Weselny savoir-vivre Fot. Shutterstock

Nie wysyłaj fotek

O ile gościom, bardziej niż panu młodemu, ujdzie weryfikowanie liczby lajków pod postem dotyczącym wyboru krawata na wesele, to wrzucanie zdjęć z przyjęcia, na którym są państwo młodzi i goście, może być odebrane jako nietakt. Przywilej dzielenia się tą chwilą mają ci, którzy nas zaprosili. Dlatego warto ich o to później zapytać. Choć niewinne zdjęcie wyjęte z kontekstu, bez tagowania, krzywdy nikomu nie zrobi, to jednak nie zawadzi spytać.

Moje wielkie greckie wesele Moje wielkie greckie wesele Fot. materiały prasowe

Czegoś nie wiesz? Pytaj świadków

O pustych kopertach, zasiedzeniu na przyjęciu, przychodzeniu bez zaproszenia z dziećmi czy wchodzeniu na parkiet przed parą młodą nie ma co pisać, bo to oczywiste. Warto jednak pamiętać też o czymś, co już nie jest tak oczywiste, szczególnie dla tych, którzy nie bywają często na przyjęciach albo mają ten okres dopiero przed sobą. Chodzi o to, by z wszystkimi kwestiami związanymi z naszym uczestnictwem zwracać się do świadków, a nie do pary młodej. Państwo młodzi mają już dużo na głowie, muszą o nas - gości - dbać, uśmiechać się i baczyć, by nie popełnić jakiejś gafy, dlatego starajmy się odciążyć ich, jak najlepiej potrafimy.

Więcej o:
Komentarze (5)
Weselny savoir-vivre. Co może pan młody?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Boddoxx

  Oceniono 1 raz 1

  Polskie wesele to "zastaw się, a postaw się". Wiele osób bierze kredyt na wesele i mają pierwszy kamień u nogi.

 • Gość: yrrah

  Oceniono 7 razy 1

  Budzi się zmieszanie, a zamieszanie się robi, wywołuje. Przaśny stół? Określenia gwarowe są adresowane do wąskiego grona użytkowników owej gwary. Reszta czytelników ich nie zrozumie.

 • pct3

  Oceniono 9 razy -3

  a potem pozostaje już tylko przyjmować zakłady, czy panna młoda/młoda żona puści się

  a) jeszcze na imprezie weselnej
  b) kilka dni po ślubie
  c) kilka tygodni po ślubie czy
  d) w przypadku kandydatek na ołtarze z heroiczną cnotą wierności: kilka miesięcy po ślubie?

  (moja: D, ale przypuszczam też że prawidłowa jest odpowiedź E: trzy miesiące przed ślubem).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX