Dekalog ojca po rozwodzie - nie strać dziecka

Wystarczająco dobrym ojcem można być na wiele sposobów, bo tylko jeden typ ojca ponosi bezapelacyjną porażkę: nieobecny. Jak nie stracić kontaktu z dzieckiem po rozpadzie związku?
Rozwód Rozwód Shutterstock

Brak uniwersalnego modelu

Przestajesz być mężem, ale nie przestajesz być ojcem. Łatwiej to jednak powiedzieć, niż zrobić, zwłaszcza jeśli topór wojenny z byłą nie został zakopany. Nie ma uniwersalnego modelu dobrego ojcostwa nawet w pełnych rodzinach, ale w rozbitych jest znacznie trudniej. Wielu ojców po rozwodzie ma lepszy, a nawet paradoksalnie częstszy kontakt z dziećmi niż wcześniej, ale większa ich część pozostaje tylko ojcami biologicznymi. Oto kilka rad, jak być bliżej tej pierwszej grupy.

rozwód rozwód Fot. Shutterstock

Uzbrój się w cierpliwość

Złość, niechęć, wrogość - to naturalne reakcje dziecka, które czuje się porzucone, oszukane, zdradzone. I choćbyś stawał na głowie, na początku może być trudno ukoić te negatywne emocje. Niezależnie od tego z czyjej winy rozpadł się związek, jeśli jesteś ojcem dochodzącym i wyprowadziłeś się z domu, ciężar odpowiedzialności spadnie na ciebie. Ta wrogość, nawet bez premedytacji, może być podsycana przez byłą partnerkę - pokaż dziecku, jak bardzo zależy ci na regularnych kontaktach. Z czasem oswoi się z tą sytuacją.

Czy wykształcenie wpływa na chęć rozwodu? Czy wykształcenie wpływa na chęć rozwodu? Fot. shutterstock

Nie wciągaj dziecka w porachunki dorosłych

"Powiedz mamie, że..." - jeśli często korzystasz z tej frazy, to znak, że nie jest dobrze. Przy braku choćby poprawnych kontaktów z byłą twoje relacje z dzieckiem mogą być przedłużeniem konfliktu, który doprowadził do rozpadu związku. Nawet jeśli czujesz, że dziecko jest manipulowane przez matkę, ciocię czy babcię, stanowczo porozmawiaj o tym z byłą partnerką, ale nie walcz tą samą bronią. Zmuszanie dziecka do dokonania wyboru między mamą a tatą jest jak pytanie, którą nogę chciałoby stracić.

Święta Święta Fot. Shutterstock

Planuj z głową

Podejmowanie decyzji ważnych dla dzieci może być dla rodziców po rozwodzie jak pole minowe, także w przypadku modelu opieki naprzemiennej: z kim na święta, z kim wakacje, jaką szkołę wybrać? Warto od razu ustalić jasne zasady dotyczące harmonogramu opieki, kosztów utrzymania czy sposobu podejmowania ważnych dla dziecka decyzji. Taki plan wychowawczy, może nawet sporządzony w formie pisemnej, pozwoli uniknąć potencjalnych sporów.

Córunia tatunia Córunia tatunia Fot. Shutterstock

Powalcz o elastyczność

Jeśli nie masz ustalonych przez sąd sztywnych godzin odwiedzin, a kontakty z dzieckiem nie są areną wojny podjazdowej, zrób wszystko, aby były one jak najczęstsze, spontaniczne, nie tylko w weekendy. W przeciwnym razie regularne spotkania z ojcem, zawsze tego samego dnia o ustalonej godzinie, mogą trafić do rubryki "zajęcia dodatkowe", między basenem a angielskim.

Niemęskie prace domowe? Niemęskie prace domowe? Shutterstock

Nie uciekaj od codzienności

Widując dzieci tylko w weekendy, łatwo wpaść w pułapkę ojca organizatora rozrywek. To może być tym, czego dziecko chce, ale nie do końca tym, czego potrzebuje. Zamiast wymyślać kolejne atrakcje, lepiej pomóż odrobić dziecku lekcje. Brak codziennego kontaktu z ojcem, także w czasie rutynowych czynności, jest tym, czego dziecku brakuje najbardziej - w takich momentach łatwiej zbudować bliskość niż na karuzeli.

Dla dzieci nie należy być kumplem Dla dzieci nie należy być kumplem Fot. Shutterstock

Nie bądź kumplem

System wartości, który próbujemy wpajać dzieciom, kształtuje się raczej nie w czasie edukacyjnych pogadanek, a podczas obserwacji naszych codziennych zachowań. Ojciec dochodzący ma tutaj zdecydowanie pod górkę i znacznie trudniej mu zbudować autorytet w oczach dziecka. Nie powinien się jednak przeistaczać w dobrego wujka, który na wszystko przymyka oko. Wychowywanie polega między innymi na stawianiu granic - to ważne, niezależnie od podziału ról między rodzicami.

Czym wyróżnia się współczesny ojciec? Czym wyróżnia się współczesny ojciec? Fot. Shutterstock

Nie odkupuj swoich win

Nic tak nie ukoi smutku dziecka, jak kupiona bez okazji zabawka. Efekt jest natychmiastowy i terapeutyczny, ale dla... dającego - zagłusza poczucie winy. To działa tylko na krótką metę, dziecko szybko przyzwyczai się do prezentów i nie zrekompensują mu one ograniczonych kontaktów. Łatwo się też narazić na zarzuty o "psucie" i "przekupywanie" dziecka. Nie tędy droga.

Syn i długo długo nic Syn i długo długo nic Fot. Shutterstock

Zrób w swoim życiu miejsce dla dziecka

Posiadanie dwóch domów może być dla dzieci, zwłaszcza starszych, dodatkową frajdą. Nawet jeśli po rozwodzie wróciłeś do kawalerskich standardów mieszkaniowych, postaraj się wykroić w tej przestrzeni miejsce dla dziecka, przejąć część jego niepotrzebnych codziennie rzeczy. To pozwoli mu poczuć, że w twoim życiu ma swoje miejsce.

Pani Doubtfire (Mrs. Doubtfire), reż. Chris Columbus Pani Doubtfire (Mrs. Doubtfire), reż. Chris Columbus Fot. VOX/20th Century Fox

Nie bądź opiekunką do wynajęcia

"Prawdziwy tata jest jak mama, tyle że wąsata" - to oczywiście bzdura, bo mama to mama, a tata to tata i bardzo trudno jest spełniać jednemu z rodziców równocześnie obie te role. Dlatego w kontaktach z dzieckiem nie daj sobie narzucać określonych typów zachowań, nie słuchaj wskazówek, co masz robić, a czego nie. Uszanuj reguły, których dziecko musi przestrzegać na co dzień, nie podważaj autorytetu byłej partnerki, ale wykorzystaj czas z dzieckiem tak, jak chcesz. Ojcowie robią wiele rzeczy inaczej, co nie znaczy, że gorzej.

Pani Doubtfire Pani Doubtfire reż. Chris Columbus, prod. Twentieth Century Fox Film Corporation

Nie oglądaj się za siebie

Rozwód oznacza dla dziecka poważne koszty emocjonalne. Małe dzieci czasem wracają do wcześniejszych faz rozwojowych. Zdarza się, że reagują agresywnie. Starsze mogą mieć problemy z nauką czy nawiązywaniem relacji z rówieśnikami. Ale życie w toksycznej, pełnej rodzinie może być równie szkodliwe. Dlatego, zamiast się obwiniać, lepiej zminimalizuj straty i poszukaj pozytywów nowej sytuacji, bo jak pisał Oscar Wilde, "na początku dzieci kochają swoich rodziców, potem ich osądzają i - bardzo rzadko lub wcale - wybaczają im".

Więcej o:
Komentarze (9)
Dekalog ojca po rozwodzie - nie strać dziecka
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Black Swan

  Oceniono 3 razy 3

  Jak utrzymac kontakt z dzieckiem? Najlepiej przez What up ale skype tez obleci...

 • Gość: ojciec_w PL rodzic 4 kategorii

  Oceniono 1 raz 1

  "Złość, niechęć, wrogość - to naturalne reakcje dziecka, które czuje się porzucone, oszukane, zdradzone." Skąd te informacje? "Nawet jeśli czujesz, że dziecko jest manipulowane przez matkę, ciocię czy babcię, stanowczo porozmawiaj o tym z byłą partnerką" - a jeśli była partnerka nie chce w ogóle rozmawiać, bo np. ma nowego a nowy jest bardzo o nią zazdrosny i nie życzy sobie jakichkolwiek kontaktów matki z ojcem dziecka? "Jeśli nie masz ustalonych przez sąd sztywnych godzin odwiedzin..." - a jeśli matka dziecka (w PL de facto właścicielka dziecka) olewa i ma gdzieś (nie wydaje ojcu dziecka) ustalone przez sąd sztywne godziny spotkań albo wyprowadzi się z dzieckiem 300 km dalej, to co wtedy? "dla... dającego - zagłusza poczucie winy" - naprawdę ojcowie są zawsze winni rozpadowi rodziny? "nie podważaj autorytetu byłej partnerki" - a co jeśli była partnerka podważa autorytet ojca w oczach dziecka a ma przecież dziecko na co dzień? Kto napisał ten "poradnik"??? Znowu jakiś praktykant, gimbaza na podstawie informacji z internetu? ...

 • Gość: ojciec_w PL rodzic 4 kategorii

  Oceniono 1 raz 1

  "większa ich część (ojców) pozostaje tylko ojcami biologicznymi" Skąd takie dane? Poproszę o źródła!

 • Gość: ojciec_w PL rodzic 4 kategorii

  Oceniono 3 razy 1

  Przecież wg kodeksu rodzinnego mamy równouprawnienie, każdy z rodziców, niezależnie od płci ma takie same prawa i obowiązki wobec dziecka a tu poradnik dla ojców (a nie dla matek) jak nie stracić kontaktu z dzieckiem! Czyżby sądy rodzinne ustalały miejsce zamieszkania przy matce a nie przy ojcu? Czyżby sądy rodzinne (w Polsce) faworyzowały matki a dyskryminowały ojców? Naprawdę? A dlaczego? Niesamowite! ...

 • Gość: Rafał

  0

  Kiedy Polskie sądownictwo, mopr, policja i cała reszta niewidzialnych instytucji dostrzeże problem. Kiedy biologiczne matki będą karane za straty emocjonalne jakie wyrządzają dzieciom i to często wraz z konkubentami. To matki w tym kraju dają na prawo i lewo. To one niszczą nasze rodziny a mężczyzna i to bardzo często kochający i troskliwy ojciec zostaje w jednym momencie pozbawiony wszystkiego co do tej pory posiadał, zarówno sfery emocjonalnej jak i tej materialnej. Ile jeszcze dzieci zostanie skrzywdzonych w tym kraju zanim ktoś zacznie myśleć o dzieciach i przestanie traktować matki jako "nietykalne". Mój przypadek pokazał z jakim potworem żyłem 17 lat. Jak to matka nie licząc się z nikim i niczym rozbiła dwie rodziny w których łącznie cierpi 4 dzieci. Jak to około roku nie widziałem dzieci, jak to dzieci słyszą od niej że ich tata ich nie kocha, ze ich nie chce. Wyprowadziła się z domu z dziećmi i mieszka z konkubentem, człowiekiem który własną żone i dzieci wyrzucił na bruk. Człowiekiem który jest zakałą społeczeństwa. ponad dwu letnia walka w sądzie o dzieci a również o kontakty nic nie dała. Straciłem tylko zdrowie. Kiedy ojciec będzie ojcem a nie bankomatem. Kiedy za znęcanie się psychiczne nad dziecmi będzie więzienie dla matek. To nie żart - to moja historia. Piekło jakie one nam fundują i dzieciom jest nie do opisania. I żygam jak czytam jakie to one są wspaniałe. Jak są wybielane i jak się same wybielają. To zakała społeczeństwa

 • Gość: Aha

  0

  Co za szowinistyczny kretyn to pisal

 • Gość: Olga

  0

  Pamiętam, jak trudno było, kiedy ja byłam dzieckiem. Nie pamiętam czy rodzice jakoś to uzgadniali, pewnie tak. Tata jechał do nas pociągiem godzinę, spędzał z nami godzinę lub dwie i jechał dalej. Siedzieliśmy w naszym pokoju, rozmawialiśmy, graliśmy w coś. Potem szłyśmy odprowadzić tatę na pociąg. Rzadko go widywałyśmy. Ja uważam, że jednak rzeczywiście kontakty ojca z dzieckiem powinny być raczej spontaniczne. My jesteśmy w separacji. Chcieliśmy się od razu rozwieść, ale prawnik z kancelarii Dubiel & Sawinda, który zajmuje się naszą sprawą doradził nam rozwiązanie tego bez pośpiechu. Jestem za to wdzięczna, bo tak naprawdę jeszcze nie poukładałam sobie tego w głowie. Michał jednak może swobodnie przychodzić do naszego domu i spędzać czas z dzieckiem. To, że między nami się zepsuło, nie powinno rzutować na dzieci. Dobrze, że radca prawny nie kosztuje nas miliony i jest kompetentny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX