Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Uścisk dłoni - co oznaczają poszczególne gesty?

Trzy sytuacje
Skąd w ogóle wziął się uścisk dłoni? Dlaczego na powitanie ściskamy sobie prawice? To pradawny gest. Swój prapoczątek miał w pozdrowieniach członków plemion, którzy aby zamanifestować, że nie są uzbrojeni, podnosili ręce, eksponując puste dłonie. Sam gest ściskania dłoni to jednak niejako wariacja na temat powitania rzymskiego, kiedy to mężczyźni wyciągając dłonie, chwytali się za nadgarstki, tak aby sprawdzić, czy witana osoba nie ma ukrytego sztyletu w rękawie. Znane nam dzisiaj powitanie to dopiero XIX w. I przez wiele lat było tylko domeną mężczyzn pieczętujących w ten sposób zawarcie intratnych biznesów.
Według badaczy mowy ciała uścisk dłoni zawsze oznacza jedną z trzech sytuacji:
1. dominację (ktoś próbuje nad nami górować)
2. uległość (jestem w stanie narzucić własną wolę tej osobie)
3. równość (czuję się z nią dobrze)
Co ciekawe, sygnały te odczytywane są przez nasz mózg nieświadomie, mogą jednak wpływać na przebieg i finał każdej znajomości czy rozmów.

Przejmowanie kontroli
Z tym powitaniem mamy do czynienia, gdy podczas wymieniana uścisków jedna ze stron próbuje przekręcić dłoń tak, aby znalazła się jakby nad drugą dłonią (chce ją nakryć). Według badania przeprowadzonego przez Pease'ów taki gest, dominujący wśród kierowników wyższego szczebla, stosowało 88 proc. mężczyzn i 31 proc. kobiet. Ponadto z badań Williama Chaplina (2001, uniwersytet w Alabamie) wynika, że ekstrawertycy ściskają dłonie mocno, osoby nieśmiałe czy neurotyczne - odwrotnie.

Uległość
Jedna z witających się osób już na samym początku podaje dłoń jakby zwróconą wnętrzem ku górze. To właśnie ten gest znamionuje postawę uległą. Przez względy kulturowe i społeczne dłoń tak często podają kobiety, nawet w biznesowych sytuacjach (nie działa to na ich korzyść). Oczywiście mając świadomość swojego ciała i treści, które może przekazywać - możesz zastosować ten gest z premedytacją, gdy chcesz, aby ktoś podczas rozmowy odnosił (złudne) wrażenie, że nad nią panuje.

Równość
Jeśli zależy ci na dobrym samopoczuciu drugiej osoby, na przekonaniu jej do partnerskiej postawy, wybierz uścisk, w którym dłoń będzie podana pionowo, zdecydowanie, ale bez efektu imadła (zbyt mocnego ściskania dłoni witanej osoby).

Rozbrajanie dominującej osoby
Jest na to kilka sposobów. Do pierwszego z nich musisz zaangażować także... nogi. Gdy ktoś podaje ci dłoń w sposób dominujący, robisz najpierw krok lewą nogą w przód, a następnie przechodzisz w prawo, niejako obchodząc agresora i przekręcając swoją dłoń do równościowego albo dominującego poziomu. Drugi sposób jest mniej skomplikowany: gdy chcący dominować nakryje twoją prawicę, ty zaszachuj go, kładąc na waszym uścisku dłoń lewą. Najrzadziej spotykanym, ale niezwykle skutecznym sposobem zbijającym z pantałyku jest przepuszczenie dominującej dłoni i chwycenie drugiej osoby za nadgarstek. To ostateczna obrona, która może jednak wprawić w zakłopotanie tego, kto chciał cię zdominować.
Gość: pani_basia
Oceniono 3 razy 3
Sposób ściskania cudzej dłoni wskazuje co najwyżej na to, kto chciałbym rządzić relacją. A państwo Pease, autorzy książki, mają obserwacje i doświadczenie głównie z lat pracy jako sprzedawcy. To dobre miejsce do obserwacji, ale nie obejmuje całego świata społecznego.