Jak naprawdę reagujemy na ludzi z nadwagą?

Amerykańska fotograf Haley Morris-Cafiero aktywna w mediach społecznościowych jest od wielu lat. Ale dopiero jeden z ostatnich projektów przyniósł performerce rozgłos. Kobieta dała się sfotografować w zatłoczonych miejscach i przez przypadek odkryła jak ludzie naprawdę reagują na osoby z nadwagą...
Haley Morris-Cafiero Haley Morris-Cafiero Fot. http://www.haleymorriscafiero.com/

Kobieta renesansu

Haley Morris-Cafiero sama siebie nazywa performerką, artystką i prowokatorką. O jej pracach pisały nie tylko największe amerykańskie tytuły - twórczość Morris-Cafiero pojawiła się również m.in. na łamach francuskiego "Le Monde". Szczególnie głośno zrobiło się o jednym z jej ostatnich projektów, który - jak podkreśla sama artystka - powstał przypadkowo.

Haley Morris-Cafiero Haley Morris-Cafiero Fot. http://www.haleymorriscafiero.com/

Selfie na Time Square

Projekt swój początek bierze jeszcze w 2010 roku. Podczas robienia selfie, Haley Morris-Cafiero zauważyła, że jeden z mężczyzn jest przesadnie zainteresowany... nadwagą artystki. - Wielokrotnie słyszałam kąśliwe uwagi dotyczące mojej postury, ale nie sądziłam, że ludzie będą z tego powodu robić mi zdjęcia - przyznała Amerykanka.

Haley Morris-Cafiero Haley Morris-Cafiero Fot. http://www.haleymorriscafiero.com/

Bez prowokacji

Reakcja nieznajomego natchnęła fotograf do... realizacji nowego projektu! Kobieta postanowiła sfotografować się w zatłoczonych miejscach, by obserwować reakcje ludzi. Haley Morris-Cafiero w żaden sposób nie starała się prowokować - pozowała podczas normalnych, naturalnych czynności tj. pisanie SMS-a czy jedzenie loda. Również ubrana była normalnie, bez wyzywających elementów garderoby.

Haley Morris-Cafiero Haley Morris-Cafiero Fot. http://www.haleymorriscafiero.com/

Kontrowersje

Projekt zebrał mieszane opinie. Część internautów pochwaliła odwagę artystki i zgodziła się z tezą, że zbyt łatwo oceniamy ludzi wyglądających nieco inaczej. Dla pozostałych komentatorów, zdjęcia Haley Morris-Cafiero nie mówią w zasadzie nic - wyrazy twarzy przechodniów niekoniecznie muszą oznaczać pogardę dla osoby z nadwagą. Po prostu mógł ich zainteresować szczegół niewidoczny w kadrze.

Haley Morris-Cafiero Haley Morris-Cafiero Fot. http://www.haleymorriscafiero.com/

Co sądzisz?

A jakie jest twoje zdanie o projekcie Haley Morris-Cafiero?

Więcej o:
Komentarze (41)
Jak naprawdę reagujemy na ludzi z nadwagą?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • 100anna1

  Oceniono 93 razy 83

  Tak samo, jak na ludzi bez nadwagi, ale bardzo wysokich, bardzo niskich, bardzo szczupłych itd. - różnie. Obojętnie, z zaciekawieniem, z potępieniem, z odrazą (to też uczucie...). Autorka chciała sprawdzić, czy każdemu podobają się grubi ludzie? No to się dowiedziała, że nie. Myślała, że wszyscy ludzie reagują tak samo? Ona ma 3 latka?

 • Gość: bmi

  Oceniono 71 razy 51

  Nadwagę to ma ktoś, kto ma o 10 kg za dużo. Ta pani jest po prostu otyła.

 • Gość: gosc

  Oceniono 67 razy 43

  Pani na zdjęciach nie mają nadwagi tylko otyłość olbrzymią. Sama stara się o to, żeby nie dożyć starości i zamiast zadbać o powrót do zdrowia robi sobie performance. W takiej otyłości problem estetyczny, to najmniejszy problem. Nawiasem mówiac poza nielicznymi wyjątkami na taką otyłość pracuje sam zainteresowany żrąc byle g... i nie mając żadnej aktywności fizycznej, efektem jest cukrzyca z całym dobrodziejstwem inwentarza (ogromne ryzyko udary, zawału, utraty wzroku, niewydolności nerek itp) i masa innych problemów. Drażni mnie strasznie to pokazywanie choroby na zasadzie "patrzcie jaka jestem zaj.ebista tylko otoczenie tego nie rozumie". Może dlatego, że stoczyłam zwycięski bój z otyłością (choć do pani na zdjęciach to mi jednak dość daleko było), tylko że zanim się to stało zdążyłam sobie zrujnować zdrowie, po schudnięciu sprawy są pod kontrolą, ale pełni zdrowia już nie będzie. I szlag mnie trafia jak widzę takie pańcie i takie projekty.

 • e.olsen

  Oceniono 50 razy 18

  > Ale dopiero jeden z ostatnich projektów przyniósł performerce rozgłos.

  To nie na nadwagę ludzie reagują, a na jej kretyński "performance". Jakby była ubrana stosownie do sylwetki i nie prowokowała, to ludzie przechodziliby obojętnie i nikt by jej nie zauważył. Ale przecież "performance" musi "przynieść rozgłos", a nie przejść niezauważony...

 • gj61

  Oceniono 36 razy 14

  No, niestety, miałbym co najmniej zdziwienie na twarzy o ile nie niesmak. Wygląda obrzydliwie. Jak można się do takiego stanu doprowadzić? Osoby otyłe powinny płacić wyższe składki zdrowotne i ubezpieczeniowe o ile nie wykarzą się staraniem doprowadzenia do normalnego stanu, bo chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie powie że, ta osoba wygląda normalnie...

 • Gość: m.

  Oceniono 13 razy 13

  na dwóch ostatnich zdjęciach ludzie w ogóle nie patrzą nawet w kierunku tej pani. Starsza pani w sklepie już przeszła za tę kobietę i po prostu patrzy w lewo, gdzie z resztą zmierza. facet na ostatnim miejscu jest pochłonięty rozmową ze swoim kolegą i na niego patrzy, a że ta pani stoi obok tego kolegi to naciągnięte zostało, że niby ten chłop się na nią patrzy jakkolwiek...bzdury jakieś

 • Gość: zw1

  Oceniono 31 razy 13

  Kobieto, zadbaj o siebie. Na zdjęcia przyjdzie pora.

 • rumpa

  Oceniono 20 razy 12

  To nie jest tylko kwestia otyłości w jej przypadku. Są osoby, których jest zdecydowanie za dużo, ale jakoś trzymają się kupy. Ona wygląda jak kolonia niezdyscyplinowanych gąbek, ma naprawdę koszmarne ciało.

 • gangut

  Oceniono 44 razy 12

  Przecież nie chodzi o to że jest gruba, tylko że jest gruba, brzydka i zaniedbana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX