Seksting coraz powszechniejszy wśród nastolatków

Wyniki najnowszych badań opublikowane przez JAMA Pediatrics nie pozostawiają złudzeń - młodzi ludzie coraz częściej padają ofiarą sekstingu. Proceder odbywa się bez wiedzy nieświadomych rodziców i zwykle kończy się tragicznie...
Tinder - miejsce 'spotkań' Tinder - miejsce 'spotkań' Fot. Alex Ruhl/Shutterstock.com

Czym jest seksting?

Za Wikipedią: "Seksting to forma komunikacji elektronicznej, w której przekazem jest seksualnie sugestywny obraz lub treść". W skrócie: to przesyłanie sobie zdjęć o zabarwieniu erotycznym. Seksting uprawiamy najczęściej za pomocą komunikatorów społecznościowych i MMS-ów.

Zjawisko nie jest niebezpieczne, jeśli jest udziałem dorosłych, dojrzałych, świadomych swoich potrzeb oraz ufającym sobie nawzajem ludzi. Gorzej, kiedy tego typu zachowania przejmują młodzi ludzie. Jak ostrzegają specjaliści, seksting to jedno z największych zagrożeń społeczno-wychowawczych, z jakim stykają się obecnie najmłodsi internauci. Potwierdzenie tej alarmującej tezy otrzymaliśmy w najnowszym raporcie, jaki opublikowano na łamach prestiżowego "JAMA Pediatrics".

Seksting staje się coraz bardziej niebezpieczny... Seksting staje się coraz bardziej niebezpieczny... Fot. Shutterstock

Kilka faktów

Fakt pierwszy: liczba nastolatków cierpiących z powodu sekstingu znacząco wzrosła w ostatnich dziesięciu latach. Jak czytamy w raporcie, co czwarte dziecko otrzymało kiedyś sprośne zdjęcie, a co ósme - wysłało takowe lub przesłało dalej już otrzymane. Badanie przeprowadzono na grupie ponad 100 tysięcy nastolatków, które nie ukończyły osiemnastego roku życia.

Fakt drugi: autorzy badania dowodzą, że młodzież uprawia seksting, ponieważ chce poczuć się doceniona. Portal CNN.com cytuje przy tej okazji współautora badania - profesora psychiatrii Jeffa Templa - który nie jest zaskoczony ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi własną seksualnością: - Oni próbują odkryć, kim tak naprawdę są.

Fakt trzeci: zwiększa się liczba dzieci, które korzystają ze smartfonów. Z badania wynika, że własne telefony komórkowe mają już dziesięciolatkowie.

Fakt czwarty i chyba najważniejszy: seksting to ogromne zagrożenie dla młodych ludzi. Przesyłane nagie zdjęcia nie tylko mogą dostać się w niepowołane ręce - mogą także w znaczącym stopniu wpłynąć na psychikę młodego dziecka. Trudność z utrzymywaniem relacji międzyludzkich to jedna z "najlżejszych" konsekwencji, do jakich zmiana w psychice prowadzi...

Córunia tatunia Córunia tatunia Fot. Shutterstock

Zadania stojące przed rodzicami

Najważniejszym zadaniem każdego rodzica jest szybkie rozpoznanie, że dziecko padło ofiarą sekstingu. Autorzy badania udzielają dorosłym kilku rad, które mają im pomóc w ochronieniu podopiecznych.

1. Z dziećmi należy rozmawiać o sekstingu. Pytać, czy miały styczność z czymś podobnym i ostrzegać przed bardzo groźnymi konsekwencjami.

2. Używać przykładów z własnego dzieciństwa. Rodzice powinni inicjować dyskusję, a nie tylko reagować na problem.

3. Przypominać nastolatkom o ich wartości. To właśnie kompleksy są najczęstszą przyczyną tego, że młodzi ludzie wpadają w sidła sekstingu. Należy uświadamiać, że presja kolegów czy koleżanek nie może determinować szkodliwych zachowań, a wysyłanie komuś nagich zdjęć nie jest dowodem miłości.

Ważne jest by z dzieckiem rozmawiać o seksie, a nie spychać przekazywanie tej wiedzy na szkołę czy - co gorsza - rówieśników.

Seksting staje się coraz bardziej niebezpieczny... Seksting staje się coraz bardziej niebezpieczny... Fot. Shutterstock

Polska

Również polskim psycholog problem jej znany już od jakiegoś czasu. Kilka lat temu w mediach pojawiła się kampania "Myślę, więc nie ślę", w której twórcy przestrzegali przed wysyłaniem swoich nagich zdjęć. Premiera spotu odbyła się 10 lutego 2015 roku w Dniu Bezpiecznego Internetu, a jej uzupełnienie stanowiły zajęcia edukacyjne w szkołach.

Więcej o:
Komentarze (24)
Seksting coraz powszechniejszy wśród nastolatków
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • mozart-47

  Oceniono 147 razy 97

  Gdyby kaczyński zobaczył w dzieciństwie gołą dupę, to może nie narobiłby w Polsce takiego burdelu.

 • uenostation54

  Oceniono 72 razy 68

  jak mam użyć przykładów z własnego dzieciństwa, kiedy wtedy były tylko telefony z tarczą, może cztery w całym bloku? a aparat fotograficzny był na kliszę, zdjęcia wywoływał obcy facet w zakładzie? :)))))

 • sselrats

  Oceniono 47 razy 35

  "Przesyłane nagie zdjęcia mogą w znaczącym stopniu wpłynąć na psychikę młodego dziecka."

  Kiedys dzieci widzialy jak wyglada golas wiec nie bylo problemu.

 • Gość: Uiiii

  Oceniono 36 razy 30

  Cóż za błyskotliwe stwierdzenie że w ciągu 10 lat wzrosla liczba ofiar sextingu ?! Przecież dopiero od 10 lat na dobre rozwija się komunikacja społecznościowa. Wiec wcześniej to zjawisko w ogóle nie występowało!!!

 • Gość: der sturmer

  Oceniono 39 razy 13

  A jak dziecko wyśle nagie zdjęcie proboszczowi to co popełni grzech ? W sumie to proboszcz może wyspowiadać i zadac pokutę wieczorem.

 • archieil

  Oceniono 11 razy 7

  W tłumaczeniu na gó...arski:

  Pokazać swoją dupę potrafi każd(a), a przygotowanym na szantaż, wycieknięcie jej do Internetu, naśmiewanie się otoczenia, zostanie ofiarą mafi no raczej tylko ktoś mający coś więcej niż rodziców, którym się rozumek nie jest w stanie w pokorze do problemu przyznać.

 • sselrats

  Oceniono 19 razy -5

  To w jaki sposob padaja jego ofiarami?

 • tojajurek

  Oceniono 28 razy -10

  To w końcu jakie są owe katastrofalne skutki wysyłania takich zdjęć? Może wystarczy iść do spowiedzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX