Precz z rutyną w łóżku (i nie tylko w nim)!

Jeden z czytelników napisał do nas: 'Jesteśmy trzy lata po ślubie, kochamy się i oceniam, że jest to szczęśliwy związek. Kolega z tym samym małżeńskim stażem przyznał, że od ponad miesiąca nie miał ze swoją partnerką seksu ani razu. My współżyjemy regularnie - ale nie jest to pełna satysfakcja...' Na wiadomość odpowiada Maja Koniczyna.
Moja twierdza Moja twierdza Peshkova/ Peter Biernik

Źle dla związku

Odpływy pożądania w stałym związku są naturalne. Człowiek nie jest w stanie funkcjonować zawsze na tym samym poziomie emocji i erotycznych wzruszeń. W ciągu trwania relacji zdarzają się więc niekiedy całe tygodnie, a nawet miesiące bez współżycia. Młode pary często to niepokoi, osoby bardziej doświadczone przyjmują takie stany z dobrodziejstwem związkowego inwentarza. Chwilowy odpływ namiętności, jeśli nie jest spowodowany konfliktem, pozwala cieszyć się bliskością cielesną także na pozaseksualne sposoby. Przytulanie, drobne gesty, pocałunki, czułości.

Rutyna natomiast to inna kategoria. Pożycie staje się rutynowe, gdy para nie wprowadza doń nowych elementów, gra wstępna staje się uboga, pieszczoty zawsze te same. Na początku może to dawać pozytywny efekt - oboje czują się swojsko i bezpiecznie. Jednak taki seks przestaje być satysfakcjonujący, nawet jeśli jest regularny i zaspokaja potrzeby fizjologiczne. To źle dla związku. 

Seks - nie tylko w sypialni Seks - nie tylko w sypialni Fot. Shutterstock

Więcej niż przyjemność

Mózg potrzebuje nowych bodźców. Zapominamy, że seks to radość i przygoda, że powinien dawać więcej niż zwykłą przyjemność. Ma być - i może być na każdym etapie życia - fascynujący, namiętny i ciągle pełen niespodzianek. Sprawa podstawowa; nie udawaj ani przed sobą, ani przed partnerką, że wszystko jest w porządku, gdy akurat nie do końca tak jest i masz wrażenie, że coś cię omija i że mogłoby być lepiej. To pierwszy sygnał, że jednak coś warto zmienić. Nie obwiniaj ani partnerki, ani siebie. Za życie seksualne jesteście odpowiedzialni oboje i wspólnie możecie mieć więcej ekscytujących chwil.

Rozmiar penisa ma znaczenie? Rozmiar penisa ma znaczenie? Fot. Shutterstock

Pułapka

Aby uciec z pułapki rutynowego seksu, nie trzeba wiele. Rozbudzaj fantazję seksualną. Tzw. twórcze myślenie jest i w seksie potrzebne. Krótkie ćwiczenie: rozejrzyj się po pokoju i spróbuj wyobrazić sobie, które przedmioty i jak można wykorzystać jako zabawki erotyczne. Rób tak zawsze - to zaledwie kilka sekund - gdy wchodzisz do jakiegoś pomieszczenia. Następnym razem spróbuj sobie wyobrazić, co by z nimi zrobiła twoja partnerka.

W zależności od osobistej wrażliwości i przekonań sięgnij także po filmy dla dorosłych, książki erotyczne lub seksuologiczne. Szukaj w  nich pomysłów - jeśli brakuje ci własnych - na urozmaicenie współżycia, nowych pozycji i technik, które nadają się dla was do wypróbowania.

Zainteresuj się też fizjologią kobiecego seksualizmu. U większości kobiet sposoby dochodzenia do orgazmu rozwijają się w trakcie współżycia. Najczęściej z orgazmu wyłącznie łechtaczkowego wykształca się mieszany. Zmieniają się też poziom nawilżenia, szybkość reagowania na pieszczoty itd. Wprowadzanie nowych technik dostosowanych do tych zmian to również sposób na walkę z rutyną.

Jesteś zwierzakiem? Jesteś zwierzakiem? Fot. Shutterstock

Inne drobiazgi

Kilka innych drobiazgów też może pomóc. Na przykład: para, która traci zainteresowanie rozwijaniem związku, przestaje patrzeć sobie w oczy w trakcie seksu. Pary w fazie namiętności patrzą się sobie w oczy często. Warto więc zacząć od nowa, bo to bardzo ważny bodziec pobudzający.

Od czasu do czasu zrezygnujcie ze stosunku na rzecz opowiedzenia sobie fantazji seksualnych. Staraj się zamieś-cić w swoim opowiadaniu elementy, które pobudzą różne zmysły: smak, słuch, dotyk. Niech będą w nim zapachy i obrazy, wszystko to jest w seksie ważne, o czym niestety szybko się zapomina, ograniczając do czynności podstawowych. Jeśli w trakcie poczujecie przypływ pożądania, spróbujcie mimo wszystko zrezygnować, odłożyć, poczekać. Tym, co wpędza mózgi kochanków w rutynę, jest przede wszystkim przewidywalność

Testosteron - as w męskim rękawie Testosteron - as w męskim rękawie Fot. Shutterstock

Jeszcze będzie przepięknie

Nie zawsze jest łatwo, wiadomo, każdy ma mnóstwo obowiązków, ale faktem jest, że w pułapkę rutynowego seksu wpada się łatwiej, gdy i reszta życia staje się bardziej niż uregulowana: praca, dom, kolacja, sobota z przyjaciółmi, rodzinny obiad w niedzielę. Spróbuj od czasu do czasu wyrwać i siebie, i partnerkę z uścisku codzienności.

Więcej o:
Komentarze (14)
Precz z rutyną w łóżku (i nie tylko w nim)!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: tralalala

  Oceniono 15 razy 11

  Gó... z tego będzie: nie potraficie rozmawiać, czy iść na kompromisy - pokolenie srajbuka oczekuje jedynie "genialnych" przepisów jak powyżej... nie stworzycie prawdziwego związku, bo egocentrycy nie są do nich zdolni. Stado robiące sobie selfie i leczące kompleksy w mediach "społecznościowych" nie pojmuje co to dążenie do sensownego celu i pokonywanie przeszkód... a wiedza... jak powyżej: "cyfrowe średniowiecze"

 • marcin5050

  Oceniono 16 razy 4

  co kto lubi... my tam od ho,ho tak samo, mi to nie przeszkadza, a żonie- chyba też nie.Skąd wiem? po błogim uśmiechu na koniec...

 • Gość: asdfghjk

  Oceniono 2 razy 2

  Najlepiej jak każdy z partnerów zadba o seks własnoręcznie.
  Będziemy wtedy zawsze mieli dobry seks kiedy tylko najdzie nas ochota

 • Gość: Holek

  Oceniono 4 razy 2

  No jak ktoś tego nie rozumie to współczuję kobitom...

 • Gość: Anka

  Oceniono 3 razy 1

  Jak się coś lubi robić, to pomysły same przychodzą. Tak jak dobremu kucharzowi, dobrej gospodyni, dobremu pisarzowi czy malarzowi. A partaczem też można być w każdej dziedzinie, gdy nie wkłada się serca w swoją aktywność. Za podstawę uważam odwieczną prawdę: ...aby dwoje chciało naraz (i tego samego). Jak jedno lubi seks, a drugie kocha kasę i wypruwa żyły na zapełnienie konta w kolejnym banku, to sporadycznie zadowolą siebie nawzajem uprawiając seks.

 • Sebastian POLAND

  Oceniono 5 razy 1

  Zgadzam się, bez próby urozmaicenia wszystko się znudzi.
  W/g ostatnich badań poziom męskich i żeńskich hormonów spada w trakcie związku,dlatego z każdej strony trochę intencji trzeba...

 • asmall4

  Oceniono 25 razy 1

  Kobietom seks nudzi sie podobno po roku. A faceci go potrzebują codziennie. Przynajmniej zdrowi. Wniosek ?? Zmieniać kobietę co rok :D:D:D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX