15 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o MMA

Lewy prosty. Prawy. Sierp, hak i podbródkowy. Boks przy MMA to naprawdę nieskomplikowany sport. Bo w mieszanych sztukach walki masz konfrontację w stójce, w klinczu, obalenia i parter. A tylko w tej ostatniej płaszczyźnie można zaskoczyć przeciwnika na kilkadziesiąt różnych sposobów. Pora więc dowiedzieć się czegoś więcej o tym sporcie, tak by nikt nigdy nie zaliczył cię do niechlubnego grona 'Januszy MMA'.
Rękawice Rękawice Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Trenujesz MMA, a nie KSW!

- Dzień dobry, chciałbym się zapisać na zajęcia z KSW - usłyszał niejeden trener w klubach z całej Polski. A potem padał na matę znokautowany śmiechem. Zapamiętaj! MMA to sport, KSW to organizacja, w której fighterzy rywalizują na zasadach MMA. To tak jak z koszykówką i NBA. Teraz wydaje ci się to prostsze?

NEWSY
Branżowe media są najlepszym źródłem wiedzy o MMA. W Polsce polecamy ci: Mmarocks.pl i Mma-news.pl. W anglojęzycznej wersji zaś Sherdog.com

ILE TO TRWA?
Standardowo walka w MMA trwa 3x5 minut. Na światowym poziomie walki mistrzowskie toczone są zaś na dystansie pięciu rund.

GALE
Chcesz być na bieżąco? Zaglądaj na strony organizacji: Fen-mma.com, Konfrontacja.co i Ufc.com

ANTYPROMOTOR
MMA złą sławę zyskało przez film ?Klatka? (2003) w reżyserii Sylwestra Latkowskiego, w którym walki powiązywał z subkulturą stadionowych chuliganów. Dziś o MMA słyszeli prawie wszyscy, a o dokumencie mało kto pamięta.

ILE TO TRWA?
Standardowo walka w MMA trwa 3 x 5 minut. Na światowym poziomie walki mistrzowskie toczone są zaś na dystansie pięciu rund.

DOPING
W Polsce żadna organizacja nie przeprowadza testów antydopingowych. W amerykańskiej UFC kontrola ta jest jedną z najbardziej restrykcyjnych w światowym sporcie.

ZRZUCANIE WAGI
Ważenie zawodników odbywa się zawsze na dzień przed walką. Bywa tak, że różnica w wadze zawodnika pomiędzy pomiarem a walką wynosi nawet 10 kg!

KLUBY
Najmocniejsze ekipy w Polsce? To z całą pewnością: Berkut Arrachion Olsztyn, Berserkers Szczecin, Ankos MMA Poznań, Gracie Barra Łódź czy stołeczne WCA Fight Team, S-4 Fight Club oraz Nastula/Okniński MMA.

ZAWODY AMATORSKIE
Chcesz spróbować swoich sił w MMA? Zapisz się na zawody Amatorskiej Ligi MMA - ALMMA (almma.pl). 2 kwietnia zaś na Stadionie Narodowym odbędzie się Amatorski Puchar Polski MMA Real Pharm.

GRY
MMA to nie tylko mata, ring i klatka, ale też... zabawa. Na smartfona możesz pobrać za darmo gierkę EA Sports UFC.

Zawodnicy MMA w zwarciu Zawodnicy MMA w zwarciu Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

To nie wolna amerykanka

Ci, którzy myślą, że MMA to walka bez zasad, mylą się. Poszczególne organizacje mają własne przepisy (w jednych walczy się w klatce, w innych w ringu, w jednych są dopuszczalne uderzenia łokciami, w innych nie). Są jednak pewne zasady obowiązujące wszystkich. Zawodnicy nie mogą m.in. wkładać palców w oczy, łapać za spodenki i rękawice przeciwnika, przytrzymywać się lin lub siatki, bić w tył głowy (wszystko za linią ucha jest tyłem głowy), gryźć, zakładać dźwigni na małe stawy (np. wyłamywać palce) czy kopać w głowę leżącego przeciwnika (poza kilkoma azjatyckimi organizacjami).

UFC UFC Fot. UFC

Największe organizacje

Kibice MMA nie mają wątpliwości. Najlepszą i największą organizacją w świecie MMA jest amerykańska UFC, która ma zakontraktowanych ponad 500 zawodników (w tym Polki i Polaków - mistrzynię Joannę Jędrzejczyk, Bartosza Fabińskiego czy Krzysztofa Jotkę). Dalej jest Bellator, World Series of Fighting czy rosyjska organizacja M-1 Global. Ostatnio na rynku uaktywnili się Japończycy i ich Rizin (z legendarnym Fedorem Emelianenką). W Polsce (i pewnie w Europie) prym wiodą KSW oraz FEN.

Kalafiory

Tak jak znakiem rozpoznawczym bokserów są złamane nosy, tak zawodników MMA (i zapaśników) często można poznać po tzw. kalafiorach na uszach. Ta deformacja powstaje podczas uderzeń w uszy oraz zgniatania ich w walce w klinczu lub parterze. Czasem (nie tylko ze względów estetycznych) konieczne bywa przeprowadzenie zabiegu operacyjnego korygującego tę deformację (może powodować m.in. problemy ze słuchem).

Muhammad Ali też bił się w MMA

Mało kto wie, że jeden z najlepszych bokserów w historii również stoczył walkę na zasadach, które dziś nazwalibyśmy MMA. Odbyła się w 1976 r. w Tokio, a przeciwnikiem Alego był japoński zapaśnik Antonio Inoki, który w przeciwieństwie do Amerykanina walczył w niej na gołe pięści. Po piętnastorundowym boju sędziowie ogłosili... remis.

Obalenie Obalenie Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Techniki w MMA

WEJŚCIE W NOGI I OBALENIE (na zdjęciu powyżej)
Jedna z podstawowych technik, która ma na celu przeniesienie walki ze stójki do parteru.

SPRAWL
Obrona przed wejściem w nogi i obaleniem, technika zapaśnicza polegająca na odrzuceniu nóg w tył z jednoczesnym przyciśnięciem bioder do maty.

SprawlFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

 

GILOTYNA
Duszenie, które można założyć w stójce (jak na zdjęciu) lub (najczęściej) przy próbie obalenia, gdy głowa atakującego zawodnika znajduje się w okolicach bioder broniącego się.

GilotynaFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Klincz Klincz Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Techniki w MMA

KLINCZ PRZY SIATCE (na zdjęciu powyżej)
Element walki często nudzący kibiców. Dla zawodnika to jednak ciężka walka o wypracowanie dominującej pozycji.

SUPERMAN PUNCH Z ODBICIEM OD KLATKI
W MMA praktycznie wszystkie techniki uderzane wywodzą się z innych sportów walki (karate, boks, kickboxing). Jest jednak jedno uderzenie, zapożyczone wprawdzie z muay thai, ale stosowane wyłącznie w MMA. To właśnie superman punch z odbiciem od klatki.

Superman punchFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

 

SLAM
Technika niszcząca z potężną siłą, takiej też siły wymagająca od zawodnika, który chce ją zastosować. Slam to wyniesienie przeciwnika, a następnie ciśnięcie nim o ziemię.

SlamFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Garda Garda Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Techniki w MMA

GARDA (na zdjęciu powyżej)
Coś kompletnie innego niż w boksie. To pozycja defensywna w parterze, mająca na celu utrudnienie ataku i przygotowanie się do przejścia do kontry np. poprzez dźwignię.

BALACHA
Dźwignia na łokieć.

BalachaFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

 

KIMURA
Czyli klucz na rękę.

KimuraFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Duszenie Duszenie Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Techniki w MMA

TRÓJKĄT NOGAMI (na zdjęciu powyżej)
Duszenie wykonywane z gardy.

DUSZENIE ZZA PLECÓW
Bardzo popularna w ostatnim czasie technika, kończąca przed czasem wiele pojedynków.

DuszenieFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

 

DŹWIGNIA SKRĘTNA NA NOGĘ
To jeden z tzw. leglocków. Technika wykonywana stosunkowo rzadko, jednak piekielnie skuteczna. Do jej światowych specjalistów zalicza się Marcina Helda oraz Brazylijczyka Rousimara Palharesa.

DźwigniaFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Krucyfiks Krucyfiks Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Techniki w MMA

KRUCYFIKS (na zdjęciu powyżej)
Polega na "wyłączeniu" obu rąk przeciwnika, tak aby bezkarnie można mu było zadawać ciosy w parterze. Tak m.in. Michał Materla pokonał Tomasza Drwala na KSW.

DOSIAD I GROUND AND POUND
To zdobycie pozycji absolutnie dominującej w parterze, co często łączy się z ciosami (np. tzw. młotkami) kończącymi walkę.

DosiadFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

 

STOMP NA BRZUCH
To kopnięcia przypominające wgniatanie czegoś w ziemię, w większości federacji dozwolone tylko na brzuch, w legendarnej japońskiej organizacji Pride dopuszczano stompy również na głowę.

StompFot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Więcej o: