Jak prasować koszulę?

'Człowiek popada w ruinę jeśli nie nosi odświętnych ubrań' - twierdził XIX-wieczny filozof Thomas Carlyle. Od tamtej pory minęło sporo czasu, są jednak rzeczy, które pozostają niezmienne. Twoja elegancka koszula nie tylko musi być śnieżnobiała, ale też wyprasowana. Oto sześć kroków do ideału bez zagięć i fałdek.
Prasowanie koszul Prasowanie koszul Rys. Paweł Rygol

Kołnierzyk

To jeden z najważniejszych elementów koszuli. Jego niedoskonałości nie ukryjesz pod marynarką. Dlatego właśnie od jego rogów zaczynasz prasowanie, tak aby uniknąć zagnieceń na materiale. Najpierw jego lewa strona, potem prawa.

Prasowanie koszuli Prasowanie koszuli Rys. Paweł Rygol

Po kołnierzyku kolej na ramiona i karczek

(Zgadza się: to tylna, górna część koszuli). Zaczynasz od środkowej części. Potem naciągasz ramię na węższą część deski i prasujesz od krawędzi aż do środka.

Prasowanie koszuli Prasowanie koszuli Rys. Paweł Rygol

Pora na mankiety

Najprościej, jeśli masz pojedynczy mankiet z guzikiem. Rozkładasz go (guzikiem do góry), potem go prasujesz. Przy mankietach podwójnych: rozkładasz i prasujesz całą powierzchnię, składasz i raz jeszcze prasujesz na zagięciach.

Prasowanie koszuli Prasowanie koszuli Rys. Paweł Rygol

Z mankietów przechodzisz na rękawy

Są dwa sposoby ich prasowania: na kant lub na okrągło. Do tej drugiej opcji potrzebujesz jednak oręża w postaci rękawnika (to taka mała deska do prasowania). Uzbrojony musisz być także w nie lada umiejętności i cierpliwość. Pozostaje więc... kant. Rękaw prasuj od połowy długości od środka do zewnątrz.

Prasowanie koszuli Prasowanie koszuli Rys. Paweł Rygol

Tył koszuli, czyli plecy

Naciągnij materiał na deskę lewą stroną do góry (dół koszuli w kierunku szerszej części deski). Prasujesz od karczka w dół.

Prasowanie koszuli Prasowanie koszuli Rys. Paweł Rygol

Pora na finiszowanie, czyli tył koszuli

Rozłóż na desce połowę koszuli guzikami do góry, prasuj do zewnętrznej strony deski.

Bagaż na taśmie na lotnisku Bagaż na taśmie na lotnisku Fot. Shutterstock

Sposób w delegacji:

Wyjąłeś z walizki wygniecioną koszulę, niedługo ważne biznesowe spotkanie, a nigdzie nie widać żelazka? Pędem do łazienki. Odkręć prysznic z gorącą wodą, tak aby powstało dużo pary. Powieś tam (najlepiej w samej kabinie prysznicowej) koszulę. Po kilkunastu minutach takiej łaźni parowej powinieneś pozbyć się zagnieceń.

Garnitur Garnitur fot. Jacek Marczewski

Dodatkowe rady

Jeśli walczysz z ciemną koszulą, najlepiej zrobisz prasując ją przez ściereczkę. Unikniesz świecenia się materiału.

Jeśli koszula jest bardzo pognieciona - popsikaj ją delikatnie wodą (nie wszystkie żelazka mają taką funkcję).

Jeśli często masz problem z prasowaniem swoich mocno wygniecionych koszul - zadbaj o nie już na etapie prania i suszenia. Nie pierz ich wtedy, gdy pralkę masz już wypchaną po brzegi (po takim praniu będą wyglądały naprawdę źle). Uprane koszule szybko wyjmuj z pralki i wieszaj do wyschnięcia, tak aby nie gniotły się jeszcze dodatkowo, leżakując niepotrzebnie w bębnie.

Więcej o: