Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów?

Faceci też mają wstydliwe sekrety. - Wejdziesz na górę? - zapytała po wizycie na nocnym seansie. - Chciałbym, ale muszę wracać nakarmić glonojady - wykręciłeś się, bo wiadomo: wieczór z nią, to może i poranek, a to oznacza, że musiałbyś zdjąć buty, a wcale nie jesteś przekonany, czy aby na pewno dobrze pachną.
Buty Buty Rys. Paweł Rygol

1. Tea time!

Tym razem jednak nie o piątej po południu, a w nocy. Jeśli twoje buty są przepocone, ratunkiem dla nich może być... herbata w saszetkach. I co ważne, wcale nie musi to być najdroższa na świecie Da Hong Pao ani żadna inna wysokogatunkowa. Wystarczy ta licha ekspresowa, którą znasz z telewizyjnych reklam. Kilka torebeczek włóż na noc do każdego buta. Po co? Herbata świetnie wchłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy.

Kotecek Kotecek Rys. Paweł Rygol

Kotecek

Znasz te opowieści bardziej doświadczonych kumpli, którzy powtarzali ci, żebyś trzymał się z dala od samotnych kobiet z kotami? Na chwilę o nich zapomnijmy. Znajdź taką, która ma kota. Potem podwędź mu trochę żwirku (tak, czystego). Wsyp do butów - podstawowe zadanie kociego żwirku to pochłanianie brzydkich zapachów i wilgoci. Ale pamiętaj o jednym: tak przygotowane buty schowaj przed kotem. Inaczej złośliwiec może zostawić ci tam niespodziankę.

Buty Buty Rys. Paweł Rygol

Soda i odkurzacz

Zrób włam do kuchni. Znajdź sodę oczyszczoną. Zasyp nią wnętrze każdego buta (wystarczą 2-3 łyżeczki). Zostaw je w spokoju na kilka godzin. Soda ma takie samo działanie jak wspominana już herbata i żwirek. Minusem tego rozwiązania jest trudność, jaką możesz mieć z wytrzepaniem tego środka z obuwia. Wtedy okazuje się, że odkurzacz jednak może być do czegoś przydatny.

Cytryna Cytryna Rys. Paweł Rygol

Cytryna & szałwia

Pora na następny krok. Teraz nie tylko będziesz pozbywał się przykrego zapachu, ale możesz też sprawić, że twoje buty będą pachnieć świeżo. Zorganizuj sobie lniane woreczki, a potem wrzuć do nich skórkę z cytryny i listki szałwi. Ten zestaw zostaw w butach tradycyjnie na noc.

Buty Buty Rys. Paweł Rygol

Winter is coming

Zjedz wszystkie mrożonki i kotlety od mamy. Będziesz potrzebować miejsca w zamrażalniku. Buty, z którymi masz problem, szczelnie zawiąż w foliowym worku. Dopiero tak zabezpieczone umieść w zamrażalniku. Cel? Musisz zafundować bakteriom odpowiedzialnym za nieprzyjemny zapach prawdziwą epokę lodowcową. Gdy one znikną, zniknie problem.

Buty Buty Rys. Paweł Rygol

SPA dla stóp

Domowe sposoby domowymi sposobami, ale nie po to mamy osiągnięcia nauki, żeby z nich nie korzystać. Zainwestuj w specjalne wkładki do butów. Nie wyrzucaj też tych małych woreczków z napisem "silica gel", które często są w pudełkach po butach. Świetnie absorbują wilgoć. Są też dezodoranty, nie tylko do stóp (hamujące pocenie), ale też do samych butów.

Więcej o: