Urok dawnych czasów - warszawskie bary mleczne, które musisz odwiedzić

Bary mleczne, paradoksalnie, nie są dla wszystkich. Trzeba darzyć sympatią ten specyficzny klimat. Jeśli lubicie nostalgiczne powroty do przeszłości, koniecznie odwiedźcie te miejsca. Jeśli nie - i tak odwiedźcie. Polubicie.
Bar Mleczny Prasowy Bar Mleczny Prasowy Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Śródmieście: Bar Prasowy

Znajomi z Krakowa, którzy odwiedzają nas co jakiś czas zawsze proszą: "Chodźmy do Prasowego!". Ten kultowy już lokal z ul. Marszałkowskiej jest starszy od Pałacu Kultury i Nauki - swoją kulinarną misję pełni od 1954 roku.

Ale jeszcze kilka lat temu przyszłość tego miejsca była poważnie zagrożona. W 2011 roku bar został zamknięty. Na szczęście dla fanów domowego jedzenia, dzięki protestom mieszkańców i społeczników, Prasowy powrócił na kulinarną mapę Warszawy. Jak pisał Maciej Nowak na łamach "Gazety Wyborczej": "Dziś to najefektowniejszy mleczak stolicy, odrestaurowany z wielką troską o przeszłość. Ocalono posadzki z ceramicznych płytek, zachowano biało-czarną kolorystykę wnętrza oraz kraciaste ceraty na stolikach".

Bar Prasowy odwiedzają nie tylko urzędnicy i pracownicy okolicznych biur. To miejsce znane również warszawskim hipsterom. No tak - przed całonocną imprezą na Placu Zbawiciela dobrze jest porządnie zjeść.

Warto nadmienić, że w Prasowym odbywają się także różne przedsięwzięcia kulturalne.

***

Macie swoje ulubione miejsca w waszych dzielnicach? Możecie zgłosić w konkursie www.mojawawakonkurs.pl

Bar Familijny Bar Familijny fot. Igor Nazaruk

Śródmieście: Bar Mleczny Familijny

To bodaj jedno z niewielu miejsc w stolicy, gdzie można spotkać przedstawicieli niemal każdej warstwy społecznej. Jak pisał portal "Metrowarszawa.pl", Familijny to najbardziej egalitarny lokal w stolicy.

Jeśli chodzi o wystrój - dominuje prostota. Wewnątrz Familijnego czas tak jakby się zatrzymał. Gdy na jakiś czas zamknięto Prasowy, to właśnie lokal z Nowego Świata stał się najpopularniejszym (no, może obok Bambino, o którym później) barem mlecznym w okolicach Śródmieścia. Niech o atrakcyjności umiejscowienia świadczy fakt, że w sąsiedztwie znajduje się kilka biur poselskich.

Jak słyszymy od znajomych, również wegetarianie wyjdą z Familijnego usatysfakcjonowani. Zdarza się, że by znaleźć wolny stolik należy odstać swoje w kolejce.

***

Macie swoje ulubione miejsca w waszych dzielnicach? Możecie zgłosić w konkursie www.mojawawakonkurs.pl

Bar Sady Bar Sady fot. Igor Nazaruk

Żoliborz: Bar Mleczny Sady

Bar na Sadach Żoliborskich z zewnątrz wygląda niepozornie. W środku jest już dużo lepiej - każdy posiłek tam to wciąż nostalgiczna podróż do dawnych lat, mimo że samo miejsce zostało odrestaurowane i gruntownie odświeżone. Także menu to przegląd tego, co najlepsze w barach mlecznych. Klienci w szczególności polecają omlety.

Pawilon, w którym mieszczą się Sady powstał jeszcze w latach 60., a za jego projekt odpowiadała Halina Skibniewska.

Na jednej ze ścian wisi zdjęcia Małgorzaty Domagalik i Krzysztofa Ibisza pozujących z pracownikami lokalu. A goście opowiadają, że w Sadach często spotykają i posłów i celebrytów.

***

Macie swoje ulubione miejsca w waszych dzielnicach? Możecie zgłosić w konkursie www.mojawawakonkurs.pl

Tanie obiady w Warszawie Tanie obiady w Warszawie Fot. Przemek Wierzchowski/Agencja Gazeta

Śródmieście: Bar Mleczny Bambino

To prawdopodobnie najsłynniejszy - po Prasowym - bar mleczny w Warszawie. Swego czasu wizytą w tym miejscu chwaliła się nawet Doda. Ciężko spacerować ul. Kruczą i nie dojrzeć charakterystycznego lokalu.

Nie podejmiemy się wyboru najsmaczniejszego dania z Bambino. Ważne, że w menu króluje klasyka i prostota. Schabowy, mielony, wątróbka, klopsy - każdy znajdzie coś dla siebie! Jedynym minusem może być sam wystrój - stosunkowo nowoczesny jak na bar mleczy. Jak w "Misiu" się nie poczujemy. Za to dobrze zjemy - jak najbardziej!

***

Macie swoje ulubione miejsca w waszych dzielnicach? Możecie zgłosić w konkursie www.mojawawakonkurs.pl

Bar Rusałka Bar Rusałka Fot. Igor Nazaruk

Praga: Bar Mleczny Rusałka

Ze Śródmieścia przenosimy się na Pragę. Wystrój, atmosfera, zapachy - typowy bar mleczny pełną gębą! Obecny na Pradze właściwie od zawsze. No, a już na pewno od bardzo dawna.

Lokal nie jest duży, więc bez przerwy sprawia wrażenie pełnego. Klienci podkreślają, że dania są smaczne, a porcje ogromne (zwłaszcza w stosunku do ceny). Warto podkreślić, że Rusałka jest jednym z nielicznych barów mlecznych, który nie został zmanierowany przez łaknących oryginalności hipsterów.

***

Macie swoje ulubione miejsca w waszych dzielnicach? Możecie zgłosić w konkursie www.mojawawakonkurs.pl

Bar Ząbkowski Bar Ząbkowski Fot. Igor Nazaruk

Praga: Bar Mleczny Ząbkowski

To najstarszy bar mleczny na Pradze - liczy sobie już ponad 50 lat! Jak sama nazwa wskazuje, mieści się na rogu ul. Ząbkowskiej i Targowej. Choć nie wygląda już tak jak kiedyś, wciąż jest osobnym zjawiskiem na kulinarnej mapie Warszawy. Chcący doświadczyć klimatów lat 70. nie mają tu czego szukać (lokal gruntownie odnowiono), za to wielbiciele domowego jedzenia - tak! Ponoć klienci najbardziej gustują w pierogach.

W Ząbkowskim można często spotkać obcokrajowców. Wielu warszawiaków zabiera tam swoich gości zza granicy. Ponoć to jedno z tych praskich miejsc, którym naprawdę warto się chwalić.

***

Macie swoje ulubione miejsca w waszych dzielnicach? Możecie zgłosić w konkursie www.mojawawakonkurs.pl

Bar mleczny Bar mleczny Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta

Ochota: Bar Mleczny Biedronka

Z Pragi wędrujemy na Ochotę. Na ul. Grójeckiej cofniemy się w czasie - bar zlokalizowany pod numerem 79 jest jakby żywcem wyjęty ze złotej ery mleczaków. Dodatkowo często goszczą tam ludzie starsi, którzy nie stronią od opowieści o dawnej Warszawie. Miejsce szczególnie przyjazne fanom wszelakich zup.

***

Macie swoje ulubione miejsca w waszych dzielnicach? Możecie zgłosić w konkursie www.mojawawakonkurs.pl

Więcej o:
Komentarze (34)
Urok dawnych czasów - warszawskie bary mleczne, które musisz odwiedzić
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gosc

  Oceniono 24 razy 24

  Nowego Swiata??? Czy to pisal nowoprzybyly warszawiak, ktory rowniez nie mialby bladego pojecia gdzie jest Dworzec Poludniowy?

 • Gość: machno

  Oceniono 17 razy 17

  Prasowy to słaba podróbka.

 • irokaro

  Oceniono 12 razy 10

  bar prasowy nie powinien byc zamieszczony w wykazie bo ma tyle wspolnego z mlecznym co wrobel z wrona! jadlo-dajnia dla hipsterow. jakos fatalna. ceny wysokie.Nie ma nic wspolnego z mleczakiem!

 • Gość: lokator

  Oceniono 6 razy 6

  bardzo smacznie gotują i miła obsługa--polecam. Od kilkudziesięciu lat odwiedzam go.

 • Gość: gft

  Oceniono 7 razy 5

  Jeszcze na studiach, zamiast do Familijnego, przechodziłem przez Aleje i szedłem na omlet do Szwajcarskiego, który mieścił się przy Nowym Świecie tuż przed lub tuż za ulicą Mysią.
  Szkoda, że wiatr zmian wywiał z Krakowskiego Przedmieścia Karalucha.

 • Gość: filip

  Oceniono 9 razy 5

  brakuje Baru Gdańskiego z Andersa.

 • Gość: KAJA

  Oceniono 4 razy 4

  Jeszcze Bar Gdański na ul.Gen.Andersa 33 Miła obsługa a i jedzonko OK!

 • Gość: motyl

  Oceniono 6 razy 4

  polecam Biedronkę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX