Akademia stylu: jak nosić krawat

Krawat to od zawsze modny męski dodatek, który nie tylko dodaje strojowi elegancji. Różnorodność wzorów, kolorów i węzłów daje możliwość podkreślenia indywidualnego stylu.
Sebastian Piskała, doradca Balthazar Private Tailors Sebastian Piskała, doradca Balthazar Private Tailors fot. Paweł Kiszkiel, archiwum prywatne

Jak nosić krawat?

Tylko odpowiednio dobrany krawat wysokiej jakości może być ozdobą  stroju. Najlepsze uszyte są z naturalnych tkanin: jedwabiu, kaszmiru,  wełny albo dzianiny (tzw. skarpety, aktualnie bardzo modne).

Najważniejsze zasady:

- koniec krawata nigdy nie może opadać poniżej paska, jego czubek musi kończyć się tuż przed linią pasa spodni;

Akademia stylu: jak nosić krawat, moda męska, akademia stylu, krawat, krawat Seven Fold Tie -  wąski koniec krawata nie może być dłuższy od szerszego;

-  krawat nie może być wsunięty do spodni;

-  nie skręcaj krawata podczas wiązania - częsty błąd widoczny w węźle;

-  zawsze rozwiązuj i roluj krawat, nie przechowuje się zawiązanych krawatów, gdyż można na stałe odkształcić tkaninę, z której są uszyte;

-  do białej koszuli pasuje każdy krawat;

-  trudno jest zestawić ze sobą wzorzystą koszulę z wzorzystym krawatem; dla odważnych mała podpowiedź: dobrze wygląda duet wzorów małych z dużymi;

-  krawaty w paski są poważne i konserwatywne, te we wzorki, kwiatki i esy-floresy świadczą o swobodniejszym stylu;

-  krawaty z bohaterami z kreskówek - tylko na kinderbal, a najlepiej wcale;

-  mężczyźni o masywnych szyjach powinni nosić wydłużone, wąskie węzły;

-  panowie z długimi szyjami i wąskimi twarzami dobrze będą wyglądać z szerszymi wiązaniami;

-  krawat i chusteczka o tym samym wzorze i kolorze wyglądają przesadnie poprawnie i nudno. Lepiej, ciekawiej i modniej zestawić koszulę, krawat i chusteczkę w różnych kolorach.

Sebastian Piskała, doradca Balthazar Private Tailors

Akademia stylu: jak nosić krawat. Na zdjęciu węzeł windsorski Akademia stylu: jak nosić krawat. Na zdjęciu węzeł windsorski fot. Paweł Kiszkiel

Jaki węzeł , co dla kogo?

Większość mężczyzn wiązania krawata uczy się od swojego ojca lub dziadka. Trzeba jednak wiedzieć, że "rodzinny węzeł" wcale nie musi pasować do kształtu twojej twarzy oraz krawatów i koszul, które masz w szafie. Warto znać przynajmniej trzy sposoby wiązania krawatów i w zależności od rysów twarzy oraz typu kołnierzyka wybierać odpowiedni.

Windsorski: węzeł duży i symetryczny, świetny do kołnierzyków cut away (tworzących kąt rozwarty). Zawiązany na wąskim krawacie pasuje do każdego rodzaju kołnierzyka, tuszuje zbyt długą szyję, ale nie nadaje się do okrągłej twarzy.

Akademia stylu: jak nosić krawat, moda męska, akademia stylu, krawat, krawat - węzeł na cztery

Na cztery (four-in-hand): węzeł prosty, wąski, asymetryczny, wyszczuplający szyję, nadaje się do każdego rodzaju koszuli, nie pasuje do szczupłej twarzy.

Akademia stylu: jak nosić krawat, moda męska, akademia stylu, krawat, Krawat - węzeł podwójną pętlą

Z podwójną pętlą: tzw. węzeł księcia Alberta, nowoczesny, o wyważonych proporcjach - pasuje do każdej twarzy i na każdą okazję.

Akademia stylu: jak nosić krawat Akademia stylu: jak nosić krawat fot. Paweł Kiszkiel

Seven Fold Tie - krawat z najwyższej półki

Tradycyjny krawat uszyty jest z kilku kawałków materiału. Model z najwyższej półki, dla wtajemniczonych krawaciarzy, to tzw. seven fold tie, czyli ręcznie szyty krawat zrobiony z jednego kawałka czystego jedwabiu, poprzez odpowiednie, trudne do uzyskania, 7-warstwowe złożenie. Kwadrat jedwabiu składany jest siedem razy, tak żeby otrzymać odpowiedni kształt - taką sztukę opanowali jedynie mistrzowie szycia luksusowych krawatów. Najlepsi specjaliści w tym fachu pochodzą z Neapolu. Legendarny neapolitański krawat zrobiony jest z drukowanego, wzorzystego jedwabiu w intensywnych kolorach.

Model seven fold tie różni się od tradycyjnego przede wszystkim tym, że ma większą objętość, uzyskiwaną dzięki wielu warstwom materiału oraz poprzez odpowiednią grubość tkaniny. Ponadto siedmiowarstwowy krawat nie ma dodatkowej wewnętrznej warstwy wełnianego wkładu stosowanego w tradycyjnych "zwisach".

Ze względu na swoją konstrukcję pięknie się układa.

Więcej o:
Komentarze (3)
Akademia stylu: jak nosić krawat
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Butonierka

  Oceniono 3 razy 3

  Damn... Krawat powinien kończyć się w połowie klamry paska. Element noszony w brustaszy to poszetka. Chusteczka to jest do nosa... Dodajcie też, że nie powinno nosic się krawatów do koszul z krótkim rękawem, a najlepiej wgl nie powinno nosić się takich koszul.

 • Kamil Ogórek

  0

  Co to za chisteczka o której wspomina autor? Sądzę że pisząc poradnik na miejscu byłoby operować fachowymi określeniami. Dobrze byłoby ową "chusteczkę" nazywać poszetką. Poza tym warto wspomnieć że absolutnie nie powinno się zestawiać identycznego wzoru poszetki i krawatu a raczej dobierać je kolorystycznie lub na zasadzie kontrastu. Kolejna sprawa, krawat nie powinien kończyć się ponad pasem lecz sięgać połowy klamry paska i może się mylę ale węzeł nazwany "węzłem księcia Alberta" wygląda mi raczej bardziej na Victorię. Prince Albert powinien mieć widoczny podwójny węzeł.

 • tymon.kr

  Oceniono 3 razy -3

  Uwielbiam stylowe, wyróżniające się krawaty! Mam pracę, gdzie garnitur muszę nosić codziennie, więc staram się poszaleć chociaż z krawatami. Kocham włoski styl i materiały takie jak tutaj: www.manabri.pl/krawaty-jedwabne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX