Marynarka i koszula: jakie wzory łączyć

W ten deseń! Dowiedz się z czym połączyć tweedową marynarkę, by zestaw nie wyglądał nudno i staroświecko. Z pomocą przychodzi wzorzysta koszula. oto przykłady.
Jodełka Jodełka Zdjęcia: ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż)

Jodełka

Oficjalna moda męska to zbiór twardych zasad. Ich znajomość to podstawa elegancji i klasy, a nieznajomość - ryzyko obciachu. w Akademia stylu  przypomnimy najważniejsze przykazania dresscode'u i dzielimy się sprawdzonymi radami.

Jodełka czyli ukośnie, nachodzące na siebie paski na marynarce, wyglądem przypominające miniaturową choinkę, doskonale komponują się z paskami i drobną kratą ? koniecznie kolorową.

Krata Glencheck Krata Glencheck Zdjęcia: ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż)

Krata Glencheck

W brązowym kolorze w zestawie z niebieską koszulę w kratkę vichy to przepis na nowoczesną klasykę. Wzór vichy to jednakowej wielkości kwadraty w dwóch kolorach, przy czym jeden z nich jest zawsze biały).

Co to jest tweed?

Wełniany materiał utkany z włókien różnych kolorów. Używany najczęściej do szycia zimowych marynarek. Dawniej ubrania tweedowe były ciężkie, szorstkie, sztywne - idealnie chroniły przed zimnem, wiatrem i deszczem. Dziś wełny Są miękkie, miłe w dotyku, eleganckie. Jedynie skórzane łaty na łokciach przypominają o ich rustykalnym charakterze.

Krata Księcia Walii Krata Księcia Walii Zdjęcia: ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż)

Krata Księcia Walii

Kolorowa krata nałożona na kratkę (deseń znany również pod nazwą Glencheck, a we Francji prince de Galles). Dobrze jeśli kolor koszuli nawiązuje do koloru grubej kraty w marynarce.

Warto wiedzieć:

Łącząc dwie kraty, pamiętaj, by wzory różnił się wielkością - im większa różnica, tym lepiej, przy czym w klasycznych zestawach deseń na marynarce powinien być większy. Jeśli marynarka ma bardzo drobny wzór (np. malutką pepitkę), wybierz koszulę gładką.

Glencheck bold Glencheck bold Zdjęcia: ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż)

Glencheck bold

Gruba krata występująca w tym wzorze sprawia, że tkanina ma rustykalny charakter. Warto połączyć ją z nowoczesnymi koszulami w soczystych kolorach.

 

Warto wiedzieć:
Łącząc dwie kraty, pamiętaj, by wzory różnił się wielkością ? im większa różnica, tym lepiej, przy czym w klasycznych zestawach deseń na marynarce powinien być większy. Jeśli marynarka ma bardzo drobny wzór (np. malutką pepitkę), wybierz koszulę gładką.
Oczko? Oczko? Zdjęcia: ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż)

Oczko

Z tkaniny w drobne oczka powstają klasyczne marynarki, choć na pierwszy rzut oka materiał wydaje się dość awangardowy. Niebieski kolor, w którym każdy dobrze wygląda, fajnie zestawić np. z zielenią lub fioletem.

Pepitka Pepitka Zdjęcia: ANDRZEJ KRASOWSKI (montaż)

Pepitka

A to już pepitka, zwana również kratką pasterza. To stary brytyjski wzór występujący w różnych kolorach. Dzięki temu, że wzór jest drobny i regularny, dobrze łączy się z innymi deseniami ? nawet malutkimi kwiatkami.

STYLIZACJA: Wojciech Oracz, Sebastian Piskała/Balthazar Private Tailors www.balthazar.pl

Więcej o:
Komentarze (2)
Marynarka i koszula: jakie wzory łączyć
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • sraczka_po_imprezie

    Oceniono 4 razy 2

    Każdy kraj ma swoje własne zasady mody. To co w jednym uchodzi za ciekawy styl, w innym będzie "wiochą". W Niemczech można założyć sobie obrożę i skórzane portki i jest się elegancko ubranym mężczyzną, we Francji można nosić kobiece mankiety i nikt Cię nie weźmie za parówę, a w Polsce można łączyć kratkę z kratką. Spędziłem ponad pół życia w krajach anglosaskich i zapewniam, że takie połączenie to byłby tam "gangnam style". Chociaż pasowałoby do słowiańskiego akcentu :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX