Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko

Modę zapoczątkował MacBook Air, za Apple'em jak zawsze podążyli pozostali producenci. No, bo kto by nie chciał notebooka, który jest szybki, piękny i supercienki, a przy tym - choć nie jest tani - nie kosztuje też fortuny?
1 Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko -  Acer Aspire Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko - Acer Aspire fot. Łukasz Falkowski, Mexrix/Shutterstock

Prawda ludowa głosi, że notebook może być szybki, przenośny i tani - pod warunkiem że zrezygnujesz z jednej z tych cech. Znaczenie pojęć "szybki", "przenośny" i "tani" ewoluuje wraz z rozwojem technologii. Jeszcze kilka lat temu laptop kosztował kilka tysięcy złotych. Dziś najtańsze kupisz już za 1500 zł. Coraz bardziej energooszczędne procesory i ekrany pozwoliły na wydłużenie czasu pracy na baterii. Miniaturyzacja podzespołów umożliwiła skonstruowanie cieńszej obudowy. Krok po kroku: trochę szybciej, taniej, bardziej mobilnie.

Aż tu nagle pojawiły się ultrabooki, które anulowały dotychczasowe reguły gry. Może być i wydajnie, i przenośnie, i w miarę niedrogo. Rewolucja. Tak przynajmniej twierdzą producenci.

 

Ultra, czyli jaki?

Według Intela ultrabook (a raczej Ultrabook™ - to zastrzeżony znak należący do tej firmy) jest komputerem wyposażonym w energooszczędny wariant procesora Core i3/i5/i7 (można rozpoznać go po literce "M" w nazwie - np. Core i5 2467M), nie grubszym niż 18-21 mm, pracującym na baterii powyżej 5 godz. (rekomendowane osiem) i uruchamiającym się ze stanu hibernacji w mniej niż 7 s. Tyle definicja. Jeśli chodzi o pozostałe parametry, w tym przekątną ekranu, masę, obecność napędu optycznego oraz rodzaj pamięci, Intel nie ustalił wytycznych. Ustaliły się same. Większość ultrabooków ma ekran 11-14 cali, nie odtwarza płyt, korzysta z dysków SSD, waży do półtora kilo. Wystarczą do pracy, a nawet można pograć.

Cena: od 4000 zł w górę.

 

Notebook po cięciach

Ultrabook powstał dzięki odchudzeniu zwykłego notebooka o to, co nie jest niezbędne. Po co komu czytnik DVD, jeśli mamy dostęp do internetu, a pendrive kosztuje tyle, co lunch w fast foodzie? Bateria złączy różnego rodzaju - od modemu telefonicznego zaczynając, na slocie ExpressCard kończąc - ustąpiła miejsca kilku portom USB. Niektóre ultrabooki są tak cienkie, że w ich obudowach nie mieści się tradycyjne gniazdko monitora VGA (zamiast niego są mniejsze porty, które wymagają dodatkowych przejściówek) ani złącze sieci ethernet (tutaj producenci rekomendują dokupienie zewnętrznej karty sieciowej na USB albo stosują różne pomysłowe konstrukcje). Najważniejsze zmiany kryją się tak naprawdę w środku: dotyczą zamiany dysku twardego HDD na flashowy SSD oraz rozwoju procesorów, które zintegrowano z kartą graficzną.

 

Intel motorem rewolucji

Wzorzec ustaliło przed czterema laty Apple MacBookiem Air, a ideę podchwycił Intel - producent procesorów i pamięci SSD. Firma przyspieszyła swoje energooszczędne procesory i zintegrowała z nimi dość wydajną kartę graficzną. Dzięki zwiększeniu skali produkcji ceny SSD spadły. Nie bez znaczenia było też kilkaset milionów dolarów przeznaczone przez Intela na promocję tej kategorii sprzętu. Producenci komputerów kolektywnie zainteresowali się ultracienkimi notebookami.

Zastąpienie zwykłego napędu dyskiem SSD przyspiesza działania notebooka znacznie bardziej niż wymiana na model z mocniejszym procesorem albo rozbudowanie pamięci (przynajmniej w standardowych, domowo-biurowych zastosowaniach). Dodatkowo SSD jest nieczuły na wstrząsy - co ma olbrzymie znaczenie w przypadku laptopa traktowanego (wreszcie!) jak sprzęt przenośny. Zintegrowanie w miarę wydajnej karty graficznej ("prawdziwi" gracze będą na to kręcić nosem, ale dla zwykłych użytkowników moc intelowskich układów jest zupełnie wystarczająca) pozwala odchudzić urządzenie i zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.

Im mniej części, tym niższa cena i tym mniejsza obudowa. Im mniejsze zapotrzebowanie na prąd, tym dłuższy czas pracy na baterii i/lub tym lżejszy akumulator. Wraz ze wzrostem energooszczędności i spadkiem liczby grzejących się komponentów można pozwolić sobie na ograniczenie chłodzenia, które też zajmuje miejsce i wymaga zasilania. Kółko się zamyka.

Pojawienie się ultrabooków to wystarczający powód, by wymienić "znośnego" laptopa na nowy model. Nawet jeśli sama nazwa się nie przyjmie, już niedługo każdy notebook będzie ultrabookiem. No bo komu chce się nosić te wszystkie kilogramy?

2

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, Apple

Apple MacBook Air 11/13*

Cena: 4400/5800 zł

Ekran: 11/13 cali; Maks. grubość: 1,7 cm; Waga: 1,08/1,35 kg; Czas pracy na baterii**: 4,5/6 godz.; Procesor: Intel Core i5 2467M, 1,6 GHz/2557M, 1,7 GHz; RAM: 2/4 GB; SSD: 64/128 GB; Inne: podświetlana klawiatura, Thunderbolt

Najstarszy w ultrabookowej rodzinie, nie lubi porównywania z pecetowym rodzeństwem. W końcu jest jedyny i wyjątkowy - jak każdy produkt Apple. Gdy jednak zajrzeć mu pod maskę, okazuje się, że ma bardzo wiele wspólnego z innymi modelami ultrabooków. Największe różnice to obudowa wykonana z jednego kawałka aluminium, złącze Thunderbolt (20-krotnie szybsze od USB, niestety ciągle mało popularne) i, oczywiście, system operacyjny. Reszta to szczegóły, w których jednak podobno tkwi diabeł.

 

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, Acer

Acer Aspire S3

Cena: 5500 zł

Ekran: 13 cali; Maks. grubość: 1,75 cm; Waga: 1,35 kg; Czas pracy na baterii: 4 godz.; Procesor: Intel Core i7 2637M, 1,7 GHz; RAM: 4 GB; SSD: 240 GB; Inne: HDMI

Najtańszy wariant S3 nie ma "prawdziwego" SSD tylko zestaw składający się z pamięci flash (20 GB) oraz dysku twardego (320 GB), dzięki czemu cenę komputera udało się ściąć do 3500 zł, tracąc jednak na wydajności i trwałości konstrukcji. Również pojemność akumulatora pozostawia nieco do życzenia. Opisywany model, który w pełni zasługuje na miano ultrabooka (czyli wyposażony w pełne SSD), nie jest już tak tani.

 

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, Asus

Asus Zenbook UX21E/UX31E

Cena: 3300/4800 zł

Ekran: 11/13 cali; Maks. grubość: 1,7 cm; Waga: 1,1/1,3 kg; Czas pracy na baterii: 3,5/5,5 godz.; Procesor: Intel Core i3 2367M, 1,4 GHz/i7 2677M, 1,8 GHz; RAM: 4 GB; SSD: 64/128 GB; Inne: DisplayPort, ethernet, przejściówki HDMI, VGA

Asus często zmienia zdanie w kwestii wyposażenia tego modelu - powyższe dane dotyczą wersji dostępnych aktualnie w polskich sklepach internetowych, chociaż nie można wykluczyć, że w momencie gdy ten numer "Logo" trafi do kiosków, specyfikacje będą nieco inne. To miłe, że producent dołącza wszystkie przejściówki.

 

*Jeśli dany producent ma w ofercie dwa modele ultrabooków, prezentujemy je w jednej ramce, oddzielając nazwy, ceny i specyfikacje ukośnikiem.

**Jeśli nie zaznaczono inaczej, podajemy czas pracy na baterii z włączonym Wi-Fi - według testów "Laptop Magazine" i serwisu Notebookcheck.

3

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, Samsung

Samsung serii 9

Cena: 3900/5000 zł

Ekran: 11/13 cali; Maks. grubość: 1,6 cm; Waga: 1,1/1,31 kg; Czas pracy na baterii: 6/5,5 godz. Procesor: Intel Core i3 2357M, 1,3 GHz/i5 2467M, 1,6 GHz; RAM: 2/4 GB; SSD: 64/128 GB; Inne: HDMI, podświetlana klawiatura

Samsung jako pierwszy odpowiedział na MacBooka Air - jego seria 9 jest na rynku już od dłuższego czasu. Lada chwila w sklepach powinny pojawić się odświeżone modele wyposażone w nowsze procesory. To może być dobra okazja do kupienia jednego z powyższych, nieźle wyposażonych i świetnie wykonanych komputerów za niższą cenę.

 

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, Acer

Acer Aspire S5

Cena: b.d.

Ekran: 13 cali; Maks. grubość: 1,5 cm; Waga: 1,35 kg Czas pracy na baterii: b.d.; Procesor: b.d.; RAM: b.d. SSD: b.d.; Inne: Thunderbolt

S5 w najcieńszym miejscu ma rekordowe 15 mm. Poza tym ciągle niewiele o nim wiadomo. Cenę i dokładne parametry poznamy prawdopodobnie na krótko przed tym, jak trafi do sklepów, wraz z premierą nowej generacji procesorów Intela (czyli wkrótce). Wtedy też zobaczymy na żywo pomysłowy patent z wysuwanym "drugim dnem", dzięki któremu Acer zmieścił standardowe porty w tak cienkiej obudowie.

 

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, Dell

Dell XPS 13

Cena: 5500 zł

Ekran: 13 cali; Maks. grubość: 1,8 cm; Waga: 1,35 kg Czas pracy na baterii: 9 godz. (offline, dane producenta); Procesor: Intel Core i5 2467M, 1,6 GHz; RAM: 4 GB; SSD: 128 GB; Inne: podświetlana klawiatura

Największą ciekawostką jest tu wyjątkowo cienka ramka wyświetlacza - dzięki niej 13-calowy ekran (Gorilla Glass) zmieszczono w obudowie o wymiarach typowych dla komputerów 12-calowych.

 

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, Lenovo

Lenovo IdeaPad U300s

Cena: 4000 zł

Ekran: 13 cali; Maks. grubość: 1,5 cm; Waga: 1,3 kg Czas pracy na baterii: 6 godz.; Procesor: Intel Core i5 2467M, 1,6 GHz; RAM: 4 GB; SSD: 128; GB Inne: HDMI

Nie ma podświetlanej klawiatury ani obudowy wykonanej z kosmicznych materiałów. Za to może być kolorowy. U300s ma też inną, niepodważalną zaletę - można go kupić od ręki i to za całkiem rozsądną kwotę.

 

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, HP

HP Envy 14 Spectre

Cena: 1400 dol.

Ekran: 14 cali; Maks. grubość: 2 cm; Waga: 1,81 kg Czas pracy na baterii: 9 godz. (dane producenta); Procesor: Intel Core i5 2467M, 1,6 GHz; RAM: 4 GB; SSD: 128 GB; Inne: ethernet, HDMI, podświetlana klawiatura

Zdecydowanie cięższy niż typowe ultrabooki - 14-calowy ekran robi swoje. Mimo to wart jest zainteresowania i to nie tylko ze względu na wyświetlacz o podwyższonej rozdzielczości (1600x900 pikseli) przykryty szybą Gorilla Glass oraz moduł NFC. Ma bardzo bogate wyposażenie, a deklarowany czas pracy bez ładowania imponuje. Nagroda Best of CES. Tylko ta cena...

4

 

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, Toshiba

Toshiba Portege Z830

Cena: 4500 zł

Ekran: 13 cali; Maks. grubość: 1,6 cm; Waga: 1,12 kg; Czas pracy na baterii: 7 godz.; Procesor: Intel Core i5 2467M, 1,6 GHz; RAM: 6 GB; SSD: 128 GB; Inne: ethernet, HDMI,  modem 3G, podświetlana klawiatura, VGA

Toshiba ma duże doświadczenie w produkcji niewielkich komputerów (linia Portege zadebiutowała w latach 90.). W porównaniu z innymi 13-calowymi ultrabookami Z830 jest wyjątkowo lekki i to - co ciekawe - wcale nie kosztem czasu pracy na baterii ani wyposażenia. W cienkiej obudowie zmieściły się nawet standardowe gniazdko ethernet oraz modem 3G.

 

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, Samsung

Samsung serii 5 Ultra

Cena: 1100 dol.

Ekran: 13 cali; Maks. grubość: 1,5 cm; Waga: 1,4 kg; Czas pracy na baterii: 6,4 godz. (dane producenta)  Procesor: Intel Core i5 2467M, 1,6 GHz; RAM: 4 GB; SSD: 128 GB; Inne: ethernet, HDMI

"Klasyczny" ultrabook bez wodotrysków. Istotny detal: bardzo jasny ekran pokryty matową powłoką. Powinno być wyjątkowo czytelnie, niezależnie od warunków oświetleniowych.

 

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, HP

HP Folio 13

Cena: 4100 zł

Ekran: 13 cali; Maks. grubość: 1,8 cm; Waga: 1,5 kg Czas pracy na baterii: 8 godz.; Procesor: Intel Core i5 2467M, 1,6 GHz; RAM: 4 GB; SSD: 128 GB; Inne: ethernet, HDMI, podświetlana klawiatura

Folio jest grubawe i ciężkawe. Można mu to jednak wybaczyć, biorąc pod uwagę rewelacyjny czas pracy na baterii oraz bardzo dobre wyposażenie połączone z rozsądną ceną.

 

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, LG

 

LG XNote Z330/Z430

Cena: 5000 zł/b.d.

Ekran: 13/14 cali; Maks. grubość: 1,47/1,98 cm; Waga: 1,21/1,5 kg; Czas pracy na baterii: 6 godz. (dane producenta); Procesor: Intel Core i5 2467M, 1,6 GHz/b.d.; RAM: 4 GB/b.d.; SSD: 120 GB/b.d.; Inne: HDMI

Z330 to kolejny po Acerze S5 kandydat do tytułu najcieńszego ultrabooka świata - i to już dostępny w sklepach. Przynajmniej w Korei Południowej... Jego większy brat Z430 jest nieco bardziej tajemniczy - nie nie można go jeszcze kupić i niewiele wiadomo o wyposażeniu.

 

 

Ultrabooki: komputery lekkie jak piórko, laptopy, komputery, Lenovo

Lenovo ThinkPad T430u

Cena: 850 dol.

Ekran: 14 cali; Maks. grubość: 2 cm; Waga: 1,77 kg; Czas pracy na baterii: b.d.; Procesor: b.d.; RAM: b.d. SSD: b.d.; Inne: ethernet, HDMI

O tej nowości z CES 2012 wiadomo tyle, że ma 14-calowy ekran i że trafi do sklepów dopiero pod koniec roku. Reszta to ciągle tajemnica. Na pewno, jak to w linii ThinkPad, nie zabraknie dziesiątków wariantów konfiguracji, matowych ekranów, modemu 3G (w opcji) i tradycyjnego w Lenovo czerwonego manipulatora.

 

Tekst: Michał Młynarczyk

Zdjęcia: Łukasz Falkowski, LVV, Mexrix/Shutterstock, materiały prasowe (montaż)