Dane i aplikacje w chmurach

Wyrzuć pendrive'a, przestań wysyłać sobie pliki e-mailem, pozbądź się kabla do synchronizacji smartfona z komputerem. Mamy rok 2012, jest przecież chmura. I to nie jedna!
Dane i aplikacje w chmurach Dane i aplikacje w chmurach fot. Jesus Sanz/Shutterstock

Chmura to nie tylko wirtualny dysk!

Ten tekst został napisany na domowym macintoshu. Potem modyfikowałem go na pececie w biurze. Gdy wydawca zadzwonił w sprawie poprawek, pod ręką miałem smartfona.

Chmura jest coraz popularniejszym nie tylko w firmach, ale i wśród indywidualnych użytkowników sposobem przechowywania i udostępniania dokumentów czy większych zasobów danych. Zamiast trzymać wszystko w pamięci urządzenia, korzystasz z internetowego serwera.

Pomysł online'owego dostępu do plików stał się modny wraz z boomem urządzeń mobilnych. Chmura rozwiązuje problem synchronizacji danych między komputerem a smartfonem czy tabletem. Najprostszy model to wirtualny dysk, gdzie przechowujesz dowolne pliki. Dostęp odbywa się poprzez przeglądarkę lub aplikację. Mądrzejsze rozwiązania służą do chomikowania konkretnych rodzajów danych, np. książek adresowych, kalendarzy, backupów ustawień komórki. Przykład: dodajesz nowe kontakty do telefonu, a potem wygodnie edytujesz je w Outlooku - chmura zintegruje zmiany. Nieprzydatne? A co powiesz na współtworzenie wirtualnej listy zakupów przez całą rodzinę? Kartkę na lodówce zastępuje np. "chmurowa" usługa Listonic, dzięki której domownicy z telefonów czy pecetów dodają na bieżąco produkty. Albo zsynchronizowany kalendarz, który przypomni rodzicom o godzinach zajęć dzieci i urodzinach wujka. Na współdzielonym dysku wirtualnym można zaś umieścić zdjęcia z wakacji.

Ograniczenie pojęcia chmury do "dysku" to uproszczenie. W tej idei chodzi o przeniesienie na online'owy serwer także innych zasobów - mocy obliczeniowej, systemu operacyjnego, aplikacji. Na słabym biurowym pecececie możesz zagrać w wymagającego "Wiedźmina 2". A na iPadzie uruchomisz MS Windows. Urządzenie "końcowe" jest tu tylko "odtwarzaczem" wyświetlającym obraz i przekazującym do serwera komendy użytkownika. Z tej chmury będzie deszcz!

Dropbox Dropbox fot. Dropbox, Inc

Dane i aplikacje w chmurach: Dropbox

www.dropbox.com

Pojemność: 2 GB

Rozbudowa: do 18 GB - przez zaproszenie innych użytkowników; 50 GB za 10 dol. miesięcznie

Aplikacje: Android, BlackBerry OS, iOS, Linux, Mac OS X, Windows

Premiera: 2008

Największą zaletą DropBoksa są dopracowane aplikacje dostępne na wszystkie liczące się platformy komputerowe i mobilne. Z usługą współpracuje też wiele "zewnętrznych" aplikacji na smartfony. Komputerowe aplikacje tworzą na dysku specjalny folder - jego zawartość jest automatycznie synchronizowana z dyskiem wirtualnym. Użytkownicy wybranych smartfonów HTC mogą liczyć na bezpłatne powiększenie pojemności.

aplikacja, komputery, Dane i aplikacje w chmurach, Dropbox

Box Box fot. Box

Dane i aplikacje w chmurach: Box

www.box.com

Pojemność: 5 GB

Rozbudowa: 25 GB za 10 dol miesięcznie

Aplikacje: Android, BlackBerry,

iOS (w wersji płatnej)

Premiera: 2005

Weteran rynku dysków wirtualnych. W podstawowym, bezpłatnym wariancie nie udostępnia aplikacji komputerowej (pliki są dostępne przez przeglądarkę WWW) i nie pozwala na umieszczenie dokumentów większych niż 100 MB. Wersja płatna zawiera zaawansowane funkcje pracy grupowej (przydzielanie uprawnień, integracja z korporacyjnymi systemami IT).

aplikacja, komputery, Dane i aplikacje w chmurach, Box

Windows Live (SkyDrive) Windows Live (SkyDrive) fot. Microsoft

Dane i aplikacje w chmurach: Live

www.live.com

Pojemność: 7 GB

Rozbudowa: 20 GB za min. 10 dol. rocznie

Inne funkcje: kalendarz, kontakty

Aplikacje: iOS, MacOS X, Windows, WP7

Premiera: 2007 (SkyDrive)

Pakiet online Microsoftu zbudowany wokół nieśmiertelnej (start w 1996 r.) usługi pocztowej Hotmail. Obecnie zawiera m.in. dysk wirtualny SkyDrive z aplikacjami na najpopularniejsze systemy oraz mechanizm synchronizacji kalendarzy i kontaktów współpracujący praktycznie ze wszystkimi smartfonami (technologia MS Exchange). Pliki MS Office zapisane na SkyDrive można edytować w przeglądarce WWW za pomocą uproszczonych wersji Worda, Excela, PowerPointa i OneNote.

aplikacja, komputery, Dane i aplikacje w chmurach, Windows Live, SkyDrive, Microsoft

Google Drive Google Drive fot. Google

Dane i aplikacje w chmurach: Google Drive

www.drive.google.com

Pojemność: 5 GB

Rozbudowa: 25 GB za min. 2,5 dol. miesięcznie

Inne funkcje: kalendarz, kontakty, notatki

Aplikacje: Android, MacOS X, Windows

Premiera: 2007 (Google Docs), 2012 (Google Drive)

Dysk Google'a był przez długi czas obiektem plotek i domysłów. Zaczął działać w tym roku, jako następca pakietu biurowego Google Docs, zapewniając stałą synchronizację danych z dyskiem komputera. Logowanie - za pomocą konta Gmail. A kto korzysta z Gmaila, ma też dostęp do synchronizacji kalendarza, kontaktów i notatek umieszczonych w pamięci smartfonu.

aplikacja, komputery, Dane i aplikacje w chmurach, Google Drive, Google

Apple iCloud Apple iCloud fot. Apple

Dane i aplikacje w chmurach: Apple iCloud

www.icloud.com

Pojemność: 5 GB (określony sposób wykorzystania)

Rozbudowa: 15 GB za 16 euro rocznie

Inne funkcje: kalendarz, kontakty, backup (iPhone/iPad)

Aplikacje: iOS, MacOS X, Windows

Premiera: 2011

Dostępny tylko dla użytkowników urządzeń Apple'a (komputer, iPhone, iPad, iPod Touch)

Swego czasu Apple próbował kupić DropBoksa, do transakcji ostatecznie nie doszło. Może i dobrze - iCloud jest bardzo dobrym uzupełnieniem "klasycznego" dysku wirtualnego. Rozwiązanie Apple'a nie udostępnia otwartej przestrzeni do przechowywania plików. Darmowe 5 GB można wykorzystać na pocztę, kontakty, kalendarz i backup urządzenia mobilnego (zawiera m.in. historię SMS-ów, ustawienia oraz dane aplikacji), a także na pliki zapisywane bezpośrednio przez odpowiednio przygotowane aplikacje (m.in. pakiet biurowy Apple iWork). Chmura dba też o automatyczne pobieranie materiałów kupionych w iTunes (muzyka, książki, aplikacje) na innych urządzeniach oraz przechowuje ostatnich tysiąc zdjęć zrobionych iPhone'em lub iPadem - i takie dane nie zabierają miejsca na chmurze.

GG dysk GG dysk fot. GG

Dane i aplikacje w chmurach: GG dysk

www.gg.pl/info/dysk

Pojemność: 3 GB

Aplikacje: Android, iOS, Mac OS X, Windows

Premiera: 2012

Tylko dla użytkowników GG

Rozszerzenie funkcji komunikatora. Po instalacji najnowszej wersji programu zyskujesz dostęp do dysku wirtualnego. Zawartość katalogu może być synchronizowana z lokalnym folderem. Łatwe udostępnianie plików innym gadugadowcom.

 

Samsung S-Cloud i LG Cloud

Koreańscy producenci również mają swoje pomysły na chmurę. Jakie? Trudno powiedzieć. Chmura Samsunga funkcjonuje póki co wyłącznie w zapowiedziach. LG Cloud to już działający produkt - tyle że w wersji beta i dostępny jedynie w Korei Południowej. Oferuje standardową usługę wirtualnego dysku połączoną z odpowiednimi aplikacjami na systemy Android oraz Windows.

Więcej o: