Dobra lornetka nie tylko na wakacje

Dla każdego obserwatora przyrody dobra lornetka to prawdziwy skarb. Wysokiej klasy optyka ucieszy też osoby, które po prostu lubią oglądać krajobrazy, gwiazdy, chmury, samoloty czy wydarzenia sportowe.
Dobra lornetka nie tylko na wakacje Dobra lornetka nie tylko na wakacje fot. Vascorocha

Nie oszczędzaj na optyce

Na rynku jest zatrzęsienie lornetek. Niestety, bardzo wiele tylko imituje instrumenty optyczne z prawdziwego zdarzenia. O czym należy wiedzieć przy zakupie lornetki?

Przede wszystkim o tym, że przyzwoita optyka ma swoją cenę. Za 200 zł niepodobna kupić dobrego "bino". Zastanów się, ile kosztuje para okularów korekcyjnych. Soczewki dla osoby z niedużą wadą wzroku to wydatek rzędu 100-150 zł za sztukę. A przecież w lornetce znajduje się aż kilkanaście szklanych elementów (soczewek oraz pryzmatów), które muszą być ustawione względem siebie z najwyższą precyzją. Całość powinna zostać zamknięta w wytrzymałej, szczelnej obudowie, by wystawiany na wstrząsy oraz zmiany temperatury układ optyczny zachował przez lata ustawienie i właściwości mechaniczne.

Na optyce tym bardziej nie warto oszczędzać, że starzeje się znacznie wolniej niż np. elektronika użytkowa. Nie oszukujmy się, za kilka lat twój najnowszy smartfon czy laptop staną się zabytkami. Lornetka z wyższej półki - jeżeli będziesz  o nią dbać - posłuży przez dekady. Co ważne, wydatek jest jednorazowy. Późniejsze użytkowanie jest już darmowe. Nie musisz płacić rachunków za prąd ani abonamentu. Pozostaje czysta radość z obserwacji!

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Nikon Action EX 10×50

Nikon Action EX 10×50

Bardzo popularna i polecana lornetka o świetnym stosunku jakości do ceny i bardzo uniwersalnych parametrach. Warto zainteresować się również innymi modelami z tej serii. Znakomicie nadaje się na "pierwszą lornetkę".

Waga: 1,2 kg

Cena: 550 zł

 

Jak odczytujemy oznaczenia lornetki?

Powiększenie

Pierwsza liczba pojawiająca się w nazwie lornetki. Np. w Nikonie Action EX 10×50 jest dziesięciokrotne.

Średnica obiektywu

Druga liczba w nazwie. W naszym przykładzie wynosi pięćdziesiąt. Im większa średnica, tym więcej światła wpada do układu. Ma to znaczenie zwłaszcza w złych warunkach oświetleniowych.

Źrenica wyjściowa

Ważny parametr, który obliczasz, dzieląc średnicę obiektywu przez powiększenie. Im większa źrenica wyjściowa, tym jaśniejszy obraz w lornetce podczas obserwacji po zmroku. Zdolność źrenicy do rozszerzania się w ciemnościach spada wraz z wiekiem. Osoby starsze nie wykorzystają w pełni potencjału lornetek o źrenicy wyjściowej większej niż 5 mm. U młodego, zdrowego człowieka to maks. 7 mm.

Pole widzenia

Czyli FOV (ang. Field of View). Jeśli jest zbyt wąskie, odnosisz wrażenie, że obserwujesz świat przez wąską rurkę albo dziurkę od klucza. Porównaj zatem, czy deklarowane pole (informacja powinna znajdować się na lornetce) nie odbiega znacząco od oferowanego w sprzęcie o tych samych parametrach, ale pochodzącym od innych producentów.

Nikon Action EX 10x50 CF
w okazje.info
Vixen New Foresta HR 8×42 WP Vixen New Foresta HR 8×42 WP fot. Vixen Optics

Vixen New Foresta HR 8×42 WP

Stosunkowo nowa, bardzo udana konstrukcja, wyraźnie wyróżniająca się na tle konkurencji w tym przedziale cenowym.

Waga: 655 g

Cena: 800 zł

 

Szkło pryzmatu

Przejdźmy teraz do konkretów. Jest kilka uniwersalnych zasad, niezależnych od typu, rozmiaru czy przeznaczenia lornetki. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na to, z jakiego szkła wykonane są pryzmaty - Bk7 czy Bak4. Te pierwsze stosowane są w tanich sprzętach o miernych parametrach, których powinieneś wystrzegać się za wszelką cenę! Tutaj przedstawiamy wyłącznie lornetki z lepszym szkłem Bak4.

Powłoki antyrefleksyjne

Następnie przyjrzyj się charakterystycznemu kolorowemu pokryciu szkieł, czyli powłokom antyrefleksyjnym. To jeden z najważniejszych, a zarazem najdelikatniejszych i najbardziej podatnych na uszkodzenia elementów (szczególnie przy niewprawnym czyszczeniu!). Zadaniem powłok jest zwiększenie "transmisji". Mówiąc obrazowo - sprawienie, aby jak najwięcej światła, które wpada do lornetki od strony obiektywu, po przejściu "na wylot" przez instrument trafiło do oka użytkownika. W bardzo dobrych lornetkach transmisja wynosi 90 i więcej procent, w kiepskich zaledwie ok. 70. Kiedy podczas zakupów w dobrze oświetlonej hali patrzysz przez lornetkę - nawet słabą - obraz jest jasny. Ale w  warunkach polowych, np. podczas polowania o zmierzchu, zobaczysz przez nią naprawdę niewiele. Szukając oszczędności, producenci często pokrywają powłokami tylko widoczne, zewnętrzne soczewki. Lornetki, w których wszystkie powierzchnie szkła pokryto wielowarstwowymi powłokami antyrefleksyjnymi, oznaczane są jako FMC (ang. fully multi coated).

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Należy unikać lornetek z tzw. rubinowymi powłokami

Uwaga na rubinowe powłoki!

Jak ognia należy unikać lornetek z tzw. rubinowymi powłokami. Poznasz je po charakterystycznej, jaskrawopomarańczowej barwie szkieł, w których świat odbija się jak w lustrze. Powłoki te redukują ilość przepuszczanego światła (obraz w lornetce jest ciemny) i zabarwiają widok na błękitno (masz wrażenie patrzenia przez mgiełkę). Pomijam już zupełnie fakt, że kiedy wybierzesz się z taką lornetką na łowy, zwierzyna wypatrzy cię z odległości kilometra.

Vixen FORESTA 8x42
w okazje.info
Olympus DPS I 8×40 Olympus DPS I 8×40 fot. Olympus

Olympus DPS I 8×40

Dla dysponujących ograniczonym budżetem - za niewygórowaną kwotę kupisz sprzęt, który sprawdzi się przy obserwacjach przyrodniczych i krajobrazowych.

Waga: 710 g

Cena: 300 zł

 

Pułapki powiększenia

Laicy najczęściej oceniają lornetkę na podstawie oferowanego powiększenia - zdawałoby się, że im mocniejsze, tym sprzęt lepszy. Nic bardziej mylnego! Do obserwacji bardzo oddalonych obiektów służą lunety i teleskopy. Lornetka, choć "przybliża" mniej, ma nad nimi jedną fundamentalną przewagę. Otóż patrzysz przez nią obuocznie, a jest to najbardziej naturalny i swobodny sposób obserwacji, pozwalający mózgowi na instynktowne rejestrowanie największej liczby szczegółów i interpretację odległości.

Instrumenty o dużych powiększeniach są niepraktyczne przy obserwacjach "z ręki". Niezauważalne normalnie drganie dłoni jest "przenoszone" na obraz w lornetce i tym bardziej wzmacniane, im mocniejsze powiększenie oferuje instrument. Powyżej pewnej granicy drgania te stają się tak uciążliwe, że konieczne jest użycie statywu.

Lornetki o dużym "powerze" łatwiej też tracą kolimację. Można to porównać do utraty zbieżności kół w samochodzie. W rozkolimowanej lornetce tuby optyczne (dla lewego i prawego oka) nie są wycelowane dokładnie w ten sam punkt przestrzeni. Może to powodować zawroty i bóle głowy, a w skrajnym przypadku w ogóle uniemożliwić satysfakcjonujące obserwacje.

Zapomnij zatem o lornetkach o "megazoomie" 60-, 80- czy 120-krotnym lub większym. To buble oferowane przez naciągaczy, obławiających się na niewiedzy klientów. Nieubłagane prawa fizyki sprawiają, że taka lornetka nie nadaje się praktycznie do niczego. Zastanów się, dlaczego lornetki o tak imponującym powiększeniu nie występują w ofercie renomowanych producentów? Zresztą profesjonalne, wojskowe lornetki powiększają najczęściej 7-8-krotnie. I fakt ten przemawia sam za siebie.

Nie warto też kupować lornetek z płynną regulacją powiększenia - to kolejny marketingowy chwyt stosowany przez sprzedawców tandety!

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Vortex Viper HD 8×42

Vortex Viper HD 8×42

Perfekcyjnie wykonana lornetka, zachwalana przez ornitologów. Dobry wybór, jeśli szukasz sprzętu z wyższej półki.

Waga: 650g

Cena: 2200 zł

 

Odstęp źrenicy

Warto wreszcie zwrócić uwagę na tzw. ER (ang. eye relief), czyli odstęp źrenicy. To bardzo ważne dla osób noszących okulary korygujące astygmatyzm. Coraz więcej lornetek posiada regulację wysokości muszli ocznych, co w połączeniu z dużym odstępem źrenicy (ang. LER) umożliwia obserwację w okularach korekcyjnych.

Olympus 8-16x40 DPS-I
w okazje.info
Porównanie budowy lornetek typu porro i roof Porównanie budowy lornetek typu porro i roof rys. Mateusz Jankowski

Lornetki Porro kontra dachowe

Współcześnie produkowane są dwa typy lornetek: porro oraz "dachowe" (ang. roof). Pierwsze mają klasyczny wygląd i nieskomplikowaną konstrukcję, są tanie w produkcji i naprawie, a ponadto dają obraz wzbogacony o lekki efekt "trójwymiarowości", doceniany przez wielu obserwatorów.

Lornetki "dachowe" mają nowoczesny wygląd, zwartą budowę i łatwiej je uszczelnić. Niestety, ich konstrukcja wewnętrzna jest skomplikowana, co podnosi koszty produkcji. Konieczne jest zastosowanie dodatkowych, bardzo drogich powłok odbijających i redukujących przesunięcia fazowe światła. O ile za kwotę poniżej 1000 zł można kupić dobrą "porro", o tyle na "roofa" o porównywalnej jakości optycznej trzeba wydać dużo więcej.

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Delta Optical Titanium 8×56

Delta Optical Titanium 8×56

Sprzęt polskiego producenta, zaprojektowany dla myśliwych. 8x56 to typowe parametry lornetki nocnej dla młodego obserwatora. Świetnie nadaje się też do oglądania Drogi Mlecznej usianej tysiącami gwiazd.

Waga: 1,1 kg

Cena: 800 zł

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Canon 15×50 IS All Weather

Canon 15×50 IS All Weather

Lornetka z elektroniczną stabilizacją obrazu - przy obserwacjach "z ręki" pozwala cieszyć się widokiem pozbawionym drgań.

Waga: 1,2 kg

Cena: 4300 zł

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Opticon 8×21

Opticon 8×21

Choć to niedrogi sprzęt kieszonkowy, nie zastosowano w nim tandetnych rubinowych powłok, a ogólna jakość wykonania jest dobra.

Waga: 300 g

Cena: 30 zł

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Fujinon 7×50 WPC-XL

Fujinon 7×50 WPC-XL

Lornetka na żagle - wodoodporna, wyposażona we wbudowany kompas i pasek wypornościowy, dzięki któremu nie utonie, kiedy wypadnie za burtę. Małe powiększenie powoduje, że łatwo nią się posługiwać na wzburzonym morzu.

Waga: 910 g

Cena: 770 zł

Delta Optical Titanium 8x56 ED
w okazje.info

Lornetki kultowe i luksusowe

Prawdziwe cacka - perfekcja wykonania i najwyższa jakość obrazu. Sprzęt dla wymagających i dysponujących grubym portfelem. Naprawdę świetną lornetkę można kupić o połowę taniej, lecz posiadanie modeli pokazanych poniżej ma w sobie nutkę snobizmu!

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Swarovski Optik EL 10×42 Swarovision

Swarovski Optik EL 10×42 Swarovision

Waga: 800 g

Cena: 10 500 zł

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Leica Ultravid 10×50 HD

Leica Ultravid 10×50 HD

Waga: 1 kg

Cena: 9300 zł

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Carl Zeiss Victory 1056 T*

Carl Zeiss Victory 1056 T*

Waga: 1,2 kg

Cena: 8200 zł

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Nikon EDG 10×42

Nikon EDG 10×42

Waga: 790 g

Cena: 11 000 zł

Nikon EDG 10x42
w okazje.info

Gigant

Duże lornety, do których obowiązkowo należy zaopatrzyć się w statyw. Dobrze sprawdzą się w obserwacjach astronomicznych (np. komet) oraz ziemnych - na duże odległości.

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Vixen Giant ARK BR20×80 WP

Vixen Giant ARK BR20×80 WP

Waga: 2,4 kg

Cena: 1850 zł

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, TS Optics 25×100 LE

TS Optics 25×100 LE

Waga: 5 kg

Cena: 1470 zł

 

Pancerna

Pancerne lornetki o świetnych właściwościach optycznych - fujinona używa US NAVY! Trafny wybór, jeśli nie przeszkadza ci jej masa.

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, William Optics 10×50 ED

William Optics 10×50 ED

Waga: 1,6 kg

Cena: 1350 zł

Dobra lornetka nie tylko na wakacje, wakacje, podróże, Fujinon FMTR SX 10×50

Fujinon FMTR SX 10×50

Waga: 1,4 kg

Cena: 2600 zł

William Optics 10x50 ED
w okazje.info
Więcej o:
Komentarze (2)
Dobra lornetka nie tylko na wakacje
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: cezary

    Oceniono 1 raz -1

    Wymieniony tu olympus ma szkła Bak7

  • Jared Letti

    Oceniono 3 razy -3

    Jest z czego wybierać jeśli chodzi o latarki czy lornetki na stronie www.elektroshop-polska.pl. Mogę ich polecić. Wysoka jakość plus rozsądna cena. Mam od nich akurat lornetkę Kandar 10-50X60. Bardzo wygodna, poręczna, doskonale przybliża obraz. Używam głównie podczas polowań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX