Aparaty cyfrowe: przydatne gadżety

Wachlarz gadżetów fotograficznych nie kończy się na torbie, trójnogu oraz obiektywie. Polecamy intrygujące rozwiązania, które ułatwią życie i profesjonalistom, i amatorom. No to pstryk!
Lensbaby Lensbaby fot. Lensbaby Inc.

Gadżety fotograficzne: odsłona 1

Lensbaby

Cena: od 550 zł

System obiektywów działający na podobnej zasadzie jak szkła typu tilt/shift. Czyli pozwalających na zabawę obrazem niczym w gabinecie krzywych zwierciadeł. Coś dla znudzonych perfekcyjnymi obiektywami - i znudzonych miłośników łomografii.

Aparat cyfrowy to nie wszystko, aparaty cyfrowe, prezenty, Lensbaby

Aparat cyfrowy to nie wszystko, aparaty cyfrowe, prezenty, Ray Flash Adapter

Ray Flash Adapter

Cena: 160 euro

Tani sposób na przerobienie typowego, doczepianego flesza w lampę typu ring. Pozbawiony elektroniki adapter kosztuje dużo mniej niż wyspecjalizowane urządzenie, a przyda się w makrofotografii i przy portretach. Czeski gadżet dostępny w kilku wersjach.

 

Aparat cyfrowy to nie wszystko, aparaty cyfrowe, prezenty, SteadePod

SteadePod (na zdjęciu obok)

Cena: 30 dol.

Statyw na odwyrtkę. Zamiast opierać aparat na statywie - wyciągasz go na przydeptanej lince (długość: 180 cm), zwieńczonej "wkręcaną" częścią SteadePoda. Nie zastąpi klasycznego trójnoga, ale dzięki naprężeniu linki powinieneś uzyskać efekt porównywalny ze stabilizacją optyczną.

Aparat cyfrowy to nie wszystko, aparaty cyfrowe, prezenty, TrekPod Go! Pro

TrekPod Go! Pro (na zdjęciu powyżej)

Cena: 230 dol.

Prawdziwy transformer: połączenie kija trekkingowego, monopoda i klasycznego statywu. TrekPod zakończony jest głowicą kulową z szybkozłączką i waży mniej niż 800 g.

BlackRapid BlackRapid fot. BlackRapid Inc.

Gadżety fotograficzne: odsłona 2

BlackRapid

Cena: od 300 zł

Noszenie lustrzanki z dużym szkłem, dyndającej na zawieszonym na szyi pasku, może po pewnym czasie naprawdę dopiec. BlackRapid nie tylko sprawi, że ciężar stanie się zdecydowanie bardziej znośny, ale także ułatwi szybkie sięgnięcie po aparat.

Aparat cyfrowy to nie wszystko, aparaty cyfrowe, prezenty, White Balance Lens Cap

White Balance Lens Cap

Cena: 45-65 dol. (zależnie od średnicy)

Automatyczne ustawianie balansu bieli często jest mało skuteczne, ustawianie ręczne - nie zawsze łatwe. Jeśli twój aparat ma funkcję Custom WB, kup White Balance Lens Cap. Wystarczy zrobić zdjęcie, nie zdejmując tej przykrywki obiektywu - korekta temperatury barwowej stanie się łatwiejsza.

Aparat cyfrowy to nie wszystko, aparaty cyfrowe, prezenty, Delkin Sensorscope

Delkin Sensorscope

Cena: 99 dol.

Problemem, z którym prędzej czy później zmierzy się użytkownik aparatu z wymienną optyką, jest zabrudzenie matrycy. Każdorazowe czyszczenie w serwisie to wydatek ok. 100 zł. Zestaw Delkina zawiera wszystko, co jest niezbędne do walki z brudem, w tym... miniaturowy odkurzacz.

Peak Design Capture Peak Design Capture fot. Peak Design LLC

Gadżety fotograficzne: odsłona 3

Peak Design Capture

Cena: 80 dol.

Bardzo sprytny gadżet, pozwalający szybko i solidnie przypiąć aparat do paska od spodni, plecaka lub torby.

Aparat cyfrowy to nie wszystko, aparaty cyfrowe, prezenty, Manfrotto Pocket

Manfrotto Pocket

Cena: 120 zł

Jedyny w swoim rodzaju "prawdziwy" statyw kieszonkowy. Waży jedynie 68 g, a po złożeniu (8x5 cm) zmieści się w kieszeni koszuli. Maksymalne obciążenie 1,5 kg pozwala na używanie nawet z ciężką lustrzanką.

Aparat cyfrowy to nie wszystko, aparaty cyfrowe, prezenty, Cinetics

Cinetics

Cena: 385 dol. (zestaw: kółka, przyssawki, statyw, głowica)

System oparty na oryginalnym statywie GorillaPod - dzięki kółkom (Cine lub Mini Skates) przekształcisz go w szwenk, a po zamocowaniu przyssawek (CineSquid) możesz przytwierdzić do szyby.

Aparat cyfrowy to nie wszystko, aparaty cyfrowe, prezenty, Eye-fi

 

 

 

Eye-fi

Cena: od 300 zł

Karta pamięci SD z nadajnikiem Wi-Fi pozwala przesyłać zdjęcia z aparatu bezpośrednio do urządzeń mobilnych, na komputer, drukarkę lub do internetowej chmury. Dostępne są także adaptery pozwalające na użycie kart Eye-Fi w aparatach pracujących z pamięcią typu CF.

Więcej o: