7 technologicznych nowości, które warto mieć na radarze

Dobre - i Polskie. Dla interesów planowania nie przez Wisłę ani Wartę, nawet nie przez morze - a przez ocean. W Dover w maleńkim stanie Delaware (dokładnie po drugiej stronie kontynentu niż Krzemowa Dolina) mieści się amerykańska siedziba start-upów, które narodziły się w Poznaniu oraz Krakowie. I szaleją na Kickstarterze! Od ich produktów zaczynamy pierwsze dwie strony artykułu.
Woolet Woolet Fot. materiały prasowe

Woolet

Cena: od 109 dol.

Aby zdobyć inteligentny portfel w promocenie 2627 osób wydało 332 694 dol., czyli ponad milion złotych. To 2217 proc. zakładanej przez twórców normy (15 tys. dol.) i 332 dol. na e-łebka, ludzie kupowali po trzy sztuki. Imponujące! W modnym gadżecie ukryto moduł Bluetooth - sygnał odbierany jest na smartfonie, aplikacja zapika, gdy właściciel oddali się na 6-25 m od wooleta. Oprócz powiadamiania dźwiękiem o zgubie aplikacja pozwala na jej zlokalizowanie. Mogą w tym pomóc też znajomi zapominalskiego - swymi komórkami. Smukłe portfele są szyte ręcznie ze skór polskich cielaków (R.I.P.) przez polskich kaletników, mają samoładujące się baterie i tajne kieszonki na karty. Pierwsze sztuki już trafiają do właścicieli (przynajmniej powinny), a firma nawiązała współpracę z marką Gino Rossi.

Swimmo Swimmo Fot. materiały prasowe

Swimmo

Cena: od 169 dol.

W momencie wysyłania tego numeru "Logo" do druku rozpoczynała się zbiórka. Cel: 39 tys. dol. Wierzymy, że się udało i w październiku ruszy sprzedaż. Doświadczenie twórców w e-biznesie jest, smartkonkurencja w basenowej niecce nieduża, a przydatność gadżetu dla pływających - wręcz przeciwnie. Wśród autorskich koncepcji: obsługa za pomocą ruchu ręką i dotknięcia OLED-owego ekranu, wodoodporny czujnik odczytujący puls z nadgarstka oraz wibracyjny trener. W szatni zgromadzone dane prześlesz do komórki i przeanalizujesz - wiadomo.

Tangram Smart Rope Tangram Smart Rope Fot. materiały prasowe

Tangram Smart Rope

Cena: 60 dol.

Skakanka liczy i wyświetla - "w powietrzu", dzięki 23 diodkom LED - liczbę skoków. Dane przekazuje via Bluetooth do komórki, gdzie zobaczysz także ilość spalonych kalorii i wskazówki treningowe. Źródło finansowania, oczywiście, Kickstarter.

LG Magic Mirror LG Magic Mirror Fot. materiały prasowe

LG Magic Mirror

Dzięki kamerze i aplikacji oceni kondycję skóry. Przejaw mody na "internet rzeczy" - na razie koncept, ale to prawdziwe foto.

Qualcomm Snapdragon Sense ID 3D Qualcomm Snapdragon Sense ID 3D Fot. materiały prasowe

Qualcomm Snapdragon Sense ID 3D

Technologia identyfikacji odciskiem palca oparta na ultradźwiękach skanuje opuszkę w trzech wymiarach, nie przeszkadza jej pot ani krem, szkło, plastik ani wiele metali. To jest coś, co może naprawdę się przyjąć w smartfonach!

Zortax M200 Zortax M200 Fot. materiały prasowe

Zortax M200

Cena: 8500 zł

Najlepsza - według ostatniego rankingu społeczności popularnego serwisu 3DHubs.com - biurkowa drukarka 3D na świecie pochodzi z Olsztyna. Lepsza od 400 innych urządzeń. Jej narodziny to także efekt kopa kickstarterowego - sprzed półtora roku. Kompatybilna z każdym oprogramowaniem do modelowania w trójwymiarze oraz najpopularniejszymi systemami operacyjnymi. Drukuje z tworzywa sztucznego w formie filamentu (czyli nitki, drutu), który wyciska przez małą dyszę (zwaną ekstruderem), tworząc obiekty o maks. wymiarach 20×20×18 cm.

Dying Light Dying Light Fot. materiały prasowe

Dying Light

Cena: 110-220 zł (PC, PS4, Xbox One)

W ciągu półtora miesiąca w otwartym świecie zombie survival horroru (uciekaj, uciekaj, jeszcze raz uciekaj!) ostrowskiego Techlandu znalazło się 3,2 mln graczy; to był najlepiej sprzedający się tytuł tego gatunku w Stanach na początku roku. Produkcję promuje kompozycja Dawida Podsiadły, zgniłemu Zachodowi (gdzie dystrybucją zajmuje się Warner Bros.) anonsowany jako "sławny polski songwriter Dawid P.".

Więcej o: