Kosmetyki: zablokuj pot

Współczesne kosmetyki pozwalają bardzo skutecznie kontrolować proces pocenia. Dezodoranty zabijają bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach, a silne antyperspiranty blokują wydzielanie potu.
Kosmetyki: zablokuj pot Kosmetyki: zablokuj pot fot. Paweł Kiszkiel

Jak działa antyperspirant?

Antyperspiranty zawierają sole glinu, które wnikają przez skórę do kanałów potowych i mechanicznie je uszczelniają, częściowo blokując wydzielanie potu. Dodatkowo sole glinu hamują rozmnażanie bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach. Blokada ta ustępuje wraz ze złuszczaniem warstwy rogowej naskórka, np. podczas mycia pach wodą i mydłem.

Producenci zwykle podają składnik aktywny antyperspirantu, ale najczęściej bez oznaczenia jego stężenia, a to od tego zależy skuteczność preparatu.

KOSMETYKI:

1. Bahamas, Old Spice, antyperspirant w sztyfcie, 15 zł

2. Aspiria, Iwostin, antyperspirant suchy sprej o bezwodnej formule, dla skóry wrażliwej. 150 ml/26 zł (w aptekach)

3. Activblock Sensitive, TEVA, antyperspirant roll-on dla skóry wrażliwej. Blokuje wydzielanie potu przez kilka dni. Do stosowania na noc (co drugi dzień) przez 6 dni, potem 2-3 razy w tygodniu. 25.ml/30.zł (w aptekach)

4. Skin Suplies, Clinique, antyperspirant w kulce, nie brudzi ubrań. Bezzapachowy, 75 ml/81 zł

5. Collistar Uomo, antyperspirant w sztyfcie dla skóry wrażliwej, 50 ml/69 zł (w perfumeriach Douglas)

6. Yego, Ziaja, antyperspirant w kulce, nie pozostawia śladów na ubraniu. 60 ml/6,25 zł

7. Mineral Cool Garnier Men, chłodzący antyperspirant w sztyfcie, 40 ml/12 zł

8. Extreme Control, Vichy Homme, antyperspirant w kulce, bezzapachowy. 50 ml/48 zł (w aptekach)

9. Nuxe Men, dezodorant w kulce, nie zostawia białych śladów, 50 ml/39 zł (w aptekach)

Kosmetyki: zablokuj pot Kosmetyki: zablokuj pot fot. Paweł Kiszkiel

Zabieg likwidujący nadpotliwość

skóra, kosmetyki, pot, Kosmetyki: zablokuj potdr Krzysztof Miracki, Klinika BeautymeD

Na problem nadmiernej potliwości stosuje się zabieg ostrzykiwania toksyną botulinową, popularnie zwaną botoksem. Wykonuje go lekarz, po wcześniejszym wywiadzie.

Aby dokładnie stwierdzić, gdzie należy wbić igłę, robi się tzw. test Minora. Polega on na tym, że miejsce, które najbardziej się poci (pachy, stopy, dłonie), smaruje się jodyną, a następnie zasypuje skrobią. Tam, gdzie skóra zabarwi się na najciemniejszy kolor, występuje najwięcej nadaktywnych gruczołów potowych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i zwykle jest to 20-30 nakłuć cienką, krótką igłą. Botulina blokuje zakończenia nerwowe, które są odpowiedzialne za wydzielanie potu. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy. Tego typu zabieg kosztuje ok. 1500 zł (cena za "parzysty" obszar - pachy, dłonie, stopy). Jest całkowicie bezpieczny i można od razu wrócić do pracy. Jeśli mocno pocimy się na większej powierzchni ciała, np. na plecach, wtedy ostrzykiwanie botoksem nie wchodzi w grę. Konieczny jest zabieg chirurgiczny, który przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Polega on na podcięciu nerwów.

Tę operację wykonuje się jednak bardzo rzadko, tylko w szczególnych przypadkach.

KOSMETYKI:

1. Xtreme Polar, Fa Men, antyperspirant w spreju, 150 ml/11 zł

2. Men + Care Invisible Dry, Dove, antyperspirant w spreju, nie pozostawia białych śladów, 150.ml/11.

3. Ice Effect, Action 3 Men, Adidas, antyperspirant w spreju, nie zostawia białych śladów. 150 ml/14 zł

4. Clean Comfort, Men + Care Invisible Dry, Dove, antyperspirant w kulce, nie podrażnia skóry. 50.ml/13.

5. Silver Protect, Nivea for Men, antyperspirant roll-on, w kulce, z molekułami srebra, działa antybakteryjnie, bez barwników i konserwantów, 50 ml/10,50 zł

6. Eau de Baux, L'Occitane, dezodorant w sztyfcie bez alkoholu i parabenów, 75 g/66 zł

7. I Coloniali, J & E Atkinsons, dezodorant w spreju dla skóry wrażliwej, bezalkoholowy, 100 m//55 zł (w perfumeriach Douglas)

8. Activblock Classic, TEVA, antyperspirant roll-on pod pachy dla skóry normalnej (stężenie chlorku glinu 20%). Skuteczność - kilka dni. Do stosowania na noc (co drugi dzień) przez 6 dni, potem 2-3 razy w tygodniu, 25 ml/30 zł (w aptekach)

9. Basic, AA Men, Oceanic, antyperspirant dla skóry wrażliwej i podrażnionej. Bez alergenów, parabenów, alkoholu, barwników 50 ml/9,60 zł

Więcej o: