Depilacja na serio - jak i po co to robić?

Wizerunek zarośniętego macho w przepoconej koszulce już dawno odszedł do lamusa. Dziś kobiety wolą zadbanych facetów. Golenie niektórych partii ciała stało się jednym z elementów podstawowej pielęgnacji porównywalnym do obcinania paznokci i mycia zębów. Depilacja przestała być zabiegiem dla wymuskanych metroseksualnych chłopców.
W USA i Europie Zachodniej pozbywanie się zbędnych włosów z korpusu należy już do standardu. W USA i Europie Zachodniej pozbywanie się zbędnych włosów z korpusu należy już do standardu. fot. Katalinks / shutterstock.com

Standardy higieny się zmieniają

Depilacja wciąż kojarzy się z zabiegiem dla kobiet. Głównie dlatego, że to do nich skierowana jest większość reklam firm produkujących preparaty do usuwania niechcianych włosków. Ale coraz śmielej dochodzą tu do głosu mężczyźni. Oczywiście żarty o wygolonych pośladkach Cristiana Ronaldo wciąż obowiązują, ale męska depilacja staje się mniej niemęska.

I dobrze, bo skoro standardem jest absolutnie gładkie ciało kobiety, to depilacja tylko niektórych partii męskiego ciała nie jest chyba przesadą. W USA, Włoszech i Niemczech gładki, pachnący facet to ideał, a raczej standard. W południowej Europie mnóstwo jest gabinetów, w których mężczyźni mogą się depilować.

U nas też jest ich sporo, ale raczej w dużych miastach. Mężczyźni zwykle usuwają włosy z pleców, klatki piersiowej i spod pach. Do gabinetów najczęściej zgłaszają się sportowcy - zawodowcy i amatorzy, biznesmeni utrzymujący nienaganny wizerunek i zwykli dbający o siebie mężczyźni.

Gładka i zadbana skóra już tysiące lat temu była symbolem piękna, władzy, pieniędzy i wysokiego statusu społecznego. Gładka i zadbana skóra już tysiące lat temu była symbolem piękna, władzy, pieniędzy i wysokiego statusu społecznego. fot. Vladimir Korostyshevskiy / shutterstock.com

Powrót do przeszłości

Depilowanie ciała przez mężczyzn nie jest nowością. W zasadzie to powrót do korzeni. Gładka i zadbana skóra już tysiące lat temu była symbolem piękna, władzy, pieniędzy i wysokiego statusu społecznego.

Pierwszy raz do golarza wybrali się nasi przodkowie już ponad 20 tys. lat temu! Wtedy to ludzie wpadli na pomysł, że za pomocą kawałka kamienia o oszlifowanych brzegach lub ostrej muszli można nie tylko zdjąć skórę z upolowanego zwierzęcia, ale też zeskrobać zarost z twarzy i ciała. Robiono to jednak z innych powodów niż dzisiaj. Wtedy chodziło głównie o pozbycie się pasożytów, które uprzykrzały ludziom życie.

Z czasem golenie nabrało, oprócz walorów higienicznych, wymiaru religijnego. W starożytnym Egipcie gładka, ogolona twarz oznaczała osobę z wyższych sfer. Mężczyźni (oraz kobiety) golili włosy na całym ciele, nie oszczędzając głowy. By nie wyglądać jak ludziki z Marsa, zakładali bogato plecione peruki. Uważa się, że gładka skóra miała ścisły związek z klimatem, w jakim żyli Egipcjanie czy Rzymianie. W upale ogolone ciało było mniej podatne na różne skórne infekcje.

Metody usuwania włosków z ciała, które zostały wtedy wynalezione, ciągle są stosowane, choć w udoskonalonej formie. Do golenia używano ostrzy z brązu, a także wyrywano włoski różnymi metodami. Służyły do tego specjalne szczypczyki (prototyp dzisiejszej pęsety) różnej wielkości, w zależności od tego, do jakiej części ciała były przeznaczone.

Korzystano też z preparatów przygotowywanych na bazie wosków pszczelich, żywicy czy smoły oraz z tzw. pasty cukrowej popularnej też na Bliskim Wschodzie (obie metody: woskowanie i depilację pastą cukrową, stosuje się do dziś). Oczywiście gładkie ciało oznaczało szacunek i cześć oddaną bogom. Egipcjanie wierzyli, że we włosach czai się zło, którego trzeba się pozbyć.

Później, gdy nastąpił rozkwit chrześcijaństwa, depilacja przestała być tak powszechna, szczególnie wśród kobiet. Nadmierne zainteresowanie ciałem mogło ściągnąć na człowieka gniew boży. Owłosienia zarówno kobiety jak i mężczyźni przestali się pozbywać przez kilka kolejnych wieków. Rozpoczęły się mroki średniowiecza i nowożytności, gdy ludzie z higieną byli zdecydowanie na bakier. Jeszcze w połowie XIX w. codzienne mycie czegoś więcej niż rąk i twarzy było dziwactwem. A co dopiero mówić o depilacji.

Plastry z woskiem można kupić w drogerii, jednak lepiej oddać się w ręce fachowców - zabieg nie jest łatwy. Plastry z woskiem można kupić w drogerii, jednak lepiej oddać się w ręce fachowców - zabieg nie jest łatwy. viki2win / shutterstock.com

Metody depilacji

Owłosienie na ciele mężczyzny jest grubsze i ciemniejsze niż u kobiet, dlatego nie wszystkie dostępne metody sprawdzają się w przypadku depilacji męskiej. Najpopularniejsze jest golenie - szybkie i tanie - ale najmniej trwałe. Najlepszymi, najskuteczniejszymi i najczęściej rekomendowanymi mężczyznom metodami usuwania zbędnego owłosienia jest wosk i laser.

WOSK
Depilacja woskiem polega na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami, co gwarantuje gładkie ciało przez kilka tygodni, aż do ponownego wzrostu włosa. Regularne wykonywanie zabiegów osłabia nowo wyrastające włoski ? są cieńsze i mniej sztywne.
?Depilacja woskiem wykonywana w gabinecie kosmetycznym wygląda tak: na oczyszczoną skórę kosmetyczka nakłada specjalny olejek zabezpieczający naskórek przed uszkodzeniem i sprawiający, że zabieg jest mniej bolesny. Następnie za pomocą drewnianej szpatułki rozprowadza ciepły wosk i zrywa woskową łatę.
Szybkie, dynamiczne i precyzyjne usunięcie łaty (albo paska z włókniny) a wraz z nią zbędnych włosów jest w tym zabiegu kluczowe, dlatego trudno wykonać je samodzielnie.
Po depilacji skóra jest dezynfekowana i smarowana balsamem łagodzącym z olejkiem z drzewa herbacianego. W ofercie firmy Lycona mamy dwa woski dedykowane mężczyznom ? jeden przeznaczony do depilacji dużych powierzchni ciała, np. pleców, torsu, pośladków, a drugi odpowiedni na wrażliwe części ciała, np. pachy, nos, uszy czy okolice intymne.
Niska temperatura topnienia naszych wosków sprawia, że są delikatniejsze dla skóry, a wysoka kurczliwość powoduje, że mocno zaciskają się na włosach i skutecznie je usuwają.?
Ceny: obszar pleców: 150 zł, pachy: 60zł
Plastry z woskiem można kupić w drogerii i wykonać zabieg w domu, jednak lepiej oddać się w ręce fachowców, bo po pierwsze to wcale nie jest łatwe, a po drugie odpowiednie wykonanie wszystkich etapów  zabiegu (dezynfekcja, pielęgnacja skóry przed i po zabiegu) pomaga uniknąć dokuczliwego podrażnienia ciała.

WOSK

Depilacja woskiem polega na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami, co gwarantuje gładkie ciało przez kilka tygodni, aż do ponownego wzrostu włosa. Regularne wykonywanie zabiegów osłabia nowo wyrastające włoski - są cieńsze i mniej sztywne.

Depilacja na poważnie - jak i po co to robić?, depilacjaMagdalena Jachowicz-Bednarska, Lycon Polska, www lycon.pl

"Depilacja woskiem wykonywana w gabinecie kosmetycznym wygląda tak: na oczyszczoną skórę kosmetyczka nakłada specjalny olejek zabezpieczający naskórek przed uszkodzeniem i sprawiający, że zabieg jest mniej bolesny. Następnie za pomocą drewnianej szpatułki rozprowadza ciepły wosk i zrywa woskową łatę.

Szybkie, dynamiczne i precyzyjne usunięcie łaty (albo paska z włókniny) a wraz z nią zbędnych włosów jest w tym zabiegu kluczowe, dlatego trudno wykonać je samodzielnie.

Po depilacji skóra jest dezynfekowana i smarowana balsamem łagodzącym z olejkiem z drzewa herbacianego. W ofercie firmy Lycona mamy dwa woski dedykowane mężczyznom ? jeden przeznaczony do depilacji dużych powierzchni ciała, np. pleców, torsu, pośladków, a drugi odpowiedni na wrażliwe części ciała, np. pachy, nos, uszy czy okolice intymne.

Niska temperatura topnienia naszych wosków sprawia, że są delikatniejsze dla skóry, a wysoka kurczliwość powoduje, że mocno zaciskają się na włosach i skutecznie je usuwają."

Ceny: obszar pleców: 150 zł, pachy: 60zł

Plastry z woskiem można kupić w drogerii i wykonać zabieg w domu, jednak lepiej oddać się w ręce fachowców, bo po pierwsze to wcale nie jest łatwe, a po drugie odpowiednie wykonanie wszystkich etapów  zabiegu (dezynfekcja, pielęgnacja skóry przed i po zabiegu) pomaga uniknąć dokuczliwego podrażnienia ciała.

LASER

Depilacja laserowa polega na trwałym niszczeniu mieszków włosowych (za pomocą wiązki lasera). Oznacza to, że po serii kilku zabiegów pozbywamy się włosów z danej partii ciała na zawsze.

Depilacja na poważnie - jak i po co to robić?, depilacjaDr Krzysztof Miracki, klinika medycyny estetycznej Beautymed, www.beautymed.com.pl

"Usuwanie zbędnego owłosienia stało się powszechnie stosowanym zabiegiem pielęgnacyjnym.

Po pierwsze - przez usunięcie włosów zmniejsza się wydzielanie potu, skóra lepiej oddycha i łatwiej jest utrzymać świeżość w ciągu dnia.

Po drugie - włosy (zwłaszcza pod pachami) to siedlisko bakterii, które żerują na kroplach potu i powodują przykry zapach. Warto więc depilować się choćby ze względów higienicznych. Rekomenduję depilację laserem. Jak to działa?

Wiązka lasera przenika przez skórę i niszczy mieszki włosowe, przez co już nigdy nie wyrosną z nich nowe włosy. W związku z faktem, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie, podczas jednego zabiegu można usunąć ok. 30 proc. owłosienia w danej partii ciała. Dla uzyskania optymalnego rezultatu, należy wykonać 4 do 5 zabiegów.

W Klinice BeautymeD depilację wykonujemy najnowocześniejszym laserem diodowym Vectus - jest to urządzenie wyposażone w komputerowy czytnik poziomu melaniny w skórze, dzięki czemu możliwy jest indywidualny dobór parametrów naświetlania, a co za tym idzie uzyskanie najlepszych efektów, wykluczając ryzyko poparzenia.

Ponadto działa na trudne do usunięcia włosy, czyli rude i blond (laser najskuteczniej niszczy włosy ciemne).  Urządzenie ma wbudowany system chłodzenia, co powoduje, iż zabieg jest prawie bezbolesny.

Ceny: obszar pleców: 500 zł, obszar pach: 300 zł

Więcej o:
Komentarze (40)
Depilacja na serio - jak i po co to robić?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: archeolog

  Oceniono 90 razy 70

  @Gość: Średnio owłosiony
  Niby masz rację, ale co, jeśli ktoś depiluje klatę nie dlatego, że jest parówą, tylko dlatego że kocha starożytny Rzym i jego kulturę? Myślę, że wtedy dla pewności powinien sobie wytatuować na klatce "Nil pultem, romanus sum!" - nie jestem parówą, jestem Rzymianinem!

 • chvj

  Oceniono 144 razy 66

  Uleganie takim kretyńskim modom to niewolnictwo. W życiu się nie depilowałem i nie będę depilował.
  Co ważniejsze, moja partnerka akceptuje mnie takiego jakim jestem, au naturel :)
  Bo nie jest zmanierowaną na pismach dla pań dziumdzią.

  Co innego higiena, czystość i bycie świeżym i pachnącym, co innego podążanie za wyssanym z palucha "standardem z USA, Włoch i Niemiec". Niewolnicy.

 • Gość: Sułtan

  Oceniono 80 razy 60

  Czasami oglądam pewnego rodzaju reklamy w tv i nie pojąć ich sensu. Dlaczego dezodorant czy inny antypespirant ma nam zapewnić 24,48 lub więcej godzin świeżości? Czyż nie prościej wskoczyć na 3 minuty pod prysznic? W taką pogodę jaką teraz mamy żaden dezodorant nie zastąpi wody i mydła.

 • Gość: mario

  Oceniono 105 razy 57

  Ha, ha - jeżeli owłosienie jest takie niehigieniczne to dlaczego Pani Margit nie poleci kobietom golenia głowy? Sama jest pewnie wygolona na "łysą pałę" i wcale nie straciła swojego kobiecego uroku i seksapilu.

 • Gość: Rafał

  Oceniono 82 razy 54

  Goli sie czy nie to prywatna sprawa każdego człowieka i o niczym nie swiadczy. Krzywdy tym sie innym nie robi. Natomiast nazywanie z tego powidu innych parowa, gejem, malpiszonem świadczy o was samych.

 • Gość: Średnio owłosiony

  Oceniono 191 razy 39

  Depilują się parówy i cykliści. Owłosienie na klacie jest reklamą męskości - świadczy o poziomie testosteronu, a więc przyszłej przyjemności dla kobiety i możliwości płodzenia potomków. Brak owłosienia to reklama uległości. Facet z gołą klata lubi się pochylić i wypiąć. Akceptuję golenie pod pachami (sam tak robię) bo tam pot wydziela się intensywnie, a owłosienie utrudnia używanie antyperspirantów. Na klacie, nogach czy rękach u normalnego faceta bez chorej nadpotliwości nie ma prawa dziać się nic złego, jeśli zachowuje podstawowe zasady higieny. Normalny mężczyzna biorący prysznic rano i wieczorem jest czysty i pachnący. Spryskanie się dobrymi perfumami na wysokości mostka, gdzie krew intensywnie płynie i rosną włoski powoduje, że miła woń utrzymuje się przez cały dzień. Jeśli nie wierzycie, to zapytajcie znajomych kobiet, a nie czytajcie wypowiedzi pań w mediach, którym zapłacono za reklamowanie środków do depilacji dla mężczyzn.

 • Gość: jeb z laserka

  Oceniono 33 razy 29

  Za każdym razem jak słyszę o tej "bezbolesnej" i "trwałej" depilacji laserowej, to aż mnie ciarki przechodzą.
  Wiem, jak to działa :)

 • Gość: hawk

  Oceniono 54 razy 16

  Psychole... wydepilujcie sobie jeszcze brwi i rzęsy, dopiero będziecie piękni! Żałosne. Tak jak wszyscy, którzy wbrew zdrowiu i higienie podlegają takim modom. Niezdecydowanym polecam zdjęcia żywych kur i kogutów bez pierza - czy to dodaje im piękna? A jeszcze gdyby zrobić im to "na żywca". A wy to sobie robicie na własne życzenie, pod cudze dyktando

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX