Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami

Postanowiłem zmierzyć się w biegu z Kenijczykami. W Kenii. Kiedy tylko odzyskałem świadomość, dowiedziałem się, że 13-letnia dziewczynka w płóciennych tenisówkach i spódniczce pokonała mnie o sześć minut na pięć kilometrów.
Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami fot. Kuba Atys, Marek Tomczak

Kenijska dominacja

Gdzie jak gdzie, ale w Kenii trzeba spróbować biegać. Na swoje nieszczęście postanowiłem wystartować w lokalnych zawodach w Nandi Hills w samym środku Kenii, w tak głębokim terenie, że zagubiony przez KLM bagaż wędrował przez interior do mojej wioski prawie tydzień na dachu rozklekotanego autobusu szumnie nazwanego Eldoret Express, a następnie na plecach motocyklisty.

Stanąłem więc na starcie, a trener Tomasz Lewandowski (brat i szkoleniowiec 800-metrowca Marcina Lewandowskiego) nachylił się nade mną i kolegą dziennikarzem z Polski i, patrząc spod oka na grupę kilkudziesięciu czarnoskórych zawodników podskakujących raźno, powiedział scenicznym szeptem do ucha: - Musicie z miejsca wyrwać galopem. Będą w szoku i się pogubią!

No, ale do przodu wyrwało to dziecko w spódniczce, wraz z dwiema koleżankami - Rose Jepleting i Priscan Jepkemboi. O biegaczach z kadry Kenii nie wspominając, bo oni wyrwali jeszcze bardziej.

Pierwsze dwa kilometry trasy zawodów wiodły w dół wśród herbacianych pól, ostatnie trzy - stromo w górę.

Kontakt wzrokowy z dziewczynkami straciłem po pierwszych kilku minutach biegu, gdy tętno mojego serca osiągnęło, zdaje się, około 180 uderzeń na minutę. Przynajmniej tyle wskazywał zegarek. Chociaż głowy nie dam, bo cyferki widziałem jakby przez mgłę.

Świadomość straciłem za metą, gdzie doholował mnie pilot na motorowerze.

Tak, był to motocykl z napisem "Koniec wyścigu", ale to niesprawiedliwe, bo za mną biegł kolega dziennikarz z Polski. Ja byłem jednak tak daleko za główną stawką zawodników i biegłem tak wolno, że pilot sądził, iż za mną po prostu nie może już być nikogo.

mój pierwszy raz, bieganie, sport, Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami

Leżącego cucił mnie miejscowy biznesmen Wilfred Bungei, mistrz z igrzysk w Pekinie.

Jeszcze pięć dni po osiągnięciu mety nie mogłem dojść do siebie, zakwasy opanowały ciało w miejscach, gdzie wcześniej nawet nie wyobrażałem sobie mięśni. Wszystko dlatego, że nad Wielkim Rowem Tektonicznym biega się na wysokości 2100-2500 m n.p.m., a tlenu jest tu tyle, ile w torbie foliowej.

Od czasu Kipchoge Keino, który w 1968 r. zdobył pierwszy złoty medal olimpijski dla Kenii po odzyskaniu niepodległości (stał się tak słynny w kraju, że po zwycięstwie kazał adresować kartki pocztowe z gratulacjami po prostu "Kipchoge Keino, Kenia"), jego rodacy zdominowali bieganie na dystansach od 800 m do maratonu. Masowo wygrywają biegi uliczne na całym świecie. Na lotnisku w Nairobi spotkałem zawodnika, który wrócił z Dominikany po zwycięstwie w biegu na 10 km, oraz innych dopytujących się o biegi w Polsce. Na igrzyskach w Pekinie zdobyli 14 medali, w tym sześć złotych.

Brat Colm O'Connell, nauczyciel i trener najsłynniejszych biegaczy kenijskich w szkole św. Patryka w Iten, opowiadał mi kiedyś, że na mistrzostwach Kenii do wyścigu na 1500, 5000, 10 000 metrów staje po kilkuset biegaczy. A do startu na 100 m nie można uzbierać zawodników nawet na dwa półfinały.

Kenijczycy mają taki zwyczaj, że biegną coraz szybciej, a kiedy zaczyna się podbieg, jeszcze przyspieszają. Potem w Polsce, na naszych łagodnych podbiegach jestem w stanie zabiegać moich zawodników na śmierć - mówi Tomasz Lewandowski.

Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami fot. Kuba Atys, Marek Tomczak

Teoria przetrwania

Jeszcze zanim pobiegłem w zawodach, żałowałem, że nie zdążyłem na maraton w Kisumu. Przyjechałem do Kenii tydzień po nim.

Ale teraz to nawet nie żałuję. Jak się bowiem okazało na miejscu, maraton w Kisumu budzi grozę nawet w Kenijczykach.

W Kisumu - brzydkim mieście na brzegu Jeziora Wiktorii - jest zawsze upiornie gorąco i wilgotno, nawet jeśli gdzie indziej w Kenii jest rześko i sucho. Znaczy, mikroklimat jak w Jakuszycach. Tylko na odwrót.

W tym maratonie nie startuje się dla przyjemności. Nikt tu nie oczekuje rekordów. Kenijczycy przyjeżdżają z odległych stron, bo mają nadzieję, że ktoś ich dostrzeże i wyśle do Europy na biegi uliczne lub choć na sportowy obóz, gdzie będą mieli regularne dwa posiłki.

Organizatorzy, nie wiedzieć czemu, wyznaczają start 42 km od Kisumu, w wiosce Gogo. Maratończycy boją się spóźnić na start, przyjeżdżają więc tam przeładowanymi busami dzień wcześniej.

Śpią w krzakach, na trawie. Rano się budzą i ruszają w pole trzciny cukrowej. Wysysają słodkie kłącza na śniadanie. Potem w miejscu ich obozowiska leżą sterty suchych badyli.

Start maratonu odbywa się zawsze o 10. Wykończeni zawodnicy dobiegają do mety między dwunastą a pierwszą po południu, kiedy wilgotny upał w samym środku Afryki dochodzi do 40 st. C.

Ostatnie 10 km biegnie się po głównej szosie z Nairobi do centrum Kisumu, między stadami zdezelowanych ciężarówek, pikapów, autobusów, które wypuszczają z rury wydechowej lepkie chmury tłustej sadzy, tak gęste, że nie widać nieba.

Rozmawiałem z jednym z uczestników maratonu Markiem Chepkwonym tydzień później. Jeszcze miał szaleństwo w oczach: - Trzymałem się prawej strony, żeby móc uciec do rowu przed ciężarówkami. Skakałem co chwila. Gdyby nie to, rozjechałyby mnie. Na mecie miałem czas 2 godziny 27 minut, ponad 20 minut gorzej od rekordu życiowego.

Lewandowscy, którzy byli raz na mecie maratonu jako goście honorowi z Wilfredem Bungei, też opowiadali swoje: - Zobaczyliśmy, że dla biegaczy nie ma wody. Zbieraliśmy z ziemi puste plastikowe butelki i wlewaliśmy do nich kranówę. Na mecie były bójki o wodę.

Ten maraton to teoria Darwina w pigułce. Naturalna selekcja. Kto to przetrwa, przetrwa wszystko. I nie trzeba już wyjaśniać, dlaczego najlepsi biegacze długodystansowi pochodzą z Kenii.

Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami fot. Kuba Atys, Marek Tomczak

Dwa rodzaje treningu

Kiedyś byłem w Kaptarakwie. To już nie jest wioska, ale kilka chatynek w równikowym lesie. Kaptarakwy nie ma na dostępnych w sklepach mapach Afryki. W porze suchej można tam dotrzeć nawet zwykłym samochodem, ale człowiek wali głową w ramy karoserii, w kierownicę, w szyby, bo wóz co chwilę wpada w błotniste dziury. W porze deszczowej Kaptarakwa bywa odcięta od świata na wiele tygodni. Tylko dobra terenówka z napędem na cztery koła i wyciągarką może jakoś dobrnąć. O jej istnieniu dowiedziałem się od Jeana-Baptiste'a Eczeta, francuskiego studenta antropologii kulturowej z Paryża, którego spotkałem w Kenii. Pojechał na badania terenowe.

Kaptarakwa jest na 2500 m n.p.m. To właśnie tak wysokie położenie nad poziomem morza uznawane jest za powód fantastycznej sprawności afrykańskich biegaczy. Na krawędzi Wielkiego Rowu Tektonicznego są idealne warunki do biegania.

mój pierwszy raz, bieganie, sport, Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami

W Kaptarakwie ćwiczyła grupa biegaczy pod okiem trenera Davida Maiyo.

Chatki w obozie ledwo trzymały pion. W baraku, gdzie mieszkali biegacze, było klepisko zamiast podłogi. Prycze zasłaniały płachty wzorzystej tkaniny.

Na ścianie chaty ze szparami z widokiem na wieś wisiały pożółkłe wycinki z gazety "Nation": "Chebii pokonał Gebrselassie, Bekele" (to o triumfie Kenijczyków nad Etiopczykami), "Kosgei: Czekam na zwycięstwo w Paryżu", "Cherono nie chce być Kenijczykiem" (to o ucieczce Cherona do Kataru) itp.

Pamiętam, jak trener Maiyo powiedział ze śmiertelną powagą: - U mnie są dwa rodzaje treningów: ciężki i lekki.

Według metodologii trenera Maiyo trening o godz. 10 jest ciężki, w odróżnieniu od porannego i popołudniowego - lekkiego.

Więc ten, który oglądałem, był ciężki.

Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami fot. Kuba Atys, Marek Tomczak

Szkoda wody

O godz. 10 zawodnicy zakładają buty, spodenki i podskakują - to ich rozgrzewka. W drodze na trening przełażą przez płot z krzywo poprzybijanych desek. Docieramy do drogi przecinającej wieś. - No, to hop - krzyknął trener. Zawodnicy ruszają biegiem, my w samochodzie za nimi. Z nami trener Maiyo. Niespiesznie wyjmuje swój plastikowy zegarek i uroczystym gestem wciska stoper. Co jakiś czas wychyla się z samochodu i pogania biegaczy, którzy co rusz wpadają w stado kóz lub owiec. Miejscami droga zwęża się tak bardzo, że samochód musi przeciskać się przez krzaki.

W czasie ciężkiego treningu zawodnicy pokonują 18 km. To znaczy trener Maiyo tak uważał. Nigdy tego nie zmierzył. Ale upierał się: - Ta trasa zawsze miała 18 km.

Pomiary wyników są równie precyzyjne. Trener wprawdzie patrzył na zegarek, ale czasów nie notował. - Biegli szybko, a przecież o to właśnie chodzi - stwierdził.

Złapał w końcu jednego z zawodników, kazał mu się pochylić i na jego plecach w moim notatniku zapisał kolejność: Stephen Ngetich, Willy Korir, Emmanuel Cheruyot, Hillary Kipchumba, Emmanuel Ereng, Bruce Kipkogei, Ean Kimutai, Mark Cherop. - Zapamiętaj sobie te nazwiska - powiedział i oddał mi notes.

Niestety, po kilku latach tylko Korir i Kipchumba pojawili się na światowych listach maratonu, ale ze słabymi wynikami.

mój pierwszy raz, bieganie, sport, Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami

Po treningu zawodnicy rozebrali się przed chatkami i umyli w misce z zimną wodą. Ochlapali twarze, pachy, szyje, głowy. Dolnej połowy nie ruszyli, bo szkoda wody. Trzeba po nią gnać do źródła z 20-litrowym kanistrem. Potem idą do kuchni, czyli drewnianej budy bez okien, z dachem z blachy falistej i paleniskiem pośrodku. W wielkim kotle bulgocze mleko, woda, herbata i dużo cukru. Gotuje się toto bez przerwy, więc bakterie wyginęły, można ją pić bez ryzyka. Wieczorem doleją wody i mleka, dosypią herbaty i cukru i tak dalej, co pół dnia. Na każdego zawodnika czeka kanapka z grubą warstwą margaryny Blue Band, którą przygotowała kobieta z wioski.

Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami fot. Kuba Atys, Marek Tomczak

Pokonaj olbrzyma

Co tu kryć, słaby wynik w zawodach na pięć kilometrów i upokorzenie pchnęły mnie do czynu. Ach, poczuć się choć przez chwilę jak prawdziwy kenijski biegacz!

Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem, kilku chłopców stworzyło sobie sportowy obóz - była to wioska Kapsimotwo. W okolicach Nandi Hills jest kilkadziesiąt takich obozów do treningu - z blachy falistej lub krzywych desek, bez kibla, wody, prądu. Każdy trochę podobny do tego w Kaptarakwie.

Wszedłem do ich dziury z głupia frant, miałem ze sobą kilkaset szylingów, aby dorzucić się do jedzenia i spania. Byli tam między innymi uciekinier znad jeziora Turkana maratończyk Charles Logong, kilku Nandi, biegaczy z okolicznych wzgórz. I z Ugandy - Wilson Busienei (później był 11. w olimpijskim finale na 10 000 m w Atenach w 2004 r.).

Chwilę potem z zadowolonym Busienei zaszliśmy do wioskowej jatki. Rzeźnik odgonił muchy z wiszącej sztuki i odkroił z niej solidny kawał mięsa, dobry kilogram. Wróciliśmy do nory już zatłoczonej, gdyż rozeszło się, że jest dziś do zjedzenia coś więcej niż kukurydziana papka ugali i szpinak. Rozpaliliśmy palenisko na klepisku w środku nory, ugotowaliśmy pocięte w kawałeczki mięso. Była to dla obozowiczów pierwsza od pięciu dni kolacja z mięsem. Długo rozmawialiśmy o dziewczynce z sąsiedztwa Rose Chelimo, która zarobiła w czterech ulicznych startach we Francji 4 tys. euro i pomogła w zaręczynach siostry. Dzięki Rose stała się atrakcyjną partią, za którą rodzina dostała siedem krów i dwie owce.

Potem poszliśmy spać. Przed snem zauważyłem jeszcze, jak na złuszczonej ścianie, której zgniła zieleń mogła pochodzić od farby lub grzyba, w świetle latarki zamajaczyło hasło: "Chcesz być wielki, pokonaj olbrzyma".

mój pierwszy raz, bieganie, sport, Mój pierwszy raz: bieganie z Kenijczykami

 

Dwa kilometry w kaloszach

O 5.30 Busienei obudził mnie szarpnięciem. - Wstań i podziękuj Bogu za poranek - powiedział na dzień dobry.

Strząsnąłem z koca robactwo, sprawdziłem buty, czy nie siedzi w nich jakaś włochata stunożna ohyda, i słuchałem, jak Busienei modli się w suahili. Z pustymi brzuchami wyszliśmy z nory, nad nami gwiazdy na czarnym jak ebonit niebie. Na podwórku stali z latarkami i czekali patykonodzy ludzie. Pan Bóg użył do ich stworzenia ograniczonych środków - płuc do oddychania głębszego niż inni i nóg do biegania szybszego niż inni.

Do biegu poprowadził nas Busienei. Pobiegliśmy wzdłuż wciąż śpiących ruder przy drodze do Kapsimotwo, stromo w dół. A potem już mnie zostawili, a sami popędzili dalej. W dół i w górę, bo teren pofałdowany. Okoliczne wzgórza są legendarne. Rekord wbiegnięcia na jedno z nich, Nandi Hills,  należy do Wilfreda Bungei - 53 minuty non stop pod górę. Dłuższe i bardziej wyczerpujące jest Fluorspar Hill, z dna Wielkiego Rowu Tektonicznego na samą krawędź. Wysokość 2500 m n.p.m. osiąga się po pokonaniu 21 km i 23 zakrętów. Dziennikarz sportowy i biegacz Michael Sandrock opisał swoje upokorzenie na Fluorspar Hill - długo nie mógł uciec kobiecie, która dla zabawy biegła z nim pod górę z koszem owoców na głowie.

Sam widziałem, jak 10-letni chłopak razem z kilkunastoma innymi wyrwał się z klasy na nasz widok. Utrzymał się do końca - mniej więcej przez dwa kilometry - sadząc susy w kaloszach. Dostał od nas w nagrodę lizaka. W promieniu 50 km od Nandi Hills urodziło się 94 kenijskich biegaczy, którzy pokonali maraton szybciej niż w 2 godziny 8 minut.

Henryk Szost pobił ostatnio rekord Polski w maratonie z czasem 2.07,39.

Kenijczyk na nizinach

Kiedy ludzie urodzeni i wychowywani na poziomie 2500 m n.p.m. znajdą się nieco niżej, tlen w ich płucach jest jak żar ogniska rozdmuchiwany przez wiatr. Ich układ krwionośny znakomicie funkcjonuje w warunkach rozrzedzonego powietrza. W krwi krąży więcej czerwonych ciałek, a zatem więcej jest hemoglobiny, która zapewnia skuteczny transport tlenu do mięśni. A tlen to energia.

Kiedy mieszkaniec wyżyn znajdzie się tuż nad poziomem morza, efekt jest taki, jakby stosował zabroniony doping krwi. Powietrze nie jest rozrzedzone, a krwiobieg działa wciąż jak na wysokościach. Luksus! Gdy innym brakuje powietrza, gdy ich mięśnie zaczynają zatruwać uboczne produkty przemiany materii, Kenijczycy dopiero się rozkręcają.

Więcej o: