Top 10: legendarni sportowcy

Krzysztof Dołęgowski, Magda Ostrowska-Dołęgowska
24.07.2012 12:29
A A A Drukuj
Dla tej dziesiątki nie miały znaczenia żadne ograniczenia. pokonywali własne kalectwo, przekraczali limity ludzkiej wyobraźni, ignorowali sędziowską małostkowość. I zmienili sport na zawsze.

fot. Michael Steele

Terminator na bieżni

Ma na swoim koncie cztery złote medale igrzysk, co jest wybitnym osiągnięciem, biorąc pod uwagę fakt, że już w wieku 11 miesięcy stracił obydwie nogi. Medale wywalczył na igrzyskach paraolimpijskich. To jednak nie zaspokoiło jego ambicji. Marzą mu się starty ramię w ramię z w pełni sprawnymi zawodnikami.

Pistorius urodził się w Pretorii w RPA. Mimo zaawansowanego kalectwa od zawsze uprawiał sport - grał w rugby, tenisa, piłkę wodną, uprawiał boks i zapasy. Mimo protez z włókna węglowego, przypominających łopatki do nakładania ciasta, Pistorius wywalczył sobie prawo do udziału w igrzyskach w Pekinie, ale nie wziął w nich udziału, bo zabrakło mu 0,7 s do minimum na 400 m, a do sztafety 4x400 go nie wystawiono, tłumacząc się względami bezpieczeństwa. Trudno powiedzieć, jakiego zastosowania protez spodziewali się ci, którzy podejmowali tę decyzję. Przywiózł za to trzy złote medale z paraolimpiady w Pekinie, a teraz szykuje się na podbój Londynu.

Komentarze (3)
Zaloguj się
 • avatar

  skrot.myslowy

  Oceniono 4 razy 4

  Czytam ten przegląd slajdów i im dalej w las tym większa pewność, że pisał to gimnazjalista na stażu. Jakież mnie zdziwienie ogarnęło, gdy okazało się że ów pokaz slajdów jest autorstwa dwojga dorosłych ludzi (wskazuje na to choćby zbieżność nazwisk u autorów). Artykuł niechlujny, pozbawiony stylu i korekty, ot po prostu wrzucić jakieś informacje na temat wybranej osoby. Do tego sam wybór sportowców wydaje się kompletnie przypadkowy bez żadnego ładu, logiki i pomysłu. Zapewne chodziło li tylko o odwalenie co tygodniowej wierszówki. Państwo autorzy! Więcej pokory i rzetelności w przygotowywaniu materiału.

 • avatar

  dexterek011

  Oceniono 4 razy 4

  A gdzie się podziali Siergey Bubka i Muhhamad Ali (vel Cassius Clay)?
  Czemu nie ma ich w tym zestawieniu?

 • avatar

  Gość: HA-HA-HA

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wiem kto to pisał... Michael Jordan!!!, Muhhamad Ali, Maradona, Pele.... Grzesio Rasiak :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX