Zaczynasz przygodę z boksem? Pamiętaj o tym

O czym każdy nowicjusz musi pamiętać - radzi Fiodor Łapin, trener Krzysztofa 'Diablo' Włodarczyka.
Boks Boks Fot. Albert Zawada

Cierpliwość

Bokserski trening wymaga cierpliwości, bo to żmudna praca nad techniką - powtarzanie setki, tysiące razy tych samych elementów przed lustrem, na przyrządach i w końcu podczas walki, czyli sparingu z partnerem, tak żeby odpowiednie zachowania stały się nawykiem.

Przy zadawaniu ciosów ważna jest nie tylko praca rąk, ale również nóg i tułowia, bo dzięki skrętowi całego ciała cios jest dłuższy i silniejszy. Równolegle trzeba ćwiczyć też technikę unikania ciosów.

Boks Boks Fot. Albert Zawada

Czas

Dużo czasu należy poświęcić na doskonalenie pracy nóg przy przemieszczaniu się na ringu - kroki w przód, krok w tył, w prawo, w lewo, i łączyć te ruchy z balansowaniem tułowiem, tak aby nie być łatwym celem dla przeciwnika.

Trzeba nauczyć się zadawać ciosy w taki sposób, żeby końcowa cześć każdego z nich była od razu przygotowaniem do zadania kolejnego. Również bronić się trzeba tak, żeby z pozycji obronnej w każdej chwili można było przejść do wyprowadzenia ciosu kontrującego. Warto też po zadaniu każdego ciosu lub ich kombinacji nauczyć się kilku rodzajów obron na ewentualny kontratak.

Wiara Wiara Fot. Albert Zawada

Wiara

Na ringu trzeba wchodzić z wiarą w zwycięstwo. Pod żadnym pozorem nie można dopuścic do siebie myśli, że może być inaczej. Nawet cień wątpliwości zmniejsza szansę na wygraną. W boksie szansa na wygraną jest nawet w ostatniej sekundzie walki.

Trzeba słuchać rad trenera przed i w czasie walki - to on pomoże znaleźć silne i słabe strony przeciwnika.

Boks Boks Fot. Albert Zawada

Styl

Pięściarz powinien narzucić swój styl rywalowi, wykorzystując jego słabe strony i równocześnie neutralizując mocne.

Nie wolno dać się sprowokować faulującemu przeciwnikowi i odpowiadać faulem. Skupianie się na oddaniu faula, spowoduje, że przestaje się myśleć o tym, co jest potrzebne do zwycięstwa, czyli o taktyce i technice. Przy sygnale gongu kończącym rundę lub komendach "stop" i "break" nie należy opuszczać rąk, bo są pięściarze którzy w tym momencie (bywa, że również po) zadają mocne ciosy.

Boks Boks Fot. Albert Zawada

Głowa

Głowa w walce jest potrzebna do podejmowania prawidłowych decyzji w krótkim czasie, gdy zapomina się o tym, przeciwnik natychmiast dostrzeże wahanie.

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaczynasz przygodę z boksem? Pamiętaj o tym
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: Wektor

    0

    Mnie boks nie ruszył, teraz wleciała krav maga i jaram sie przed każdym treningiem jak dziecko. Nie wiem jak w innych miastach, w stolicy polecam kravmaga.mazowsze.pl. Sport dla prawdziwych facetów!

  • Gość: Marcin90

    0

    Widziałem jak kolega trenuje boks, to postanowiłem też poszukać sobie zajęć z lekcjami boksu i szukam właśnie na stronie FitPlanner.pl, wyszukiwarce zajęć sportowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX