Jak z klasą zerwać z dziewczyną

Twoje uczucie do niej się wypaliło, a wy nie macie - dzięki Bogu - ślubu, dzieci ani wspólnego kredytu na 45 lat? Chcesz zerwać poważny, trwający już dość długo związek? Bądź dżentelmenem. Oto sześć reguł zrywania z klasą.
Koniec związku Koniec związku fot. Dmitry Kalinovsky/shutterstock.com

Zrób to osobiście

Nie wyręczaj się telekomem. Nigdy, przenigdy, pod żadnym pozorem nie zrywaj z dziewczyną przez sms, telefon czy e-maila. No, chyba że masz do czynienia z psychopatką, która na wieść o rozstaniu wyciągnie zza pazuchy kałasznikowa. Ale wtedy nawet zdalne zerwanie cię nie uratuje, ona prawdopodobnie będzie cię ścigać tak długo, aż cię dopadnie.

Spotkaj się z nią, najlepiej na neutralnym gruncie. W ostateczności u niej, ale nie u ciebie, bo nie będziesz przecież mógł jej wyrzucić, kiedy uznasz, że czas zakończyć spotkanie. Znajdź miejsce, gdzie będziecie mogli spokojnie pogadać (nie dyskoteka, nie teatr), ale też jej gwałtowny szloch nie stanie się dominantą (nie kameralna kawiarenka). Idealny będzie park, miejski plac czy duża, gwarna knajpa.

Weź głęboki oddech i powiedz, co masz do powiedzenia...

Jak z klasą zerwać z dziewczyną: bądź szczery (ale bez przesady) Jak z klasą zerwać z dziewczyną: bądź szczery (ale bez przesady) fot. VojtechVlk/shutterstock.com

Bądź szczery (ale bez przesady)

Jesteś jej winien wyjaśnienie. Po pierwsze, ona na nie zasługuje ze względu na waszą wspólną przeszłość. Po drugie, jeśli zrozumie powody, dla których chcesz zerwać, łatwiej jej będzie zamknąć tę sprawę, odnaleźć się i zacząć od nowa.

Musisz więc być szczery, ale uważać, żeby z tą szczerością nie przegiąć i niepotrzebnie jej nie ranić. Dżentelmen wszak nie kopie leżącego. A zatem: "wypaliło się pożądanie", "spotkałem kogoś innego" oraz "potrzebuję odmiany" będą OK. "Wyglądasz jak wieloryb", "od dwóch lat bzykam twoją najlepszą przyjaciółkę" czy "wolę oglądać, jak rośnie rzepak, niż rozmawiać z tobą" - już nie.

Masz być szczery, ale nie brutalny.

Jak zerwać z dziewczyną Jak zerwać z dziewczyną fot. Andrey_Popov / shutterstock.com

Miej szacunek do wspólnej przeszłości

Skoro spędziliście ze sobą X tygodni/miesięcy/lat, coś was jednak łączyło. To, że w tej chwili tego nie ma (albo przestało wystarczać), nie oznacza, że należy to negować. Wyrażaj się z szacunkiem o tym, co było i bądź jej za to wdzięczny.

Miej też respekt dla jej uczuć, nie rzucaj się w wir życia randkowego i towarzyskiego już pięć minut po rozstaniu. Daj sobie parę dni odpoczynku, nie chciałbyś spotkać jej koleżanek otoczony wianuszkiem pięknych kobiet. Chciałbyś za to przynajmniej raz zadzwonić do jednej z nich (tej najbliższej) i zapytać, jak czuje się twoja była. Ot tak, ze zwykłej troski. Choć nie zdziw się, jeśli ona będzie ci - w imieniu twojej ex - życzyć ci śmierci w męczarniach. Nie kłóć się, nie odpowiadaj złośliwościami.

Jak z klasą zerwać z dziewczyną: nie zostawiaj nadziei Jak z klasą zerwać z dziewczyną: nie zostawiaj nadziei fot. auremar/shutterstock

Nie zostawiaj nadziei

Musisz się przygotować na najgorsze. Mogą pojawić się łzy, żale, błagania o jeszcze jedną szansę. Mogą pojawić się wyrzuty sumienia, poczucie zakłopotania, współczucie. Najgorsze, co możesz w tej chwili zrobić, to dać się zalać tymi łzami. Ulec im.

Postaraj się być delikatny, ale stanowczy. Przedłużając jej nadzieję na utrzymanie związku, tak naprawdę przedłużasz jej cierpienie i swój pasztet. Jeśli dasz jej do zrozumienia, że jesteś zdecydowany, że przemyślałeś swój krok, łatwiej będzie jej oswoić się z tą myślą i ułożyć życie od nowa.

Jak z klasą zerwać z dziewczyną: ureguluj kwestie własności Jak z klasą zerwać z dziewczyną: ureguluj kwestie własności fot. Monkey Business Images/shutterstock.com

Ureguluj kwestie własności

Musisz być bardzo ostrożny. Po pierwsze, przygotuj się na pożegnanie z ulubioną książką, płytą DVD, a nawet tą starą bluzą, którą lubiła zakładać. Po prostu nie wypada, byś teraz zaczął domagać się zwrotu swoich rzeczy, to byłaby małostkowość. Nie powinieneś też od razu sugerować jej, że ma odebrać swoje drobiazgi. Ona prawdopodobnie nie będzie miała teraz do tego głowy. W dodatku rozprawianie o sprawach materialnych może ją zaboleć - to jakby przedmioty były dla ciebie ważniejsze niż uczucia.

Ale jeśli ona poprosi o zwrot choćby jednej rzeczy, oddaj od razu wszystkie. Nie będzie mogła dzwonić co tydzień z kolejną sprawą, przeciągając wszystko w nieskończoność.

Jak z klasą zerwać z dziewczyną: nie pozostawajcie przyjaciółmi Jak z klasą zerwać z dziewczyną: nie pozostawajcie przyjaciółmi fot. Photodiem/shutterstock.com

Nie pozostawajcie przyjaciółmi!

Pal licho, że "Zostańmy przyjaciółmi" to najgłupsze i najbardziej irytujące zdanie, jakie można w tej chwili wypowiedzieć. Istotne jest co innego - waszej przyszłości nie da się ustalić i zadekretować, choćbyście bardzo tego chcieli.

To, czy uda wam się utrzymać przyjacielskie (lub przynajmniej poprawne) kontakty, zależy od bardzo wielu czynników, m.in. twojego i jej charakteru, tego, co was łączyło, oraz ewentualnych wspólnych przyjaciół. Jeśli się uda - fajnie. Jeśli nie - trudno.

Według brytyjskiego antropologa Robina Dunbara każdy z nas ma w dowolnym momencie życia ok. 150 osób, z którymi utrzymuje stabilne relacje społeczne. A to oznacza, że co jakiś czas ktoś musi z naszego życia zniknąć, by zrobić miejsce następnej osobie.

Więcej o:
Komentarze (14)
Jak z klasą zerwać z dziewczyną
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • asyndrome

  Oceniono 48 razy 40

  po męsku, osobiście za drzwi wypieprzyć

 • placebo99

  Oceniono 44 razy 26

  A o ostatni sex? Można zapytać?

 • scarlet_x

  Oceniono 15 razy 9

  SERIO? Trzeba o tym pisać w internecie?? Co za czasy.

 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 3

  zaproponuj na poczatek, trojkacik

 • emerytstudent

  Oceniono 4 razy 2

  cenisz dobre dziennikarstwo?

 • gadolinn

  Oceniono 14 razy 2

  mozna przykleic na samochodzie karteczke z napisem "odchodze"

 • bromba_zadumana

  Oceniono 30 razy 0

  z banki trzeba przeciagnac

  Szybko, skutecznie, osobiscie... a ze boli? rozstanie ma bolec "z definicji"!

 • carolina_reaper

  Oceniono 31 razy -1

  Robi sie to po angielsku czyli znika z widoku i tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX