Top 10: najlepsze piosenki o seksie

O seksie, z seksem i zapraszające do seksu. Dosłowne i subtelne, namiętne i pełne energii, poetyckie i zbereźne.  To nasz wybór najlepszych kawałków, które nieodmiennie kojarzą nam się z tymi sprawami.

1. Bob Dylan "I'll Be Your Baby Tonight", 1967

Czy skrzeczący głos barda kontrkultury może komukolwiek kojarzyć się z seksem? Pewnie komuś może, ale nie odpowiadamy za perwersyjne fascynacje wszystkich ludzi. Zresztą, tego geniusza różnych gatunków muzycznych przyjęło się cenić za nieco inne rzeczy.

A jednak ma on w dorobku także piękne piosenki, które stanowią urocze zaproszenie do łóżkowych igraszek. "I'll be your baby tonight" (powyżej w słynnym wykonaniu z lat 90. - Roberta Palmera i UB40) jest bezpretensjonalne, pozbawione zarówno poetyckiego zadęcia, jak i wulgarnej dosłowności. "Zgaś światło, zasłoń rolety (...), zrzuć buty, nie bój się, chodź z tą flaszką, będę dziś twoim kociakiem" - to przecież może powiedzieć każdy z nas, bez obawy, że ośmieszy się lub dostanie w pysk.

Równie bezpretensjonalna jest "Lay, Lady, Lay" (poniżej w wykonaniu Duran Duran), w której podmiot liryczny każe pewnej damie położyć się na jego wielkim, mosiężnym łóżku.

 

2. Salt-n-Pepa "Let's Talk About Sex", 1991

W przeciwieństwie do Dylana, nowojorskie trio z lat 80. i 90. subtelne było jak młot pneumatyczny i już w tytule nie pozostawiało wątpliwości, o czym chce pogadać. Ale trzeba dziewczynom przyznać, że ich największy hit pomyślany był lepiej niż przeciętna lekcja edukacji seksualnej w polskich szkołach. Tekst opowiadał między innymi o dziewczynie, która puszcza się za pieniądze, co jest przyczyną licznych zgryzot, frasunków i turbacji. Seks tylko z miłością - głosił więc morał.

O ile jednak "Let's Talk About Sex" można (a nawet należy) spokojnie puszczać dziecku, o tyle inny hit słono-pieprznych dziewcząt z USA można słuchać tylko po osiemnastce. I po godz. 23. "Push It" to mało wyrafinowany, bardzo dosłowny instruktaż stosunku płciowego.

3. George Michael "I Want Your sex", 1987

Pierwszy wielki solowy przebój wokalisty znanego wcześniej jako połówka Wham był tak dosłowny, że niektóre stacje radiowe odmówiły jego emisji. Kiedy Anglik śpiewał: "Chcę twego seksu", miliony kobiet na całym świecie wołały: "Mój, weź mój, Dżordż, plizzz!".

Kilkanaście lat później okazało się, że - choć w teledysku artysta kotłuje się z bardzo seksowną kobietą - tak naprawdę przez cały czas śpiewał do jakiegoś Stevena, Wiesława czy innego przystojniaka. Słowa "seks jest naturalny, seks jest dobry, nie każdy go uprawia, ale każdy powinien" są jednak przecież uniwersalne, bez względu na płeć czy orientację seksualną.

 

4. Marvin Gaye "Let's get it on", 1973

W przeciwieństwie do George'a Michaela Marvin tylko nazywał się Gay (literkę "e" dołożył sobie później), więc z pewnością zwracał się do jakiejś kobiety. A powiedzmy sobie otwarcie - Książę Soulu miał taki głos, że nawet gdyby wyśpiewał prospekt emisyjny Hydrobudowy, każdej damie zmiękłyby kolana.

"Let's Get It On" brzmi jak erotyk i jest erotykiem. Jednym z najlepszych w dziejach. Ale późniejsze "Sexual Healing" ustępuje mu niewiele.

5. Madonna "Justify My Love", 1990

Każdy krok w karierze panny Ciccone był dokładnie przemyślany. Madonna piosenkarką jest w końcu przeciętną, słynie raczej jako mistrzyni autokreacji. Można więc przypuszczać, że nagrywając "Justify My Love" chciała stworzyć jedną z najlepszych pościelówek na świecie.

I, nie bójmy się tego powiedzieć, udało jej się to. Szeptany kawałek z czarno-białym teledyskiem pełnym szalenie odważnych (jak na tamte czasy) obrazków z pogranicza sadomasochizmu i innych zakręconych form seksu będzie znakomitym tłem muzycznym dla każdego zbliżenia.

 

6. Labelle "Lady Marmalade", 1974

...czyli uczymy się języków obcych. Dziś francuski, Jasiu, proszę nie rechotać tam z tyłu. Język francuski, nie pocałunek i nie seks. A właściwie seks też. Albowiem dziś poznacie sformułowanie "wulewukuszeawekmła, sesła". W języku Woltera, Napoleona i Asterixa oznacza to: "Czy chciałbyś/chciałabyś dziś wieczorem ze mną tentego?".

Kawałek po raz pierwszy zaśpiewała Pati LaBelle z koleżankami i dał im on taką popularność, że trio jako pierwsza grupa pop w dziejach wystąpiła w legendarnym Metropolitan Opera House. Blisko 4 tysiące widzów miało ochotę zawołać: "Łi, łi!".

7. James Brown "Sex Machine", 1970

Pobudzający jak viagra, rytmiczny jak ruchy frykcyjne i prosty jak... bzykanie - taki jest hit Ojca Chrzestnego Soulu. James Brown czuł się jak maszyna do seksu i, jak się wydaje, niejednokrotnie wchodził w taką rolę. Nie będziemy jednak wokaliście zaglądać do łóżka, ważne jest coś innego. Brown pokazał, że o seksie nie trzeba śpiewać w sposób wyrafinowany, że jurność można zaprezentować na tym absolutnie podstawowym poziomie biologicznych instynktów.

A nam już na zawsze w głowach pozostanie to, co z tej piosenki zrobiła pewna argentyńska agencja reklamowa. To był swego czasu jeden z największych hitów internetu.

 

8. Peggy Lee "Fever", 1958

Jeden z tych wiecznych przebojów, które wykonywało tylu wokalistów, że trudno się zorientować, kto właściwie był pierwszy. Wikipedia podpowiada, że w przypadku "Fever" był to niejaki Little Willie John. Będziemy jednak szczerzy - kiedy mowa o seksie, wolimy, żeby nie kojarzyć nas ze sformułowaniami typu "little willie".

Palmę pierwszeństwa oddamy więc Peggy Lee, która zaśpiewała to jako druga. I to jak zaśpiewała! Z jej ust, w rytm niesłychanie erotycznego kontrabasu, wydobywają się słowa: "Kiedy obejmujesz mnie ramionami, dostaję gorączki, którą trudno znieść", a my - słuchając tego - sami dostajemy dreszczy. Oh, Peggy!

9. Jane Birkin and Serge Gainsbourg "Je t'aime... moi non plus"

Piosenka, której nie da się słuchać w towarzystwie rodziców (w każdym razie my tak mamy - od ponad trzydziestu lat czuliśmy zażenowanie, kiedy w telewizji pokazywano tzw. momenty, a na kanapie obok siedziała mama). Właściwie cały ten kawałek składa się z momentów, jakby Birkin i Gainsbourg naprawdę uprawiali seks przy mikrofonie. Takie podejrzenia zresztą się pojawiły, ale Francuz oświadczył, że gdyby tak było naprawdę, trzeba by nagrać longpleja.

Co ciekawe, słowa piosenki mówią między innymi o tym, że w miłości fizycznej nie sposób osiągnąć spełnienie. Orgazmiczne westchnienia, które wydaje z siebie Angielka pod koniec świadczą jednak, że jej jakieś spełnienie się udało.

 

10. Chris Isaak "Wicked Game", 1989

Był taki czas, że wszystkie gospodynie domowe świata gotowe byłyby rzucić siaty z zakupami, zostawić mężów i dzieci, a potem podążyć w dowolny punkt na Ziemi, gdyby usłyszały wezwanie Chrisa Isaaka. On jednak zamiast gospodyń domowych wolał duńską supermodelkę Helenę Christensen i to ona w teledysku tarza się na plaży z piosenkarzem w rytm namiętnego, rozerotyzowanego kawałka. Chris śpiewa, że nie chce się zakochać, ale Helena wygląda tak, że raczej trudno mu się opanować. Nie dziwimy się.

Więcej o:
Komentarze (11)
Top 10: najlepsze piosenki o seksie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ian brown

  Oceniono 26 razy 22

  Nine Inch Nails - Closer

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 7 razy 5

  Tylko zagramaniczne ? A nasze, krajowe, polskie gdzie ? Moja propozycja do "last but not least" miejsca na liście to pieśń o żołnierzu i dziewczynie z repertuaru Urszuli Sipińskiej śpiewana często przez młodzież w latach 70-tych ubiegłego wieku z pominięciem niektórych niepotrzebnych wyrazów:

  "Żołnierz dziewczynie nie .....
  Tylko nie wszystko jej .....
  Żołnierz zarzuci .......
  Wróci, to resztę ........

  Wstęgą szos, miedzą pól złoconych,
  Krętą ścieżką poprzez las,
  Po ten ......., po ten ......
  Skoro przyszedł na to czas"

 • Gość: sdf

  Oceniono 8 razy 4

  O, jakiś ciekawy i dobrze napisany artykuł na Logo24!

 • kayka

  Oceniono 11 razy 3

  Od kiedy pamiętam na widok i "słuch" Chrisa Izaaka dostaje ku...cy. Tymi siatami to bym mu mogła przyłożyć.

 • Gość: czarna90

  Oceniono 2 razy 2

  hess is more - yes boss

 • svetn

  Oceniono 3 razy 1

  Polecam Dr. Albonista ,,Leje się sperma''

 • Gość: malvina-pe.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Zrobiłam swoje własne zestawienie ;)
  http://malvina-pe.pl/post/91-piosenki-do-lozka

 • hovawartka

  Oceniono 1 raz 1

  Touch & Go - Straight To Number One

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX