Poliamoria i wolna miłość - skąd się wzięły?

Daria Kruk, mka
03.07.2017 12:50
A A A
Poliamoria coraz bardziej popularna?

Poliamoria coraz bardziej popularna? (Fot. Shutterstock)

Myślisz, że "wolna miłość" i wiążąca się z nią poliamoria to coś nowego? Jesteś w błędzie. Sądzisz, że rodziny składające się z wielu dzieci, matek, tatków, wujków i cioć nie istnieją? Też pudło. Poliamoryczne związki to zjawisko wcale nie marginalne. Uważasz, że są one trochę wodą na młyn dla walecznych kaznodziei i producentów telewizyjnych? Jesteś blisko...
Poznaj historię "wolnej miłości" (7)

Zobacz więcej na temat:

ZOBACZ WIDEO

Komentarze (42)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  bialeem

  Oceniono 177 razy 111

  Jaki bullshit. Dwie osoby mają problem z poznaniem się i kochaniem równie mocno, a co dopiero znaleźć trzy na równi w sobie zakochane... Niemożliwe. Ta tzw poliamoria, to sposób wykorzystywania słabszych emocjonalnie jednostek przez tych silniejszych - taka zdrada bez wyrzutów sumienia, ukonstytuowana przez wymuszenie pt albo żyjemy w trójkącie albo spadaj. Jest to obrzydliwa manipulacja, a robienie z tego czegoś dobrego jest po prostu gó...arstwem pierwszej wody. W trójkącie zawsze ktoś cierpi.

 • avatar

  franz1914

  Oceniono 63 razy 41

  'tak samo jak w cywilizowanych krajach nie budzą już kontrowersji małżeństwa homoseksualistów." Dowcip roku. Owszem, budzą choć nie w każdym kraju tak samo. We Francji olbrzymie protesty przeciw takowym ślubom rok temu, według statystyk nieco poniżej 50% przeciwna takim małżeństwom, nieco powyżej 50% przeciwna adopcji (co oznacza, że część popierających śluby jest jednak przeciwna adopcji). W krajach skandynawskich duże poparcie, ale z pewnością jest pewna grupa konserwatystów którzy ich nie popierają, a dodatkowo większość muzułmańskich imigrantów czy ich potomków. Ludzie na zachodzie nie są monolitem, mają tam tak samo konserwatystów. W USA w dużych miastach jest poparcie, ale w wielu mniejszych, czy nawet większych ale w konserwatywnych republikańskich stanach sporo nie popiera. Teza więc, że na zachodzie małżeństwa jednopłciowe nie budzą kontrowersji jest absurdalna. W mniejszym stopniu niż w Polsce, ale u pewnej części tamtych społeczeństw to jest i pozostanie kontrowersyjne, choć jak napisałem zależy od kraju - od 20% do 50% a nawet więcej. Największe poparcie to Holandia oraz skandynawskie kraje - prócz Finlandii, choć to w sumie nie jest kraj skandynawski, ale jednak porównywalny. W Niemczech przeważa jednak minimalnie sprzeciw (mają tam tylko związki partnerskie) , a we Włoszech nawet związków nie uznają, jednak według najnowszych badań 48% popiera śluby, a większość (60-70%) przynajmniej unie cywilne. Z dużym prawdopodobieństwem wprowadzą więc unie cywilne, bo ze ślubami nie byłbym pewien - Włochy to jednak wciąż kraj dosyć katolicki i Watykan ma tam duże wpływy. Tak czy inaczej, teza, że w cywilizowanych krajach nie budzą śluby jednopłciowe kontrowersji jest nieprawdziwa. W Nowej Zelandii nie, ale już w Australii tak. W Kanadzie u znaczącej większości nie, ale w USA poparcie, choć już u większości to jest to nico ponad 50%, choć to się zmienia z miesiąca na miesiąc i obecnie to już może być około 55%, z tym, że statystki są różne. Jedni podają, ze sprzeciwia się około 43% w innych, że tylko 35%, no i dochodzi parę procent niezdecydowanych. Wśród osób powyżej 50 lat większość jest jednak przeciw. Tak czy inaczej, nawet ze wzrostem poparcia i tak z 20 -25 procent pozostanie przeciwna, głownie wśród konserwatystów religijnych. Wiele zależy od poglądów politycznych religijnych i wieku W USA wśród młodych republikanów 18- 29 aż 61% popiera śluby homoseksualne, ale wśród tych powyżej 50 tylko 27%.

 • avatar
 • avatar

  kloceklego

  Oceniono 30 razy 26

  "Na świecie coraz głośniej o poliamorii"

  czyli gdzie dokładnie?

 • Oceniono 23 razy 21

  Poliamoria to istniała w ramach gatunku homos sapiens jakieś 60 tys. lat. Jej kres zaczął się wraz z początkiem trybu osiadłego i rolnictwa. Nie bez kozery plemniki mają zdolność wykańczania swoich konkurentów od innych samców.

 • avatar

  blickclick

  Oceniono 39 razy 21

  Sex drugs and rock & roll. Temat typu "zapchaj dziura". Pogratulować autorowi artykułu.

 • avatar

  true_lysander

  Oceniono 28 razy 20

  Poliamor.. spoko. do momentu gdy na świat przyjdą dzieci. Nagle taka poliamorowa panna może po prostu... stracić wszystkich poliamorowych partnerów, którzy się nagle odkochają i pójdą w Pireneje. Panny nie szkoda bo głupia, szkoda za to dzieci, które będą się pytać z którym 'tatem' mam się spotkać gdy dorosną.

 • avatar

  mreck

  Oceniono 11 razy 11

  ale stary kotlet

 • avatar

  1group

  Oceniono 30 razy 6

  Nie czekajcie na "świat".Już trzeba przygotować program dla przedszkoli i szkół,w tej,jakże ważnej sprawie.Wyspecjalizowane służby "politycznie poprawnych" powinny też zająć się tematem,czy poliamoria ma obowiązywać również homoseksualistów.? :)
  Smutne to i śmieszne,że w tym kraju,tak bezrefleksyjnie przyjmuje się "nowinki zachodu".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy