O czym rozmawiać z dziewczyną na pierwszej randce

40 proc. Polaków odczuwa paraliżujący strach przed pierwszą randką. Gdyby nie on, pewnie i wiele twoich spotkań z kobietami przebiegło by zdecydowanie lepiej. Przygotowaliśmy krótki więc poradnik: o czym rozmawiać z dziewczyną na pierwszej randce. A także co mówić, gdy zapadnie krępująca cisza. Sprawdź, i od dziś umawiaj się do woli.
Bądź szarmancki Bądź szarmancki fot. Nejron Photo / shutterstock.com

'Moją pasją jest M Jak Miłość'

Ostrzeżenie! Nasze rady dotyczą randek, których celem jest budowanie szczerych, bliskich relacji "na dłużej". Jeśli szukasz tu sposobów na skuteczną manipulację drugą osobą - będą nieprzydatne.

. . .

A więc, od czego zacząć? Mówienie o tym, co się lubi, czym żyje się na co dzień, jest najprostsze. Wywołuje w tobie rodzaj pozytywnego nastawienia, nabierasz energii do rozmowy. Jeśli nie masz elektryzującej pasji, jak wspinaczka wysokogórska, to i tak na pewno czymś się interesujesz. Nie musisz czarować nadzwyczajnością i udawać, że jesteś bardzo wyrafinowany. Może po pracy lubisz oglądać seriale, które przypadkiem również na nią działają odstresowująco?

Mów do niej o sobie, często używaj tzw. komunikatów "ja" tzn. mów o uczuciach, jakie wywołują w Tobie różne sytuacje i  to, co przeżywasz teraz na spotkaniu.

- Pamiętaj jednak, że to musi być dialog, a nie monolog. Warto zasygnalizować, co jest dla nas ważne, ale bez popadania w egocentryzm - zaznacza Paweł Jurczyk*, psycholog z Poradni Psychologicznej i Centrum Rozwoju Osobistego Sensity w Warszawie.

. . .

* Paweł Jurczyk - pracuje od ponad 20 lat jako psycholog-praktyk w dziedzinie psychologii rodzinnej, klinicznej oraz wychowania i edukacji. Od wielu lat prowadzi wykłady i warsztaty psychoedukacyjne na kilku uczelniach warszawskich. Współpracuje jako doradca ds. jakości z programami profilaktyki uzależnień. Zajmuje się m. in.: pomocą w kryzysach osobistych, małżeńskich i rodzinnych, terapią indywidualną i rodzinną, programami szkoleniowymi dla rożnych grup odbiorców.

Speed dating Speed dating fot. Paweł Kiszkiel

Sposoby na stres

Jeśli się stresujesz, powiedz jej o tym. Ona pewnie też trochę się boi, co z tego wyjdzie, ale możecie swoje niepokoje zamienić w żart. Jeśli za to jesteś bardzo pewny siebie, a ona uparcie milczy, nie przygaduj jej, że niepotrzebnie jest speszona.

- Opowiadajcie o swoich uczuciach, także tych trudnych - radzi Paweł Jurczyk - Jeśli wypowiecie swoje obawy na głos, poziom negatywnego napięcia między wami spadnie.

Przez żołądek do serca

Napiętą atmosferę ścinaj prostymi tematami. Np. jedzenie - jest dobre na wszystko, a opowiadając o kuchni nie musisz przecież popisywać się znajomością smaku stuletnich jajek z Chin. Nawet aktualnie wstydliwe pokarmy, jak ziemniaki, jeśli lubisz je jeść, mogą, jako zabawny temat, okazać się przełomowe. Opowiedzenie o tajemnym podjadaniu w środku nocy na pewno nie zaszkodzi, a pozwoli rozładować atmosferę.

Przy okazji... Niefortunne rozlanie kawy lub soku na stolik nie powinno sprawiać, że zamierasz w bezruchu. Uśmiechnij się, zażartuj, że taki z ciebie gapa i wróć do przerwanej rozmowy.

Randki Randki fot. Karramba Production / shutterstock.com

Jaki tu spokój...

Nie bój się ciszy. Jeśli jednak ona (cisza) cię przeraża, staraj się ją jakoś przerywać. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić? Wcale nie. Wybrniesz z niej komplementami, na przykład "jestem taki poruszony Twoją urodą, że mnie zamurowało". Warto czasem też pomówić o trudnościach, jakie miewasz w budowaniu relacji. W ten sposób oszczędzisz sobie domysłów w stylu: "czy na pewno jej się spodobałem?".

Jeśli ona już wie, że trudno ci mówić o uczuciach, wyręczy cię w tym i opowie ci o swoich emocjach. Będziesz mógł się jej zrewanżować lub nie. Najlepsze jest "wabienie" spokojem, a wszyscy teraz potrzebujemy spokoju (co nie znaczy stagnacji i nudy).

Zarazem pewna tajemniczość pomaga w budowaniu związku - nie rozgaduj się niepotrzebnie, nie opowiadaj od razu "całego swojego życia".

Miłość, seks i poliamoria Miłość, seks i poliamoria fot. michaeljung / shutterstock.com

Poprzedni partnerzy

Na pewno się zdziwisz, ale w rzeczywistości możesz wspominać na randce o swoich byłych. - Trudno, mając 30 lat, udawać, że to twoja pierwsza randka w życiu - wyjaśnia Paweł Jurczyk i radzi być otwartym, lecz zarazem kierować się powściągliwością.

Chociaż prawie wszystkie poradniki to odradzają, zdarzają się sytuacje, kiedy bez skrępowania możesz snuć opowieści o szczęśliwych czy nieszczęśliwych chwilach z poprzednią dziewczyną.

Tak naprawdę kobietę interesują twoje relacje z byłymi partnerkami. Ale pamiętaj, gdy o tym opowiadasz, musisz być świadomy, po co to mówisz. Możesz odpowiadać na pytania o swoje poprzednie związki, zwłaszcza, jeśli dziewczyna, z którą jesteś na randce ci takie zada. Wystrzegaj się jednak zbytniej negatywnej wylewności i nie użalaj się nad sobą.

Randki Randki fot. wavebreakmedia / shutterstock.com

Debata publiczna

- Nic tak nie zbliża Polaków, jak wspólne narzekanie - śmieje się Paweł Jurczyk. - Paradoksalnie marudzenie może okazać się zbawienne dla budowania relacji. Wspólne pole narzekania pozwala nam przekonać się o stopniu wrażliwości drugiej osoby.

Omawiając sytuację w kraju lub aktualne notowania szwajcarskiego franka zauważamy, że rozmowa stopniowo schodzi na tematy bliższe nam, bardziej osobiste. I wszystko gra, o ile wątek nie kończy się deklaracją: "Jestem trzeci miesiąc bez pracy, pożycz mi 100 złotych"...

Istnieją ważne społeczne tematy, po które możesz sięgnąć. Twoje poglądy mogą się różnić od poglądów kobiety, z którą się umówiłeś. Jeśli jednak rozmowa będzie opierała się na logicznych argumentach, a nie wykrzykiwaniu swoich racji, może być bezpieczna i ciekawa dla obu stron.

Savoir-vivre na obiadku z rodziną dziewczyny Savoir-vivre na obiadku z rodziną dziewczyny fot. Elżbieta Sekowska / shutterstock.com

Cudowne lata

Opowieści o dzieciństwie i "pierwszej młodości" bywają strzałem w dziesiątkę. Jeśli umówiłeś się z mądrą, obiecującą "psychoanalityczką-amatorką", to może się okazać nawet, że w gratisie przeszedłeś "terapię", na którą czekałeś od lat.

- Granicą otwartości jest tu intymność nasza i tej drugiej osoby. Jednoznacznie dobre wspomnienia z dzieciństwa mają pozytywne działanie, bo wtedy odzywa się w nas nasze "wewnętrzne dziecko", a u drugiej osoby też ono się budzi. Rozmarzamy się, wpadamy w pogodny nastrój - tłumaczy Paweł Jurczyk.

Oczywiście, jeśli u ciebie lub u niej dominują przykre wspomnienia, lepiej z podobnych tematów szybko się wycofać.

I ostatnia rada. Jeśli czujesz, że randka się udała, wspaniale wam się rozmawiało, a ty teraz biegasz po ulicy i przybijasz piątki z nieznajomymi, nie bój się do niej zadzwonić i opowiedzieć o swojej radości. Zasada telefonu dopiero po trzech dniach nie istnieje. Żadne sztywne zasady, poza byciem uczciwym wobec siebie i drugiej osoby nie sprawdzają się. Nigdy nie stosuj ich "mechanicznie".

Więcej o:
Komentarze (10)
O czym rozmawiać z dziewczyną na pierwszej randce
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • aprox99

  Oceniono 59 razy 39

  Mój kolega poznał panienkę ,spotkali się trzy razy,on za każdym razem kupowal kwiaty.Za czwartym razem przyszedł z kwiatami a ona mu szepta do ucha:Bądziesz mnie w końcu ruchał albo zawsze przynosił tę trawę

 • el.pistolero

  Oceniono 18 razy 6

  Ludzie, szczególnie młodzi, bawią się jeszcze w coś takiego jak randki? Po tym co widzę, śmiem wątpić.

 • spiewaksam

  Oceniono 8 razy 2

  W Hiszpanii właśnie, po naukowych badaniach, wprowadzają do szkół przedmiot - szachy (o ile TVP nie kłamie). Bo są korzyści.
  Zawsze uważałem, że powinien być przedmiot "taniec TOWARZYSKI". Ludzie narzekają na wszystkie przedmioty, tu narzekania nie są argumentem przeciw. Szkoda, że jesteśmy biednym krajem i na WIĘCEJ nas nie stać.
  Z malkontentami co słowo "dodatkowo" zamieniliby na "zamiast" nie chcę dyskutować.
  Z wszystkich traktowanych poważnie przedmiotów jest pożytek - mam dzieci i widzę to jak na dłoni:: KAŻDY przedmiot mi je rozwija - piszą więcej, śpiewają więcej, malują więcej, czytają więcej, wysławiają się lepiej, pamiętają więcej.
  ps.
  W "mojej" szkole serio jest traktowana świetlica - DZIĘKUJĘ Panie Świetliczanki!

 • Gość: Endriu

  0

  Ostatnia rada zabije wszystko. Fatalne te rady.

 • Gość: chendryk

  0

  czy wy sie czyms przejmujecie?luz jest dobry na łupież i serce

 • cubash

  Oceniono 2 razy 0

  Strasznie płytko to potraktowano i czasem bardzo źle. :Moją pasją jest oglądanie seriali po pracy"? Łał... super. Jak nie masz pasji żadnej, to masz ją sobie znaleźć, nawet kilka. Wtedy automatycznie pojawią się tematy do rozmów. Nie chodzi o udawania kogoś kim się nie jest za wszelką cenę, ale czasem pewne rzeczy lepiej przemilczeć, chyba ze chcesz wyjść właśnie na takiego tatusiowatego ciamcię, co ogląda seriale i popija kakao po pracy;) więcej o tematach do rozmowy, jak znaleźć i randkować z dziewczyną na związek albo krótką relację na mojej stronie: www.JakUwodzicKobiety.pl.

 • kixx

  0

  Wstydzić potrawy,jak ziemniaki....
  Gdyby jeszcze napisano o Kartoflany, to bym zrozumiał, ale ziemniaki?!

 • Linkeus Blind

  Oceniono 1 raz -1

  Poznajmy się w tańcu na Broadway Dates www.facebook.com/events/592807394187604/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX