7 zasad, jak nie rozmawiać z dziewczyną na pierwszej randce

Złotych zasad, jakich tematów na randkach nie poruszać, nie ma. Ale istnieją zasady dobrego prowadzenia konwersacji. Oto niektóre z nich. Radzimy jakich tematów powinieneś unikać na waszej wspólnej pierwszej randce.
randka randka Fot. gpointstudio / shutterstock.com

Nie wypytuj

- Natarczywe wypytywanie nie jest oznaką rzeczywistego zainteresowanie, to forma obrony lub udawanej życzliwości. - mówi Paweł Jurczyk*, psycholog z Poradni Psychologicznej i Centrum Rozwoju Osobistego Sensity w Warszawie.

Zagadywanie nie jest rzeczywistym poznawaniem partnera. Gdy zadajemy pytania dotyczące pracy czy hobby drugiej osoby, zastanówmy się, czy to pytanie odzwierciedla nasze rzeczywiste zainteresowanie tematem, o którym mówi kobieta. Bo jeśli nie, to po prostu wyrzucimy z siebie bezmyślnie kilka słów. A na to, że zapamiętamy odpowiedź naszej partnerki,  nie ma w ogóle co liczyć.

. . .

* Paweł Jurczyk - pracuje od ponad 20 lat jako psycholog-praktyk w dziedzinie psychologii rodzinnej, klinicznej oraz wychowania i edukacji. Od wielu lat prowadzi wykłady i warsztaty psychoedukacyjne na kilku uczelniach warszawskich. Współpracuje jako doradca ds. jakości z programami profilaktyki uzależnień. Zajmuje się m. in.: pomocą w kryzysach osobistych, małżeńskich i rodzinnych, terapią indywidualną i rodzinną, programami szkoleniowymi dla rożnych grup odbiorców.

randka randka fot. BlueSkyImage / shutterstock.com

Powstrzymuj ciąg skojarzeń

Podczas rozmowy z drugą osobą zdarza się, że na wypowiadane przez nią opinie niemal od razu mamy  swoją odpowiedź. I gdy tylko nasza towarzyszka przerwie na chwilę swój wywód dla nabrania oddechu, uznajemy za stosowne od razu podzielić się osobistymi doświadczeniami i ocenami.

- To błąd - przestrzega coach personalny Paweł Jurczyk. - Niezależnie od tego czy coś chwalimy, czy ganimy, należy się powstrzymać od wypowiedzenia swojego zdania, zanim partnerka nie skończy mówić. To typowy przejaw grzeczności. Niestety już nieco zapomniany.

randka randka fot. Ekaterina Pokrovsky / shutterstock.com

Nie zachowuj się jak prezenter wiadomości

- Przynoszenie wieści niczym średniowieczny herold wpadający na rynek na spienionym koniu, jest niewłaściwie - opisuje Paweł Jurczyk kolejną z zasad. Niezależnie od tego, z jak dobrej strony chcesz się pokazać, musisz powstrzymać swoją wyobraźnię.

Jeśli widziałeś przed chwilą wypadek, albo kierowca autobusu, którym jechałeś, efektownie przyciął staruszkę w drzwiach, możesz o tym powiedzieć. Ale nie wpadaj do knajpy z krzykiem na ustach: "Nie uwierzysz co się stało!".

To samo dotyczy przynoszenia na pierwszą randkę "Naszego dziennika" / "Gazety Wyborczej" z najnowszym wywiadem z Antonim Macierewiczem / Stefanem Niesiołowskim.  - Robimy podobne rzeczy wtedy, gdy nie wierzymy we własną atrakcyjność - wskazuje Paweł Jurczyk. I wysyłamy jednocześnie sygnał: nie mam nic ciekawego do powiedzenia o sobie, ale przeczytałem gazetę od deski do deski, więc mam starczy tematów na cały wieczór.

Kiepska randka Kiepska randka fot. Peter Bernik / shutterstock.com

To nie telefon zaufania

Nie bądź galaretą! W pytaniu o twoją pracę nie ma prośby o litanię utyskiwań na szefa. Opowieści o młodzieńczych problemach z prawem, nieazliczonych egzaminach na studiach czy problemach stryja z alkoholem też nie są dobrymi tematami.

- Nie sposób wszystkim współczuć. A jeśli spotkamy się z osobą, która się żali, to nie starajmy się od razu jej radzić. Nie wolno nam. Przecież dopiero się poznajemy. Lepiej już może zręcznie zmienić temat konwersacji, po uprzejmym wysłuchaniu smutnej opowieści - mówi coach personalny.

Nie krytykuj swojej byłej Nie krytykuj swojej byłej fot. lithian / shutterstock.com

Nie krytykuj swojej byłej

Klasyk. Nie mów kobiecie, z którą właśnie się spotkałeś, że twoja "była" to idiotka. Najważniejszą zasadą w prowadzeniu rozmowy jest nieobrażanie innych osób. Jak zaznacza Paweł Jurczyk, także tych nieobecnych.

- Odpowiadamy za dobre imię tych osób nie tylko ze względów moralnych, ale i psychologicznych. Opowiadanie o beznadziejnych poprzedniczkach aktualnej randki świadczy jedynie o egocentryzmie. Poza tym będzie poważnym ostrzeżeniem dla partnerki, na co się naraża w przyszłości z Twojej strony. To nie ma nic wspólnego z budowaniem więzi; to manipulacja - wyjaśnia psycholog.

randka randka fot. gpointstudio / shutterstock.com

Nie apeluj o dobro na świecie

Demonstracyjne wzruszanie się losem bezdomnych kotów, czy psów jest stawianiem się w pozycji nieskończenie dobrego człowieka. Powiedzmy sobie szczerze, stary -  nie jesteś taki. Nie wymagaj od dziewczyny, że przyniesie na randkę 50 kapsli, które przekażesz na akcję kopania studni w Sudanie.

- Stres powoduje to, że staramy się wypowiadać prawdy i ogólne oceny moralne, które tak naprawdę nic nie wnoszą do rozmowy. Wydaje nam się jednak, że są niegłupie i stawiają nas w dobrym świetle - mówi Paweł Jurczyk - Tylko, że one służą jedynie do wykreowania wizerunku, który w gruncie rzeczy jest daleki od naszego prawdziwego charakteru.

randka randka fot. Sergey Nivens / shutterstock.com

Nie mów za dużo o mamusi

O dzieciństwie zawsze warto rozmawiać na randce. Takie klimaty ożywiają i ocieplają rozmowę. Ale musisz uważać, jak o tym mówisz. Opowiadanie o tym, jak dobrze czułeś się w ramionach mamusi i chciałbyś jak najszybciej do nich wrócić (ale akurat mamusia jest daleko, więc może owa niewiasta, z którą się spotkałeś, wzięłaby cię w objęcia i w opiekę...) jest słabym pomysłem z dwóch powodów.

Po pierwsze musisz przyznać, że to słaby tekst na zdobycie partnerki. Po drugie powiedz sobie pewną ważną rzecz, zanim to usłyszysz od jakiejś kobiety na pierwszej randce: "na litość boską, chłopaku, nie bądź pierdołą".

Zobacz także:

7 sposobów na seks na pierwszej randce

randkifot. Karramba Production / shutterstock.com

Więcej o: