Pięciofuntowy banknot z Harrym Kane'm warty 50 tysięcy funtów

MATTHIAS SCHRADER/AP

Jeśli znajdujesz się w Wielkiej Brytanii, przyglądaj się dokładnie każdemu banknotowi o nominale 5 funtów. Jeśli wpadnie ci w ręce odpowiedni, możesz szybko się wzbogacić.

Graham Short to niezwykle ciekawy człowiek. Internet określa go jako „mikro-artystę” lub „artystę wizualnego”. 72-latek robi bowiem w skali mikro rzeczy naprawdę imponujące. W 2011 roku udało mu się zachwycić świat, gdy na ostrzu brzytwy napisał „Nothing is impossible”. Owo dzieło można było zobaczyć jedynie za pomocą mikroskopu przy czterystukrotnym powiększeniu, a wykonanie go zajęło panu Shortowi kilka miesięcy, w czasie których podjął ponad 150 prób. Pracował jedynie w nocy, ponieważ w ciągu dnia ruch uliczny powodował drżenia, uniemożliwiające wykonanie zadania. Teraz Anglik postanowił w charakterystyczny dla siebie sposób uhonorować Harry’ego Kane’a – napastnika reprezentacji Anglii, który na mundialu 2018 sięgnął po koronę króla strzelców.

Harry na banknocie


Pan Short użył swoich niezwykłych zdolności, aby umieścić podobiznę napastnika Tottenhamu na sześciu banknotach o nominale 5 funtów. Sześciu, bo tyle właśnie bramek udało się strzelić Kane’owi na rosyjskim mundialu. Wizerunek Kane’a można znaleźć na hologramie banknotu, tuż obok słynnej wieży z zegarem Big Ben. Trafienie na jeden z nich będzie jednak niezwykle trudne, ponieważ do obiegu zostały wpuszczone zaledwie cztery z nich – jeden z nich Graham Short sprezentował samemu Kane’owi, a kolejny został przekazany angielskiej federacji. Co się stało z pozostałymi czterema?

Pierwszy z nich wydałem w Meriden, w środkowej Anglii, zaledwie kilka kilometrów od autostrady M40 i M42. Stąd banknot ma szansę trafić gdziekolwiek. Drugiego pozbyłem się w Edynburgu, tuż obok kawiarni, gdzie J.K. Rowling zaczynała pisać „Harry’ego Pottera”. Czułem, że to magiczne miejsce. Trzeci i czwarty poszły w obieg w Walii i Irlandii północnej – powiedział Short.


Graham przewiduje, że każdy z odnalezionych banknotów sprzeda się ze sporym przebiciem na aukcji – podał nawet kwotę 50 tysięcy dolarów.

Zobacz także
  • Szybki rozwój i ogromny potencjał przewozów, które wykonuje Uber tłumaczy jego obłędną wycenę (66 mld dol). Uber jest firmą, której szalone tempo ekspansji wciąż pożera zyski.

Niezobowiązujące zajęcie dające niemały zarobek jest nie do pogardzenia w świecie, gdzie finansowy kryzys sprzed ośmiu lat do dziś odbija się czkawką. Uber doskonale wstrzelił się w swój czas. Nie mógł pojawić się wcześniej, bo nie było telefonów z dotykowymi ekranami. Dziś jego ekspansję (500 miast, 70 państw) napędzają rozmiłowani w smartfonach millenialsiAplikacja firmy przewozowej Uber Millenialsi - pokolenie pożyczania
  • Glacier Express przejeżdża przez słynny wiadukt Landwasser w kantonie Gryzonia, fot. Jia Li / shutterstock.com Najpiękniejsze trasy kolejowe świata [TOP 10]
  • Wilk z Wall Street Jak zmieniał się korporacyjny dress code?
Skomentuj:
Pięciofuntowy banknot z Harrym Kane?m warty 50 tysięcy funtów
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy