Co zrobić, gdy kończy się miejsce w pamięci telefonu?

Smartfon (zdjęcie ilustracyjne)

Smartfon (zdjęcie ilustracyjne) (Fot. Pixabay)

64, 128, a nawet 256 gigabajtów - współczesne smartfony znacznie różnią się od swoich poprzedników pod względem ilości pamięci wewnętrznej. Jednak prędzej czy później nawet właściciele tych z największymi dyskami mogą napotkać na problem w postaci komunikatu o kończącej się przestrzeni. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Pierwszym (i zdecydowanie słusznym) krokiem może być zaopatrzenie się w pojemną kartę SD. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – przede wszystkim dlatego, że coraz więcej trafiających do sprzedaży smartfonów jest pozbawionych zlotu na dodatkową pamięć. Co zatem powinno się zrobić w przypadku zapełnienia niemal całej pamięci smartfona?

Usuń pliki z pamięci tymczasowej

Screenshot AndroidScreenshot Android fot. materiały własne

Podczas odwiedzania wielu stron internetowych w pamięci urządzenia zapisuje się wiele plików, dzięki czemu następnym razem dana strona wczyta się szybciej. Dotyczy to również wielu aplikacji, między innymi Instagrama oraz Spotify. Efekt jest taki, że owe pliki tymczasowe szybko osiągają rozmiary nawet kilku gigabajtów. Można je usunąć na dwa sposoby. Po pierwsze, wchodząc w Ustawienia, a następnie Pamięć (na różnych modelach telefonów ścieżka może się od siebie różnić), lub korzystając z dedykowanej do tego celu aplikacji (jak chociażby CCleaner lub Files Go). Czynność tę warto powtarzać regularnie, na przykład co tydzień.

Pozbądź się nieużywanych aplikacji – przede wszystkim gier

Każdy z nas ma na smartfonie aplikacje, których użył zaledwie kilka razy w życiu. Co prawda usunięcie kilku programów pomoże odzyskać nieco miejsca w pamięci, ale żeby naprawdę to odczuć, trzeba zabrać się za programy o największych rozmiarach, czyli przede wszystkim za gry. Jeśli do którejś planujesz wrócić w przyszłości, przed jej usunięciem sprawdź, co dzieje się z zapisanymi postępami.

Usuń mapy offline

Opcja korzystania z map bez konieczności podłączenia do internetu może okazać się bardzo przydatna, zwłaszcza gdy przebywamy poza granicami kraju lub wybieramy się do miejsca, gdzie może być problem z dobrym zasięgiem. Ściągnięte mapy potrafią jednak zajmować naprawdę dużo miejsca. W przypadku najpopularniejszych Map Google można to zrobić ręcznie lub ustawić, aby usuwały się same w przypadku, gdy nie korzystamy z nich przez określony czas.

Skasuj zsynchronizowane playlisty

Spotify playlistaSpotify playlista fot. materiały własne

Sytuacja podobna, jak w przypadku map. Ściągnięcie do pamięci telefonu danych albumów i playlist to dobry pomysł w sytuacji, gdy wyjeżdżamy za granicę lub gdy dana muzyka tak nam się spodoba, że słuchamy jej w kółko. Warto jednak zachować umiar i nie ściągać wszystkiego jak leci, a w przypadku zapełnienia niemal całej pamięci zrezygnować w tych albumów, których nie słuchaliśmy od dawna.

Przenieś zdjęcia i filmy

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że to właśnie zdjęcia i filmy są głównymi winowajcami szybkiego zapełniania się pamięci wewnętrznej smartfonów – zwłaszcza, gdy ktoś decyduje się na dokumentowanie rzeczywistości w najwyższej możliwej jakości. Dobrym pomysłem będzie oczywiście utworzenie kopii zapasowej w chmurze, takiej jak Dropbox czy też Zdjęcia Google. W przypadku tych drugich możemy bardzo szybko usunąć z urządzenia te zdjęcia, które już zostały umieszczone w chmurze - wystarczy w menu wybrać opcję „zwolnij miejsce”.

Zobacz także
  • Kadr z filmu 'Sposób na blondynkę' Seks oralny "z finałem" - pytanie czytelnika
  • Zrelaksowany możesz zrobić więcej. A na pewno lepiej. Lenistwo jest dobre!
  • smartwatch Pytania o zegarki #5: wymiana baterii, smartwatch, rodzaje szkiełek

Polecamy