Apple Pay kontra Google Pay - podobieństwa i różnice

Za zakupy możesz płacić nie tylko smartfonem czy zegarkiem androidowym, ale też iPhone'em. Bezpiecznie, wygodniej niż kartą.

IPhone, iPad oraz Apple Watch mają zainstalowaną aplikację Wallet do płatności online i offline, ale do tej pory była ona w Polsce w zasadzie bezużyteczna. Teraz się to zmieniło. Możesz „przypiąć” do niej kartę płatniczą i po procesie konfiguracji (kilka prostych kroków) płacić smartfonem czy zegarkiem w sklepach, także stacjonarnych (iPadem tylko w internecie).
Jak to działa w praktyce? Zbliżasz ekran urządzenia do terminala, uruchamia się Wallet i zatwierdzasz płatność odciskiem palca (a dla iPhone’a X – skanem swojej twarzy w ramach FaceID), bez konieczności wpisywania PIN-u – i to nawet gdy kwota przekracza 50 zł. Potem drugie zbliżenie. W przypadku zegarka trzeba włączyć aplikację Apple Watch na telefonie i dodać kartę (w podobny sposób jak w Wallecie). Kiedy płacisz, przy terminalu dwukrotnie wciśnij przycisk znajdujący się z boku zegarka – na ekranie zobaczysz grafikę prezentującą kartę płatniczą. Skieruj ekran w stronę terminala i po chwili usłyszysz dźwięk potwierdzający dokonanie płatności. Nie trzeba jej nawet zatwierdzać odciskiem palca.
Apple zapewnia przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa i nie zapisuje numeru twojej karty. Firma nadaje użytkownikowi unikatowy numer (inny niż numer kredytówki), który identyfikuje kartę po stronie banku. Nawet sklep, w którym zrobisz zakupy, nie pozna jej numeru. A dodajmy, że wciąż wiele firm sprzedaje informacje o twoich zakupach brokerom danych, którzy tworzą profile użytkowników dla reklamodawców. Słowem: Apple Pay to dla ciebie większe bezpieczeństwo i prywatność.

Apple Pay vs Google PayApple Pay vs Google Pay fot. redakcja

Użytkownik użytkownikowi

To na co teraz czekamy? Na płatności peer-to-peer. W USA działa Apple Pay Cash, dzięki któremu użytkownicy mogą przelewać sobie wzajemnie pieniądze, bez pośrednictwa banków. Sprowadza się to do wybrania kontaktu z potwierdzonym Apple ID i uruchomienia odpowiedniej funkcji w komunikatorze iMessage. Pieniądze możesz przechowywać na wirtualnej karcie w aplikacji Wallet. Z kolei posiadacze smartfonów z Androidem mogą tam korzystać z Google Pay Send, która nie ogranicza się wyłącznie do użytkowników tej platformy – współpracuje również z iOS. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że za pewien czas będziesz mógł pożyczyć kasę koledze, nie sięgając do portfela i nie logując się do systemu bankowego.

Jeśli nie Apple Pay i Google Pay, to co? Inne metody płatności

BLIK

To system Polskiego Standardu Płatności, inicjatywy największych banków działających w kraju. Płacąc BLIK-iem podajesz kod wyświetlający się w aplikacji mobilnej twojego banku. Wygodne, ale bardziej przy zakupach przez internet czy wypłacaniu gotówki z bankomatu niż w sklepie stacjonarnym.

GARMIN PAY

Transakcje zbliżeniowe dostępne dla użytkowników smartzegarków Garmin Vivoactive 3, Forerunner 645 oraz Fenix 5S Plus, 5 Plus i 5X Plus posiadających konto w BZ WBK i odpowiednią kartę MasterCard lub VISA. Aby skorzystać z usługi, potrzebujesz też aplikacji Garmin Connect Mobile.

IKASA

Alior Bank i Getin Bank oferują aplikację, dzięki której można płacić za zakupy dokonywane w Biedronce oraz w paru innych punktach usługowych.

IKO

Aplikacja PKO dla właścicieli konta Inteligo, umożliwiająca płacenie telefonem w wybranych punktach.

Więcej o: