Pierwszy smartfon ze składanym ekranem już w sprzedaży

Royole FlexPai

Royole FlexPai (Royole Corp.)

Co ciekawe, nie jest to zasługa Samsunga, który od dawna zapowiada wprowadzenie na rynek telefonu z elastycznym wyświetlaczem. FlexPai - bo taką nazwę otrzymał smartfon - jest dziełem firmy Royole Corporation.

Nie da się ukryć, że od kilku lat na rynku smartfonów panuje pewna stagnacja, a kolejne zmiany, takie jak dążenie do całkowitej „bezramkowości” trudno nazwać rewolucyjnymi. Wygląda jednak na to, że tym razem udało się dokonać przełomu – przynajmniej, jeśli chodzi o formę sprzętu, bez którego spora część ludzi nie wyobraża sobie życia.

Smartfon składany

Bo smartfon o nazwie FlexPai stworzony przez firmę Royole Corporation bardziej przypomina gadżet rodem z filmów science fiction niż typowe urządzenie tego typu, które można kupić w pierwszym lepszym sklepie z elektroniką. Jego ekran wykorzystujący technologię AMOLED jest bowiem elastyczny – można go złożyć na dwie części (niestety tylko w ten sposób). Po rozłożeniu ma przekątną 7,8 cala w formacie 4:3 (proporcje niczym w starych telewizorach kineskopowych) o rozdzielczości 1920 x 1440 pikseli. Po złożeniu otrzymujemy 3 obszary wyświetlacza, przy czym najmniejsza z nich część grzbietowa pokazuje informacje o nadchodzących połączeniach, a także umożliwia ich wykonywanie.

 

A co w środku? FlexPai – specyfikacja techniczna

Sercem urządzenia jest procesor Qualcomm Snapdragon 8150. To zupełnie nowy układ, a FlexPai jest pierwszym zapowiedzianym urządzeniem, który zostanie w niego wyposażony. Wyniki uzyskane w testach benchmarkowych pokazują wzrost wydajności względem poprzedniego Snapdragona, jednak ustępują A12 Bionic od Apple, który znalazł się w nowych iPhone’ach. Cóż, dla nabywców smartfona o tak niecodziennym kształcie cyferki z pewnością nie będą najważniejsze. Procesor ma być – w zależności od wersji – wspierany przez 6 lub 8 GB pamięci RAM, a także być wyposażony w 128, 256 lub 512 GB pamięci wewnętrznej. Całość pracuje pod kontrolą systemu Water OS, który jest zmodyfikowanym Androidem 9.0.

Ile kosztuje FlexPai?

Jak można się spodziewać, cena urządzenia nie należy do niskich. W zależności od wersji, FlexPai ma kosztować od 1300 do 1870 dolarów. Zważywszy na fakt, że jest to sprzęt póki co bezkonkurencyjny, cena nie powinna nikogo dziwić.

Zobacz także
  • smartwatch Pytania o zegarki #5: wymiana baterii, smartwatch, rodzaje szkiełek
  • Wielki test burgerów z sieciówek 7 grzechów współczesnego faceta: łakomstwo
  • Moja załoga zwyciężyła w 'kategorii T-Roca'. I tylko w niej. Jak jeździć ekonomicznie samochodem? Mnie nie pytajcie.

Polecamy